Книга пророка Наума

Пророк Наум, Джеймс Тіссо

Пророк Наум іменується “Елкосеянином”, що, ймовірно, вказує на ім’я його батька. За переданням, рід Наума походив з селища, яке пізніше було названо на його честь. Воно згадується в Євангеліях, як Капернаум[*], знаходилося на північному березі Галилейського озера. Після розорення Ізраїльського царства ассирійцями в 722 році до Р.Х. предки Наума переселилися в Іудею, і тут Наум проводив своє пророче служіння на початку VII століття до Р.Х.

У своїй книзі, що складається з трьох розділів, пророк Наум переважно говорить про покарання Ниневії, столиці Ассирійського царства. У минулому Ниневія служила в руках Божих знаряддям покарання і напоумлення єврейського народу, тому пророк Ісая називав Ассирію жезлом гніву Божого, і бичем у руці Його (Іс. 10:5). Наум у наступних образних словах малює покарання євреїв ассирійцями: “Господь довготерпеливий і великий могутністю, і не залишає без покарання; у вихорі й у бурі хода Господа, хмара – пил від ніг Його. Заборонить Він морю, і воно висихає, і всі ріки вичерпуються; в’яне Васан і Кармил, і блякне цвіт на Ливані. Гори трясуться перед Ним, і пагорби тануть, і земля коливається перед лицем Його, і вселенна і всі, що живуть у ній. Перед обуренням Його хто встоїть? І хто стерпить полум’я гніву Його? Гнів Його розливається як вогонь; скелі розпадаються перед Ним. Благий Господь, притулок у день скорботи, і знає тих, що надіються на Нього” (Наум 1:3-7).

Років за двісті до цього, за пророка Іони, Ниневія, столиця Ассирії, була помилувана Богом через покаяння її жителів. Після цього Ассирія почала швидко рости і посилюватися. Сп’янілі від своїх перемог, ассирійці стали надзвичайно гордовитими і жорстокими з підкореними народами. У своїй книзі пророк Наум абсолютно точно описує моральний стан сучасної йому Ниневії, як міста насилля і віроломства. У майбутньому покаранні Ниневії пророк бачить праведну відплату цьому місту за пролиту безневинну кров. Дійсно, непереможна доти Ниневія була незабаром скорена Набопаласаром Вавилонським у 612 році до Р.Х. Її розорення і розпад усієї могутньої Ассирійської імперії, що наступив, яскраво описали Геродот, Диоскор Сицилійський, Ксенофонт та інші грецькі письменники.


[*] Тобто селище Наума

  1. Значення пророцтв у людському житті
  2. Опис пророчої епохи
  3. Значення древніх пророків
  4. Викриття й розрада
  5. Книга пророка Іоїля
  6. Книга пророка Іони
  7. Книга пророка Амоса
  8. Книга пророка Осії
  9. Книга пророка Ісаї
  10. Книга пророка Михея
  11. Книга пророка Софонії
  12. Книга пророка Наума
  13. Книга пророка Аввакума
  14. Книга пророка Єремії
  15. Книга пророка Авдія
  16. Книга пророка Єзекиїля
  17. Книга пророка Даниїла
  18. Книга пророка Аггея
  19. Книга пророка Захарії
  20. Книга пророка Малахії
  21. Завершальний огляд змісту і значення пророчих книг