Що краще бажати людям?

Люди найчастіше бажають іншим людям те, щоб хотіли мати самі. Так виходить, що найбільше люди хочуть мати тілесне здоров’я (зазвичай бажають просто «здоров’я», бо про духовне здоров’я більшість людей і гадки немає). – Що скажеш, тілесне здоров’я – добра річ, що особливо починаєш цінувати, коли його починає бракувати.

Ще люди хочуть мати гроші. Гроші разом із тілесним здоров’ям, на думку більшості, складають основу щастя людини, яке найчастіше бажають після «здоров’я і грошей».

Ще люди хочуть мати любов. Який саме сенс вони вкладають у це слово, часто для них самих залишається повною загадкою, так що не будемо занурюватися в нетрі людської підсвідомості.

На цьому список людських побажань у більшості випадків закінчується (чи обмежується). Це може свідчити про скромність людських бажань або ж… про скудність людського розуму, або ж просто небажання людини мислити, що в підсумку призводить саме до скудності розуму. Так що варто було окрім загальновідомих «щастя і здоров’я» бажати іншим людям, а заодно і собі, – мудрості.

«Блаженний муж, який здобув мудрість, і людина, яка придбала розум, – тому що надбання її краще за придбання срібла, і прибутку від неї більше, ніж від золота» (Притч. 3:13,14). До цих чудових біблійних слів можна лише додати, що мудрість відкриє нам, що «життя людини не залежить від багатства її маєтку» (Лк. 12:15), і що щастя її залежить не тільки від тілесного здоров’я і грошей (між іншим, щоб пересвідчитися в цьому не треба мати багато мудрості). Мудрість допоможе нам зрозуміти, що крім тілесного здоров’я існує духовне здоров’я, яке передусім полягає в чистому сумлінні і мирі: із самим собою, з людьми, і головне, з Богом.

Саме дивне те, що подібну мудрість людина часто набуває, коли втрачає тілесне здоров’я, гроші, любов, тобто те, що було основою її земного щастя, чи принаймні людина так вважала. Тому, можливо, краще не чекати подібного перебігу подій, а почати цінувати мудрість, шукати її, бажати людям і собі? Де її шукати? – «Якщо ж у кого з вас не вистачає мудрости, нехай просить у Бога, Який дає всім просто й без докорів, – і дасться йому» (Як. 1:5), – як бачите, шлях у пошуку мудрості нам чітко вказаний, головне, мати бажання набути її.

І наостанок, згідно тези, що «люди найчастіше бажають іншим те, щоб хотіли мати самі», краще було б утриматися від побажання ближнім смерті та усіляких лих. Принаймні, не заради них, а задля власної безпеки, адже в зла є властивість повертатися.

Редакція сайту

Щоб завантажити цей запис у форматі doc натисніть на посилання:

docЩо краще бажати людям?


Ваш коментар: