Життєвий орієнтир

Компас допомагає людям орієнтуватися на місцевості, а моральні принципи, тобто те, що є добрим та поганим в очах конкретної людини, допомагає їй орієнтуватися в житті. Людську ж совість можна уподібнити компасній стрілці – вони обидві визначають чи вірним напрямком рухається людина чи ні.

І як трапляються магнітні аномалії, що перешкоджають правильному розташуванню компасної стрілки відносно півночі, так і часто скоєні гріхи перешкоджають чути людині голос її власного сумління. І лише щире розкаяння в скоєному допомагає людині відновити внутрішній слух до голосу сумління, чому часто сприяють його докори.

Між іншим, якщо вдуматися, то можна побачити різницю між докорами сумління та його голосом. Якщо в першому випадку – совість нас викриває, то в другому – вона попереджає про небезпеку, або ж хвалить за вчинене, це, звісно, якщо пощастить.

На цьому, можна було б завершити роздуми про совість, якби не метаморфози, що сталися з багатьма представниками українського суспільства за останнє десятиліття, а саме, коли люди завдяки впливу ЗМІ та Інтернету, а точніше впливу безсоромних людей, фактично втратили життєві орієнтири: перестали розрізняти, що є добром, а що є злом.

Хоча в ситуації, що виникла на даний момент в Україні, як про це свідчить наступний фрагмент з Книги пророка Ісаї, немає нічого унікального: «Горе тим, які зло називають добром, і добро – злом, пітьму вважають світлом, і світло – пітьмою, гірке вважають солодким, і солодке – гірким! Горе тим, які мудрі у своїх очах і розумні перед самими собою!» (Іс. 5:20,21), – напевно, кожен за бажання може знайти аналогії в сучасних українських реаліях.

Так, багато хто вважає, що Україна сама винна в тому, що стала жертвою агресії з боку «братської» держави, дехто ж умудряється зовсім не помічати конфлікт, що відбувається на сході нашої багатостраждальної країни, ніби його зовсім немає. Ці і подібні до них думки усіляко підтримує величезна армія пропагандистів, вкінець задурюючи голови пересічних громадян. Через це суспільство стає дезорієнтованим і здатним до зовсім нелогічних висновків і вчинків, тим самим ще більш заплутуючи себе.

Звичайно, що на цих пропагандистів очікує суворе покарання: «За те, як вогонь з’їдає солому, і полум’я знищує сіно, так зотліє корінь їх, і цвіт їх розвіється, як порох; тому що вони відкинули закон Господа Саваофа і знехтували слово Святого Ізраїлевого» (Іс. 5:24). Проте зважаючи на слова Христові: «Той, хто не знав і зробив щось гідне покарання, буде битий менше. Від усякого, кому дано багато, багато й вимагається, і кому багато довірено, з того більше й спитають» (Лк. 12:48), – і на обманутих людей чекає Боже покарання. А все через те, що кожному з нас Богом дана совість, яка «то звинувачує, то виправдовує» (див. Рим. 2:15) нас.

Якщо ж людина перестає слухати свою совість та починає більше зважати на думки оточення, то вона так чи інакше з плином часу починає ворогувати з Богом, бо «дружба зі світом є ворожнеча проти Бога… Бо хто хоче бути другом світові, той стає ворогом Богові» (Як. 4:4). Хоча варто звернути увагу на те, що тиск світу буває вкрай сильним, так що він може своїм галасом заглушити голос совісті.

Тому вкрай необережним і недалекоглядним є намагання деяких людей покладатися у визначенні, що є добрим і що є поганим, виключно на голос власного сумління. Все таки більш надійним є покладання в цьому питанні на Біблію, записане слово Боже, яке в такому випадку стане для людини «світильником для її ніг і світлом на стежках її» (див. Пс. 118(119):105), і убереже її від багатьох помилок, прикрощів і нещасть.

Редакція сайту

Щоб завантажити цей запис у форматі doc натисніть на посилання:
docЖиттєвий орієнтир


Ваш коментар:

Попередній запис

Біблія про чистоту совісті

Священне Писання закликає людину берегти свою моральну чистоту: "Більше за все бережене зберігай серце твоє, тому що з нього джерела ... Читати далі

Наступний запис

Майте добру совість…

«Майте добру совість…» (1Пет. 3:16) Добра совість – це збалансоване почуття, що має високі стандарти моралі та інтуїтивне слухання голосу ... Читати далі