Словник

А »

А

Апостол, учень, Дванадцять

Слово «апостол» означає «посланий». Так називали, зокрема, послів і офіційних делегатів. У Новому Заповіті це слово іноді має вузький сенс, означаючи Дванадцять – найбільш вузьке коло Ісусових учнів. Проте Павло іменує «апостолом» не лише себе, але і деяких інших людей, які не входили до числа Дванадцяти. (Критерій, мабуть, полягає в тому, чи бачила особисто людина воскреслого Ісуса.) Для самого Ісуса обрання Дванадцяти символізувало акт оновлення народу Божого, Ізраїлю. Після смерті Іуди Іскаріота (Мт. 27:5; Дії 1:18) його місце за жеребом зайняв Маттій, що дозволило зберегти символіку недоторканною. За життя Ісуса вони, як і багато інших послідовників, вважалися «учнями».

Б »

Б

Благовістя, Блага звістка, Євангеліє, слово

У поняття «євангеліє» («благовістя») євреї I століття вкладали два основні сенси. Перший сенс (сходить до пророцтв Ісаї): звістка про довгождану перемогу ГОСПОДА над злом, спасіння ГОСПОДОМ Свого народу. Другий сенс (у римському світі): інтронізація чи день народження імператора. Оскільки для Ісуса і Павла звістка про встановлення Царства Божого на землі означала одночасно виконання пророцтв і виклик світській владі, слово «євангеліє» швидко перетворилося на позначення як самої звістки Ісуса, так і апостольської звістки про Ісуса. Павло вважав, що через благовістя діє рятівна сила Божа (Рим. 1:16; 1Сол. 2:13).

Чотири канонічних Євангелія розповідають про Ісуса в такому ракурсі, що всі ці аспекти відразу стають видними. (На відміну від ряду апокрифів ІІ-ІV ст., які відрізують Ісуса від Свого народу і єврейських Писань, а також проповідують приватну духовність замість конфронтації зі світськими володарями.) Оскільки в Книзі Ісаї це творче і життєствердне благовістя розглядається як могутнє слово самого Бога (Іс. 40:8; 55:11), ранні християни визначали своє основне проголошення ще і як «слово» (чи «звістка»).

В »

В

Виправдання, виправданий

Декларація Бога, Творця і Судді світу, що хтось правий (незважаючи на загальну гріховність). Цей вердикт буде проголошений в Останній День на підставі всього життя людини (Рим. 2:1-16). Проте він може бути почутий вже нині, оскільки через хресну смерть Ісуса гріх був переможений (Рим. 3:21-4:25). Досягнути ж нинішнє виправдання можна через віру. Зокрема, це означає, що євреї і язичники на рівних входять у сім’ю, яку Бог обіцяв Аврааму (Гал. 3; Рим. 4).

Вихід

Згідно з Книгою Вихід, після довгого перебування ізраїльтян в єгипетському рабстві Бог вивів їх звідти, причому проводирем їх був Мойсей. (Згідно Бут. 15:13 і нас., ці події складали вже частину обітниць Аврааму.) Вихід показав як самим ізраїльтянам, так і єгипетському фараону, що Ізраїль є «син, перворідний» Божий (див. Вих. 4:22). Потім упродовж 40 років вони бродили пустелею Сінайською, ведені Богом у стовпі хмарному і вогненному, а на початку виходу їм була вручена Тора на горі Сінай. Нарешті, вже після смерті Мойсея, під проводом Ісуса Навина вони перетнули річку Йордан, увійшли до Землі обітованої і завоювали її. Згадці про вихід було присвячене біблійне свято Пасхи, а також деякі інші свята. Вихід нагадував ізраїльтянам не лише про подію, яка зробила їх єдиним народом, але і про витоки і зміст їх віри в ГОСПОДА як єдиного Творця і Визволителя. У наступних своїх бідах (особливо в період полону) вони чекали прийдешнього спокутування, розуміючи його як новий великий вихід. Мабуть, жодна інша подія минулого не займала в такій мірі думки євреїв I ст. Ранні християни також роздумували над ключовими для себе подіями (зокрема, смерть і воскресіння Ісуса) у світлі виходу.

Вік нинішній, вік майбутній, життя вічне

За часів Ісуса багато єврейських мислителів ділили історію людства на два періоди: «вік нинішній» і «вік майбутній». Вік майбутній – це час, коли ГОСПОДЬ переможе зло, позбавить Ізраїль і створить новий справедливий світ. Ранні християни вірили, що, хоча основні дари майбутнього віку ще не дані, в якомусь сенсі майбутній вік вже почався в Ісусі, особливо з Його смерті і воскресіння. Вони також вірили, що вже можуть увійти до майбутнього віку через віру і хрещення. Зауважимо, що вічне життя – це не просто «нескінченне існування», але саме «життя майбутнього віку».

Віра

Це поняття в Новому Заповіті охоплює широкий спектр людської віри і довіри, причому часто має додаткові конотації любові та вірності. У єврейському і християнському світогляді сюди також входить переконання в істинності певних речей відносно Бога і Його промислу у світі (напр., віра у вихід з Єгипту, у воскресіння Ісуса). Ісус часто вкладав у поняття «віра» приблизно такий сенс: «визнання того факту, що Бог приносить Своє Царство у світ через Ісуса». Для Павла віра – це глибоке переконання в тому, що Ісус є Господь і що Бог воскресив його з мертвих (Рим. 10:9), а також вдячний відгук людської любові на цю вищу божественну любов (Гал. 3:20). З погляду Павла, саме ця віра виділяє людину як члена народу Божого в Христі, причому виділяє таким чином, якій не під силу Торі з її заповідями.

Воскресіння

У більшості біблійних текстів людським тілам надається величезна цінність: тіло – не просто темниця для душі. Роздумуючи над милістю і справедливістю ГОСПОДА, Бога-Творця, ізраїльтяни прийшли до віри, що Він воскресить мертвих (Іс. 26:19; Дан. 12:2,3), – ідея, що радикально відрізняється від світогляду класичної Античності. Образ оживлення сухих кісток до нового життя також міг застосовуватися для опису довгожданого повернення з полону (Єз. 37:1-14). Ці ідеї розроблялися в період Другого Храму, особливо в періоди гонінь і мучеництва (напр., 2Мак. 7). Воскресіння мислилося не просто як «життя після смерті», але як нове життя в тілі – після «життя після смерті». Померлі ж називалися «сплячими». На них також дивилися як на «душі», «ангелів» або «духів», що чекають нового тіла.

Ранньохристиянська віра у воскресіння Ісуса полягала не просто в тому, що Він «потрапив на небеса» або був «прославлений». Усе це вірно, але, щоб потрапити на небеса чи набути прославлення, не обов’язково воскресати. Лише тілесне воскресіння Ісуса пояснює виникнення церкви, особливо її віру в месіанство Ісуса (яка була під сумнівом після страти Ісуса через розп’яття). Ранні християни вірили, що при поверненні/парусії Господа вони також воскреснуть до життя в новому тілі (напр., Фил. 3:20 наст.).

Г »

Г

Геєна, пекло

Геєною називалася долина Хінном на південний захід від Єрусалиму. З давніх часів вона використовувалася як сміттєве звалище, і на ній постійно палали багаття. Вже за часів Ісуса деякі євреї стали метафорично називати «геєною» місце посмертного покарання. Ісус використовує слово «геєна» у двох сенсах: якщо Єрусалим не покається, увесь він перетвориться на геєну, тобто звалище сміття; якщо люди в цілому не покаються, їм погрожує геєна на Останньому Суді.

ГОСПОДЬ

Ім’я Бога Ізраїлевого, відоме, принаймні, з часів виходу (Вих. 6:2 наст.). Згідно із сучасними науковими реконструкціями, спочатку воно вимовлялося як «Яхве». Втім, до часів Ісуса його вже давно не вимовляли вголос. Це мав право робити лише первосвященик, і то лише раз на рік і у Святе Святих єрусалимського Храму. Коли євреї читали Писання, то замість імені Божого вони казали слово «Адонай» («Господь»). При цьому під священним ім’ям ставили огласовку імені «Адонай». (У набагато пізніший період деякі тлумачі, не знаючи цього єврейського звичаю, породили жахливе непорозуміння, вирішивши, що ім’я Боже вимовлялося як «Ієгова»: вони намагалися прочитати саме ім’я з огласовкою слова «Адонай»!).

Ім’я Боже походить від єврейського дієслова «бути». Його можна зрозуміти по-різному: «Я є Той, хто Я є», або «Я буду Той, Хто Я буду», або навіть «Я є, бо Я є» (підкреслюючи суверенну міць Бога-Творця).

Д »

Д

Давид, див. Син Давидів

Дух, див. Життя, Святий Дух

Душа, див. Життя

Е »

Е

Ессеї, див. Рукописи Мертвого моря

Є »

Є

Євхаристія

Трапеза, що звершувалася спрадавна християнами за Ісусовою заповіддю «на спомин про Нього», про Таємну вечерю (Лк. 22:19; 1Кор. 11:23-26). Саме слово «євхаристія» – грецького походження і означає «подяка» (тобто «трапеза подяки»); походить від дієслова зі значенням «дякувати». Воно посилає нас до Ісусової практики: багато разів Він брав хліб, дякував за нього Богові, розламував і давав людям (напр., Лк. 24:30; Ів. 6:11). Інші ранні найменування тієї ж трапези – «Господня Вечеря» (1Кор. 11:20) і «ламання хліба» (Дії 2:42). Згодом вона дістала також назви «меси» (від латинського слова зі значенням «відпускати» наприкінці цієї служби) і «причащання» (християни «причащаються» тіла і крові Христової). Пізніші богословські суперечки про точний сенс різних актів і елементів євхаристії не повинні приховувати як її центральне значення для перших християн, так і її значення для сучасного християнства.

Ж »

Ж

Жертвопринесення

Подібно до інших древніх народів, ізраїльтяни приносили Богові тваринні і рослинні жертви. Проте на відміну від інших народів у них був дуже детальний письмовий кодекс стосовно цього (див. особливо Книгу Левит): що і як можна і треба приносити в жертву. Згодом ці приписи отримали розвиток у Мішні (б. 200 р.). Згідно із Старим Заповітом, жертвопринесення можна звершувати тільки в єрусалимському Храмі. У 70 р. Храм був зруйнований і жертвопринесення припинилися. Тоді юдаїзм став розвивати концепцію, зародки якої помітні і в більш ранній період, що молитва, піст і милостиня в якомусь сенсі є альтернативною формою жертвопринесення. Ранні християни продовжували використовувати образ жертвопринесення пов’язуючи з такими речами, як святість, місіонерство та євхаристія.

Життя, душа, дух

У давнину люди мали різні уявлення про те, що виділяє людину з ряду інших створінь. За одним з уявлень – зокрема, у це вірили багато євреїв – для повноти людині потрібне тіло, а не тільки внутрішня суть. Інші – зокрема, мислителі під впливом старогрецького філософа Платона (IV ст. до Р.Х.) – вважали, що найважливішою частиною людини є «душа» (грец. «псюхе»), яка після смерті звільняється з темниці тіла. Часом виникає плутанина, пов’язана з тим, що в Новому Заповіті те ж саме слово «псюхе» використовується в єврейському контексті, де означає «життя» або «справжнє я», і не припускає дуалізму між душею і тілом, що знецінює тіло. «Духом» також може бути назване глибинне розуміння чи досвід. Див. також Святий Дух, воскресіння.

З »

З

Закон, див. Тора

Законники, див. Фарисеї

Заповіт

Осереддям юдейської віри є переконання, що єдиний Бог-Творець, ГОСПОДЬ, призвав і обрав Авраама і його сім’ю на особливе служіння. Обітниці Бога Аврааму і його сім’ї, а також наступні вимоги до них стали розумітися згодом по аналогії з договором між царем і підданими або шлюбу між чоловіком і жінкою. Ці взаємини часто описувалися єврейським словом «беріт» («договір», «союз»; у ряді українських перекладів – «заповіт»). «Беріт» припускав одночасно обітницю і Закон. Заповіт/договір був оновлений на Сінаї з даруванням Тори, а потім – перед входженням у Землю обітовану (див. Книгу Повторення Закону). Особливим чином сталося оновлення Заповіту і через Давида (Пс. 88(89)). Згідно Єр. 31, після позбавлення з полону Бог укладе «новий заповіт» (тобто «новий договір») зі Своїм народом, простить його і прив’яже до Себе міцнішими узами. Ісус вірив, що це відбувається через Його проголошення про Царство, Його смерть і воскресіння. Ранні християни по-різному розуміли ці ідеї, вірячи у виконання цих обітниць в Ісусі.

І »

І

Іван (Христитель)

Кузен Ісуса по материнській лінії, що народився за декілька місяців до Ісуса. Батько його був священиком. Він був пророком і омивав людей у річці Йордан. Це омивання (хрищення) було алюзією на вихід з Єгипту і готувало тих, хто покаявся, до прийдешнього суду Божого. Можливо, свого часу Іван мав якісь контакти з ессеями, хоча його публічна проповідь явно відрізнялася від ессейського вчення. Покликання Ісуса вирішальним чином підтвердилося при Його хрищенні в Івана. У своїй власній проповіді про Царство Іван суворо викривав Ірода Антипу за те, що той одружився на дружині брата. За наказом Ірода Антипи Іван був заарештований і запроторений до в’язниці. Згодом, у результаті інтриг Іродової дружини, він був обезголовлений (Мр. 6:14-29). Після смерті Івана заснований ним рух учнів ще певний час продовжував своє існування, не вливаючись у християнство (напр., Дії 19:1-7).

К »

К

Книжники

У часи Ісуса багато людей були безграмотними і писати чи зовсім не вміли, чи вміли погано. Тому був потрібен особливий клас писарів-книжників, які б складали ділові і шлюбні контракти і т. д. Багато хто з таких писарів-книжників був також експертами в Законі і іноді фарисеями. (Втім, це ремесло можна було поєднувати із найрізноманітнішими політичними та релігійними переконаннями.) Дуже важливою була діяльність християнських писарів: вони переписували тексти, зокрема оповідання про Ісуса.

Кумран, див. Рукописи Мертвого моря

М »

М

Месія, Христос

Єврейське слово «машіах» буквально означає «помазаник». Так могли іменувати пророків, священиків і царів. Слово «Христос» є грецьким перекладом слова «машіах». Цим титулом перші християни величали Ісуса, а згодом «Христос» перетворилося фактично на друге ім’я Ісуса. На практиці ж поняття «месія» має досить вузький сенс, що по-різному розумівся в різних формах древнього юдаїзму: прийдешній цар, істинний спадкоємець царя Давида, через якого ГОСПОДЬ принесе суд у світ і позбавить Ізраїль від язичницьких ворогів. Месіанські сподівання не були однакові. Біблійні оповідання і обітниці розумілись на різний лад, створюючи різні ідеали та рухи. Дуже часто, втім, ці сподівання припускали (а) вирішальну військову перемогу над ворогами Ізраїлю і (б) відновлення чи очищення Храму. Кумранські тексти містять очікування відразу двох «Месій»: Месію-священика і Месію-царя.

Усі ранні християни вірили в месіанство Ісуса. Оскільки Ісус був розіпнутий римлянами (здавалося б, ясний знак, що він не був Месією), цій вірі є лише одне пояснення: вони вірили, що Бог воскресив Ісуса з мертвих, тим самим виправдавши Його месіанські домагання.

Мішна

Основна кодифікація єврейського Закону (Тори) рабинами, зроблена близько 200 р. У цей час була записана «усна Тора», яка ще за часів Ісуса існувала паралельно «письмовій Торі». У свою чергу Мішна лягла в основу набагато більших збірок передань у двох Талмудах (б. 400 р.).

Н »

Н

Небеса

Якщо земля – це наш просторово-часовий континуум, то небеса – це вищі, божественні сфери буття (Бут. 1:1; Мт. 6:9). Тому іноді словом «небеса» означали самого Бога (зокрема, це передбачається в характерному для Євангелія від Матвія виразі «Царство Небесне»; Царство Небесне = Царство Боже). Звичайним способом небеса приховані від людських очей, але в окремих випадках вони можуть розкриватися обраним (напр., 2Цар. 6:17; Одкр. 1:4-5). Всупереч розхожій думці в Новому Заповіті небеса рідко розглядаються як місце, куди Божі люди потрапляють після смерті. Апокаліпсис Івана говорить швидше про інше: Новий Єрусалим сходить з небес на землю, назавжди сполучаючи обидва аспекти буття. Фраза «увійти до Царства Небесного» означає не «потрапити на небеса після смерті», а належати (ще за життя!) до народу, який живе відповідно до волі неба (пор. молитву «Отче наш»: «як на небі, так і на землі» – Мт. 6:10) і хто вже отримує від Бога запевнення у своїй участі в житті майбутнього віку.

О »

О

Обрізання, обрізаний

Обрізання – це видалення крайньої плоті чоловічого статевого органа. Спочатку було заповідане Аврааму (Бут. 17), а потім підтверджено Ісусом Навином (Нав. 5:2-9). Згодом стало однією з основних ознак єврейської ідентичності. У Біблії (Повт. 30:6; Єр. 31:33), кумранських текстах і Новому Заповіті також неодноразово говориться, що Бог хоче «обрізання серця» (тобто щоб людина належала до народу Божого не лише за виглядом, але і за внутрішнім складом).

П »

П

Парусія

Грецьке слово, що буквально означає «присутність» (в протилежність «відсутності»). Саме в цьому сенсі його іноді використовує апостол Павло (напр., Фил. 2:12). У римському світі воно могло означати також «прибуття» імператора в підпорядковане йому місто чи колонію.

Хоча Господь, Який вознісся, не «відсутній» у церкві, Його «з’явлення» (Кол. 3:4; 1Ів. 3:2), Його «друге пришестя» буде прибуттям, у чомусь подібному імператорському (1Кор. 15:23; 1Сол. 2:19 і т. д.). У Євангеліях це поняття використовується тільки в Мт. 24:3, 27, 39.

Пекло, див. Геєна

Покаяння

Відповідне єврейське слово буквально означає «повернення». У Старому Заповіті і наступній єврейській літературі воно часто означає повернення людини чи Ізраїлю в цілому до ГОСПОДА після перебування в гріху чи ідолопоклонстві. Через обидва ці сенси поняття «покаяння» пов’язане з концепцією «повернення з полону»: щоб «полон» закінчився в усіх значеннях слова, Ізраїль повинен повернутися до ГОСПОДА. Саме ця звістка є осереддям закликів Івана Христителя і Ісуса. У Павлових посланнях про покаяння зазвичай говориться у зв’язку із наверненням язичників від ідолів до служіння єдиному істинному Богові. Також «покаянням» іменується повернення християн, що згрішили, до Ісуса.

Полон

Книга Повторення Закону містить попередження (роз. 29-30): якщо Ізраїль буде неслухняний ГОСПОДУ, Він пошле Свій народ у полон; але якщо народ згодом покається, йому буде дозволено повернутися. Коли вавилоняни захопили Єрусалим і відправили народ до полону, пророки на кшталт Єремії представили цю подію як виконання вищезгаданого пророцтва, а також передбачили точну тривалість полону (70 років, згідно Єр. 25:12; 29:10). І дійсно, наприкінці VI ст. до Р.Х. почалося повернення з полону (Езд. 1:1). Проте в багатьох відношеннях період після полону приніс розчарування: народ як і раніше був поневолений чужоземцями (Неем. 9:36). Під час жахливих гонінь з боку сирійців автор Книги Даниїла передрік, що справжній полон продовжиться не 70 років, а «сімдесят років-тижнів», тобто 490 років. Багато єврейських течій пристрасно чекали, коли добіжить кінця цей термін, і почнуть збуватися пророцтва Ісаї, Єремії та інших пророків, і Ізраїль буде позбавлений від язичницького гніту. У Своєму проголошенні і Своїх закликах до покаяння Ісус часто звертався до теми полону.

Притчі

Ще із старозавітних часів пророки та учителі придумували оповідання, щоб з їх допомогою наставляти і викривати Ізраїль (напр., 2Сам. 12:1-7). Іноді ці оповідання виглядали як видіння з тлумаченнями (напр., Дан. 7). Аналогічні прийоми використовувалися і рабинами. Ісус засвоїв ці підходи і творчо їх використовував, щоб кинути виклик світогляду сучасників і кликати їх у Царство Боже. Ісусові притчі зображують не якісь абстрактні вічні істини, а те, що відбувалося в служінні і через служіння самого Ісуса. Вони допомагали слухачам визначити своє місце в подіях, що відбувалися, і прийняти Ісуса. Як і в Старому Заповіті, деякі євангельські притчі забезпечені тлумаченнями (напр., притча про сіяча в Мр. 4), а деякі є переказом пророчої розповіді про Ізраїль (напр., притча про злих виноградарів у Мр. 12).

Р »

Р

Рабини, див. Фарисеї

Рукописи Мертвого моря, кумранські рукописи

Збірки текстів, знайдених наприкінці 1940-х років біля Кумрана (біля північно-східного краю Мертвого моря). Деякі з них збереглися досить добре, а від деяких залишилися лише невеликі фрагменти. Майже всі вони до теперішнього часу видані, перекладені і доступні широкому загалу. Спочатку вони входили в бібліотеку строгого чернечого руху (швидше за все, ессейського), заснованого в середині II ст. до Р.Х. і що проіснував до Юдейської війни 66-70 рр. У числі сувоїв учені знайшли самі ранні з відомих єврейських і арамейських рукописів з біблійними текстами, а також важливі документи, пов’язані зі постановами общини, тлумачення на Біблію, гімни, повчання і т. д. Вони висвітлюють одну невелику частину юдаїзму Ісусових часів, показуючи, як деякі юдеї молилися і читали Писання, про що думали і мріяли. Всупереч спробам довести зворотне кумранські тексти не згадують про Івана Христителя, Ісуса, Павла, Якова, й взагалі про раннє християнство.

С »

С

Саддукеї

За часів Ісуса саддукеї були єврейською аристократією, яка, можливо, вела своє походження від сім’ї Садока, первосвященика часів царя Давида. Жили вони переважно в Єрусалимі, і до їх складу входила більшість основних священицьких сімей. У них були свої передання, і вони всіляко опиралися спробам фарисеїв нав’язати їм передання фарисейські. Вони ґрунтувалися лише на П’ятикнижжі (перших п’яти книгах Старого Заповіту) і заперечували майбутнє життя, особливо ідеї на кшталт воскресіння (можливо, через те, що ці ідеї були важливі для революційних течій). Від саддукеїв до наших днів не дійшло жодного тексту (за можливим винятком Бен-Сіри). Після загибелі Єрусалиму і Храму в 70 р. саддукейській рух швидко зійшов нанівець.

Сатана, «обвинувач», біси

Про те, хто такий сатана, Біблія ніде детально і чітко не повідомляє. Відповідне єврейське слово («сатан») означає «обвинувач». Іноді він виглядає як член небесної ГОСПОДНЬОЇ ради, зі свого роду прокурорськими функціями (1Хр. 21:1; Йов 1-2; Зах. 3:1 нас.). В той же час він ідентифікується і зі змієм з Еденського саду (Бут. 3:1-15), і з «сином зірниці», вигнаним з небес (Іс. 14:12-15). Багато юдеїв бачили в ньому позаособове джерело зла, що стоїть за людським нечестям і неправдою, і іноді діє через напівнезалежних «бісів». За часів Ісуса сатану називали різними іменами: зокрема, Вельзевул (букв, «повелитель мух») і «Злий». Ісус застерігав Своїх учнів від сатанинських обманів. Обвинувачі Ісуса стверджували, що нібито сам Ісус знаходиться в союзі із сатаною. Проте ранні християни вірили: Ісус переміг сатану – і через подолання спокус (Мт. 4; Лк. 4), і через вигнання бісів і власну смерть (1Кор. 2:8; Кол. 2:15). Тим самим забезпечена остаточна перемога над цим ворогом (Одкр. 20), хоча боротися християнам буває непросто (Еф. 6:10-20).

Святий Дух

Згідно Бут. 1:2, Дух є Божа сила, Божа присутність у творінні (причому Бог не ототожнюється з творінням). Той же Дух входив в окремих людей (особливо пророків), даючи їм можливість говорити і діяти від імені Божого. Коли Ісус прийняв омивання у Івана Христителя, на нього зійшов Дух, даючи Йому силу для проповіді і служіння (Дії 10:38). Після воскресіння Ісуса Святий Дух зійшов і на Його учнів (Дії 2), причому цього разу Він розумівся як Дух самого Ісуса: Бог-Творець як би перестворював світ і людей наново. Дух давав їм жити в такій святості, яку не давала Тора: віднині вони могли приносити «плід» у своєму житті, служити Богу, світу і церкві своїми «дарами»; Дух же запевняв їх у прийдешньому воскресінні (Рим. 8; Гал. 4-5; 1Кор. 12-14). Вже на дуже ранньому етапі історії церкви (Гал. 4:1-7) через Дух стали новим революційним чином визначати самого Бога: «Той, Хто посилає Сина і Дух Сина».

Священики, первосвященик

Першим первосвящеником в історії Ізраїлю був Аарон, брат Мойсея (Вих. 28-29). Теоретично священиками після цього вважалися його нащадки. Інші члени його коліна/племені (Левія) були «левитами»: вони мали право проводити різні богослужебні обряди, але не звершувати жертвопринесення. Священики жили серед народу по всій країні і були місцевими учителями (Лев. 10:11; Мал. 2:7). Відповідно до встановленої черги вони звершували храмову літургію (напр., Лк. 2:8).

Давид призначив первосвящеником Садока (чиє походження від Аарона іноді ставиться під сумнів), чия сім’я згодом була старшими священиками в Єрусалимі (і, мабуть, предками саддукеїв). Згідно однієї з наукових гіпотез, кумранські ессеї були свого роду дисидентами, що вважали саме себе законними первосвящениками.

Син Божий

Спочатку так іменувався Ізраїль (Вих. 4:22) і цар з роду Давидового (Пс. 2:7). Також цей вираз міг застосовуватися до ангелів (Бут. 6:2). До новозавітного періоду він перетворився на один з месіанських титулів (див. напр. кумранські тексти). І в Кумрані, і в Євангеліях стосовно Ісуса (напр., Мт. 16:16) Син Божий – це Месія (без пізнього сенсу, що припускає божественність). Проте вже в Павла проглядається перехід до іншого розуміння богосинівства Ісуса: Ісус як рівний з Богом, посланий втілитися і стати Месією. При цьому Павло не випускає з уваги і звичайне єврейське значення слова «месія» (напр. Гал. 4:4).

Син Давидів

Цим титулом часто називали Месію. Месіанські обітниці Старого Заповіту часто говорять про сина Давидового (напр. 2Сам. 7:12-16; Пс. 88(89):19-37). У Мт. 1:20 ангел іменує сином Давидовим Йосипа, чоловіка Марії.

Слово, див. Благовістя

Субота

Єврейська субота, сьомий день тижня, був постійним нагадуванням про творіння світу (Бут. 2:3; Вих. 20:8-11) і вихід (Повт. 5:15). В язичницькому світі пізньої Античності субота, разом з обрізанням і харчовими законами, склала одну з основних ознак єврейської ідентичності. Навколо її дотримання виросла безліч законів і звичаїв.

Т »

Т

Тора, єврейський/юдейський Закон

У вузькому значенні слова Тора – це П’ятикнижжя Мойсеєве, перші п’ять книг Старого Заповіту. (Велика частина їх присвячена не закону як такому, а оповіданням.) Іноді Торою називають увесь корпус старозавітних текстів, хоча правильніше говорити в даному випадку про «Закон, Пророків і Писання».

У ширшому значенні слова Тора – це весь корпус єврейської законодавчої традиції, письмової та усної. Спочатку усна Тора була кодифікована в Мішні близько 200 р. Подальшу її розробку ми знаходимо у вавилонському та єрусалимському Талмудах (кодифікують близько 400 р.).

За часів Ісуса і Павла багато євреїв відчували таке сильне благоговіння до богоданної Тори, що вважали її мало не божественною. Іноді Тора ототожнювалася з Премудрістю (напр. Сир. 24). Дотримання заповідей Тори мислилося не як спосіб поквитатися з Богом, «заробити» милість у Нього, але як вдячність, а також одна з ключових ознак єврейської ідентичності.

У »

У

Учень, див. Апостол

Ф »

Ф

Фарисеї, законники, рабини

В I ст. до Р.Х. – І ст. Р.Х. фарисеї були неофіційною, але могутньою течією в юдаїзмі. Хоча серед фарисейського керівництва майже не було священиків, фарисеї ставили своїм завданням очистити Ізраїль через посилене дотримання єврейського Закону (Тори). Для цього вони розробляли свої передання про точний сенс і використання Писання, свої молитви і способи поклоніння, а також по-своєму розуміли національні сподівання. Хоча не всі експерти в Законі були фарисеями, більшість фарисеїв були експертами в Законі.

Оскільки для них вивчення і дотримання Тори були еквівалентні участі в храмовому богослужінні, фарисеї сприяли демократизації життя в Ізраїлі. Втім, вони всіляко наполягали на дотриманні в Храмі саме їх правил богослужіння. (Священство, що часто походило з саддукеїв, чинило їм опір у цьому плані.) Завдяки всьому цьому вони пережили загибель Храму (70 р.), влилися в рабинистичний рух, що зароджувався, і активно брали участь у розробці нових шляхів. У політичному плані вони відстоювали батьківські традиції і частенько відігравали важливу роль у повстаннях проти язичницького гніту і єврейського керівництва, що його підтримувало. За часів Ісуса існували дві фарисейські школи: школа Шамая (строгіша, більше налаштована на озброєне повстання проти римлян) і школа Гілеля (м’якша, яка багато в чому базувалася на позиції «живи сам і давай жити іншим»).

Євангелія повідомляють про полеміку Ісуса з багатьма фарисеями. Предметом суперечки були не лише і навіть не стільки питання богослов’я і благочестя, скільки питання політики і програми: Ісус суворо викривав сепаратизм і націоналізм фарисеїв. Савл з Тарсу до свого навернення був фанатичним фарисеєм правого крила (мабуть, зі школи Шамая).

Після катастрофічної поразки в Юдейській війні 66-70 рр. школи Шамая і Гілеля продовжували диспут про найбільш доцільну стратегію. Після наступного лиха (розгром римлянами повстання Бар-Кохби в 135 р.) ці традиції були продовжені рабинами. Рабини черпали натхнення у своїх фарисейських попередників, але розробили таке благочестя по Торі, в якому політиці вже не відводилося значущого місця, а на перший план вийшли особиста святість і чистота.

Х »

Х

Храм

Ще Давид мріяв звести в Єрусалимі Храм (б. 1000 р. до Р.Х.). Звів же його Соломон, син Давидів, як центральне святилище для всього Ізраїлю. Після реформ при Єзекії і Іосії в VII ст. до Р.Х. Храм був зруйнований вавилонянами в 587 р. до Р.Х.

Юдеї, що повернулися з вавилонського полону, почали в 538 р. до Р.Х. відновлення Храму. Це було завершено в 516 р., після чого почався «період Другого Храму». У 167 р. до Р.Х. Храм спіткала нова біда: він був осквернений за наказом царя Антіоха Епіфана. Лише через три роки, у 164 р., його знову очистив Юда Маккавей. У 19 р. до Р.Х. цар Ірод Великий почав грандіозний проект з будівництва і прикрашення Храму. Ці роботи були завершені в 63 р., незадовго до нової загибелі: Храм був зруйнований римськими військами в 70 р.

Багато євреїв вірили в можливість і необхідність відновлення Храму. Деякі досі в це вірять. Адже Храм був не лише єдиним місцем жертвопринесень: вважалося, що це єдине житло ГОСПОДА на землі, місце де з’єднуються небо і земля.

Христос, див. Месія

Хрищення (Хрещення)

Відповідне грецьке слово буквально означає «занурення у воду», «омивання». В юдейській традиції була широко поширена практика ритуальних омивань. Проте омивання людей у Йордані, що звершувалося Іваном Христителем, було не одним ритуалом серед багатьох, а вирішальною миттю покаяння, що готувало людей до приходу Царства Божого. Сам Ісус прийняв хрищення (омивання) від Івана, тим самим приєднавшись до цього руху оновлення і осмисливши його по-своєму. Учні Ісуса, у свою чергу, омивали інших. Після воскресіння Ісуса і зішесття Духа Святого хрещення стало звичайним знаком і способом входження в общину народу Ісусового. Вже Павло пов’язує хрещення з темою виходу з єгипетського рабства (1Кор. 10:2), а також смертю і воскресінням Ісуса (Рим. 6:2-11).

Ц »

Ц

Царство Боже, Царство Небесне

Рятівне і суверенне володарювання ГОСПОДА, Бога Ізраїлевого, про яке йде мова в деяких псалмах (напр. Пс. 98(99):1) і пророцтвах (напр. Дан. 9:26 нас.). Оскільки ГОСПОДЬ є Бог-творець, Його запанування означає виправлення світу (зокрема, позбавлення Ізраїлю від ворогів). За часів Ісуса вираз «Царство Боже» і його еквіваленти (наприклад, «Немає царя, окрім Бога!») стали революційним гаслом.

У Своєму проголошенні про Царство Ісус переосмислив ці сподівання у світлі Свого задуму і покликання. Його заклик «увійти» до Царства був закликом узяти на себе вірність Йому і Його програмі, що означало початок довгожданого божественного володарювання. Ісус учив, що Царство приходить не відразу, а поступово: першим кроком була Його власна проповідь, наступним – Його смерть і воскресіння, але остаточне завершення залишалося ще попереду. У Євангелії від Матвія частіше вживається вираз «Царство Небесне»: воно має той же сенс, що і «Царство Боже», просто євангеліст дотримується благочестивого єврейського звичаю уникати прямого використання слова «Бог». Відповідно, «небеса» у даному випадку – це сам Бог. Зауважимо, що «Царство Небесне» не є якимсь окремим місцем: це поняття означає запанування Бога через Ісуса і діяння Ісуса. Згідно з вченням апостола Павла, Месія Ісус вже має Царство, яке Він згодом передасть Богові Отцю (1Кор. 15:23-28; пор. Еф. 5:5).

Ч »

Ч

Чудеса

Подібно до деяких древніх пророків (особливо Іллі і Єлисея), Ісус здійснював безліч дивних діянь сили (зокрема, зцілення). Євангелія використовують тут саме поняття «Діяння сили» (чи «знамення»): слово «чудо» не цілком вдале, бо припускає «втручання» Бога в закриту систему світу (звідси і заперечення чудес мислителями-раціоналістами). Біблія ж говорить про інше: таємничим чином Бог є присутнім завжди, і «діяння сили» є не втручанням Стороннього, а особливі акти вічно Присутнього. Відповідно до пророцтва Ісусові «діяння сили» розглядаються як знак Його месіанства (напр., Мт. 11:2-6).

Я »

Я

Язичники

Євреї ділили людство на євреїв і неєвреїв. Єврейське поняття «гойїм» («неєвреї») вказує як на етнічне (тобто неєврейське) походження, так і на вид релігійності (поклоніння ідолам замість єдиного Бога, ГОСПОДА). Між євреями і язичниками часто встановлювалися добросусідські відносини, зокрема в єврейській діаспорі (тобто за межами Палестини), хоча офіційно у євреїв існували заборони на шлюби з язичниками і на деякі інші види контактів. У Новому Заповіті грецьке слово «етне» («народи») має той же смисловий спектр, що і «гойїм». Згідно з вченням апостола Павла, язичники-християни входять в общину на рівних з юдеохристиянами: язичникам немає необхідності приймати обрізання, щоб стати християнами.