Діяння апостолів: розділи 1-2

Книга, що об’єднує

Спробуйте уявити Біблію без Книги Діянь

1:8Але ви приймете силу, коли зійде на вас Дух Святий; і будете Моїми свідками в Єрусалимі та по всій Юдеї й Самарії та аж до краю землі“.

Новий Завіт чітко ділиться на дві майже рівні частини. Перша складається з чотирьох євангелій, які оповідають про життя Ісуса на землі. Друга частина, яка включає Послання до певних людей і церков, які виникли після Вознесіння Ісуса. Між євангеліями і посланнями розташовується Книга Діянь.

Найкращий спосіб оцінити значення Книги Діянь – це уявити Біблію без неї. Ви щойно прочитали про життя Ісуса у викладі різних авторів і раптом читаєте в Посланні до Римлян: “Павло, раб Ісуса Христаусім, що перебувають у Римі, улюбленим Божим, покликаним святим” (Рим. 1:1,7). У Римі? Яким чином дії перенеслися туди з Єрусалиму?

За Посланням до Римлян слідують дві книги, автором яких також є Павло (хто він такий?), адресовані “церкві Божій у Коринфі“. Потім слідує книга, адресована церкві в Галатії, потім – церкві в Ефесі та інші послання, адресовані в інші екзотичні місця. Стає очевидним, що чогось бракує. Без Книги Діянь Новий Завіт перескакує з впорядкованої історії однієї дійової особи – Ісуса – на збірку особистих листів, що не мають пояснення.

Відкритий Ісусом план

З Книгою Діянь усе встає на свої місця. Вона забезпечує перехід від Христового життя до нової церкви. Вона знайомить із Павлом і пояснює, яким чином релігія меншості перетнула море і потрапляє в Рим, столицю імперії. Читач Діянь опиняється в основних містах різних частин Середземномор’я, знайомиться з лідерами нового руху і повною мірою він відчуває суть проблем, які пронизують Павлові послання.

Лікар Лука написав третє євангеліє як оповідання про те, “що Ісус творив і чого вчив від початку” (Діяння 1:1). Книга Діянь поновлює оповідання, даючи зрозуміти, що майбутня історія також покаже Ісуса в дії, але абсолютно іншим чином. “Я збудую Церкву Мою“, – обіцяв Ісус (Мф. 16:18), і Діяння наочно демонструють, як це почалося.

У Своїх останніх словах на землі Ісус Сам виклав план: “Але ви приймете силу, коли зійде на вас Дух Святий; і будете Моїми свідками в Єрусалимі та по всій Юдеї й Самарії та аж до краю землі” (1:8). Діяння чітко дотримуються цієї схеми. Сім перших розділів показують церкву в Єрусалимі, наступні п’ять зосереджуються на Іудеї і Самарії, а інша частина книги оповідає про поширення Євангелія до околиць римської цивілізації.

Бурхливий початок

Дії, що описані в книзі, починаються в Єрусалимі на свято П’ятидесятниці. Понад мільйон паломників юрбилося на вулицях міста, коли несподівано загальну увагу привернула група з 120 людей. Послідовники Ісуса здивували вулиці абсолютно новою поведінкою, і лише в перший день до них приєдналося 3000 людей. Почавши з цієї бурхливої сцени, Лука розпочинає історичне оповідання сповнене пригод.

Завдяки письменницькій майстерності Луки, Діяння читаються як роман, переходячи від однієї живої сцени до іншої. Куди б не пішли апостоли, виникає інтрига, відбуваються заворушення і утворюється маленька церква. Діяння оповідають, як це було.

Як читати Книгу Діянь

Книга Діянь читається як детально викладена історія. Книга дотримується логічної схеми, включає захоплюючі подробиці і концентрується на найбільш драматичних подіях. У цьому сенсі вона не вимагає додаткових пояснень.

Перші 12 розділів присвячені, головним чином, апостолу Петру. Друга частина книги оповідає про Павла (який також звався Савлом). Книга розкриває, як він отримав визнання першого і найбільш видатного християнського місіонера. У діяннях Павло робить три далекі подорожі, а потім здійснює завершальну морську подорож в оковах у Рим.

Діяння показують початок історії взаємин церкви і Римської імперії. Книга також повідомляє важливу загальну інформацію про такі міста, як Коринф, Ефес і Филипи, куди Павло направляв свої послання. Інформація, яку повідомляють Діяння, допомагає зрозуміти, про що Павло пише в Посланнях до Корин’фян, Єфесян, Филип’ян та в інших посланнях.

Діяння також містять 18 різних розмов Павла, Петра і деяких інших дійових осіб. Самі по собі розмови являють величезний інтерес. Апостоли починали трактувати факти життя Ісуса у світлі їх духовного значення. Читаючи їх, зверніть увагу на те, як оратори вибирають слова і аргументи залежно від аудиторії, а потім зверніть увагу на реакцію слухачів.

Діяння 1

Вознесіння Христове (фрагмент), Джон Сінглтон Коплі

Відхід Ісуса

Шокуюча відповідь на запитання, що постійно виникає

1:9Сказавши це, Він вознісся перед їхніми очима, і хмара взяла Його з очей їхніх“.

Протягом 40 днів після воскресіння Ісус з’являється і зникає, як здається, за Своїм бажанням. Коли Він приходить, учні уважно слухають Його пояснення відносно того, що сталося. Коли Він йде, учні роздумують про нове Царство, яке неодмінно наступить. Уявіть собі – Єрусалим, вільний від римського володарювання?

Учні, які чекали Царства відповідно до традиційних старозавітних переконань народу Ізраїльського, бажали того, що люди шукають у видимому царстві: їсти досхочу, можливість заробити на прожиток, сильна армія для відбиття нападів агресора. Незважаючи на чисельні пояснення Ісуса, що таке невидиме Царство і хресний шлях, це, здається, так і не проникло у свідомість учнів.

Вознесіння

Одночасно Ісус дає декілька таємничих вказівок. Він велить Своїм послідовникам повернутися в Єрусалим і просто чекати. “Не відлучайтесь із Єрусалима, – каже Він, – а чекайтебудете охрещені Духом Святим“. Врешті-решт, один з учнів ставить Ісусу запитання, яке вони всі разом обговорювали: “Чи не в цей час, Господи, відновлюєш Ти царство Ізраїлеві?” (1:4-6).

Ніхто не був готовий до того, що сталося далі. Ісус, здається, відклав питання вбік, перемкнувши увагу з Ізраїлю на сусідні країни і далі, до самих меж землі. Він знову каже про Святого Духа, а потім, на їх подив, Його тіло піднялося над землею, завмерло так на мить, а потім зникло в хмарі. Більше вони Його не бачили.

Нова реальність

Християни вірять, що вся історія обертається навколо життя Ісуса, Який є Месією. Проте фактом є те, що Ісус покинув землю у Свої 33 роки. Крім того, Він оголосив, що це було на благо: “Але від того, що Я сказав вам це, скорботою пройнялися серця ваші. Але Я істину кажу вам: краще для вас, щоб Я пішов. Бо, якщо Я не піду, Утішитель не прийде до вас” (Іоанна 16:6-7).

Написана автором Євангелія від Луки Книга Діянь розкриває те, що сталося після дивного відходу Ісуса.

1:21 Внутрішнє коло

Група найвідданіших учнів Ісуса, відомих як “дванадцять”, в результаті зради і смерті Іуди позбулася однієї людини. У своєму виборі заміни зрадника учні віддавали перевагу тому, хто був з Ісусом із самого початку. Цій вимозі, фактично, відповідало кілька чоловік, і учні кинули жереб, щоб визначити одного з двох. Це останнє згадування кидання жеребу в Біблії – способу, який застосовувався в Старому Завіті для визначення Божої волі. Після П’ятидесятниці учні керувалися безпосередньо Святим Духом.

Діяння 2

Зішесття Духа Святого, Джіроламо Музіано

Вибух

Щось сталося, що змінило учнів

2:37Почувши це, вони зворушилися серцем і сказали Петрові та іншим апостолам: Що нам робити, мужі-браття?

Тисячі паломників юрбилися на вулицях Єрусалиму. Між тим, послідовники Ісуса, відповідно до Його веління, зібралися невеликою групою в кімнаті, де з нетерпінням чекали того, що їм було обіцяно. Це сталося, супроводжуване шумом ураганного вітру і язиками полум’я. Святий Дух, присутність Самого Бога, вселився в звичайні тіла – їх тіла.

Незабаром усі в Єрусалимі говорили про послідовників Ісуса. Паломники з усього світу вражалися, чувши, як галилеяни проповідують їм їх рідними мовами. Було ясно, що відбувається щось дивне.

Більше не боягуз

Боязкий апостол Петро, який заради власного порятунку тричі відрікся від Христа, відкрито приймає виклик єврейської і римської влади. Цитуючи царя Давида і пророка Іоїля, він оголошує, що його слухачі щойно пережили найбільш важливий момент історії. “Цього Ісуса Бог воскресив, чого всі ми свідки” (2:32), – каже він. Далі він проголосив, що Ісус був тим самим Месією, в Якому виконалися довгождані сподівання євреїв.

Того дня три тисячі людей відгукнулися на переконливе звернення Петра. Так народилася християнська Церква.

Група послідовників нової віри, яка спочатку викликала певне занепокоєння в римської і єврейської влади, не зупинилася у своєму зростанні. Як і передбачав Ісус, навернення поширилося країною, і менш ніж через одне покоління воно досягло серця цивілізації – Риму.

У той час нові релігії нічого не вартували і могли зникнути за одну ніч. На відміну від них, нова християнська віра стала всесвітньо поширеним феноменом. Усе почалося з цієї події на свято П’ятидесятниці.

2:42 Церква, що зароджується

Діяння освітлюють ряд східців, якими пройшла християнська церква, перш ніж вона стала самостійним рухом. У даний момент послідовники Ісуса як і раніше зберігали традиції єврейського поклоніння – молитва в храмі о 9 годині ранку, о 3 годині після полудня і на заході (3:1). Проте цей уривок показує, що вони започатковують нову форму – “домашню церкву”, що ґрунтується на переломленні хліба та спілкуванні.

Попередній запис

Євангеліє від Іоанна: розділи 20-21

Іоанна 20 Люди, яких треба знати Марія Магдалина Перша, хто побачив Марія Магдалина стала широкою відомою. Рок-опера «Ісус Христос Суперзірка» ... Читати далі

Наступний запис

Діяння апостолів: розділи 3-4

Зцілення хромого апостолами Діяння 3 3:12 Знати слухачів Розмови Петра в розділах 2 і 3 є ... Читати далі