Євангеліє від Іоанна: розділи 1-3

Бог перериває мовчання

Він говорив так, щоб ми могли добре зрозуміти

1:14І Слово стало плоттю, і вселилося між нами“.

До тих пір, доки людина не вступає в спілкування з нами словесним шляхом, жестами чи хоч би мімікою, ми не можемо нічого дізнатися про неї. Те, що відбувається під маскою зовнішності, завжди залишиться таємницею.

Бог також залишався таємницею до тих пір, доки не перервав мовчання. Одного дня Він вже сказав, і все стало буттям – зірки, океани, кити, жирафи, орхідеї і жуки. Він сказав знову, повідомляє Іоанн, і цього разу Слово набуло форми Людини – Ісуса Христа. Євангеліє від Іоанна оповідає про це Слово, Яке стало плоттю.

Відмінність від інших євангелій

Починаючи з перших абзаців, стає ясно, що стиль Іоанна різко відрізняється від стилю Матфея, Марка та Луки. Євангелісти приділяють основну увагу подіям, йдучи за Ісусом метушливими базарами і селами.

На відміну від них, Іоанн вважає, що читачі знайомі з основними фактами життя Ісуса. У зв’язку з цим, замість зосередження на фактах він звертає увагу на роздуми про глибинний сенс того, що Ісус сказав і зробив. Євангеліє від Іоанна створює враження, що людина, яка писала його, зручно розмістилася під великим тінистим деревом, маючи багато часу для роздумів.

У першому ж реченні Іоанн говорить про природу Христа. Тут немає різдвяних сцен – немає жодних ясел, пастухів або волхвів. Іоанн нічого не повідомляє про народження чи юність Ісуса. Він виводить Його на сцену як дорослого Сина Божого. Після виразного прологу книга повідомляє про Іоанна Хрестителя, який упокорено вказує на Ісуса і каже, що “недостойний розв’язати ремінь взуття Його” (1:27).

Ісус посланий з місією

Іоанн описує дуже невеликий відрізок життя Ісуса – не більше двадцяти днів. Розповідь побудована таким чином, що він представляє Помазаника, Який каже про Себе: “Я знаю, звідки прийшов і куди йду” (8:14). Ісус був не просто людиною, яка “впала з неба”, – Він був Сином Божим, Який посланий робити роботу Отця.

Згідно з Іоанном, Христос брав участь в акті створення. Пізніше Він був посланий на землю як Слово – як все те, що Бог хотів сказати. Бог говорив єдино можливим для нашого сприйняття чином – Він став одним з нас.

Як читати Євангеліє від Іоанна

Новонавернені християни часто звертаються до Євангелія від Іоанна, бо воно ясно пояснює основи віри – Ісус засвідчує, Ким Він є. Він визначає проблеми людства і прямо каже, що треба для покаяння. У цій дивній книзі ви звернете увагу на знайомі вірші і вирази (такі як вислови Ісуса про Себе). Іоанн відібрав сім знамень або чудес (п’ять з яких більше ніде не зустрічаються), і навколо них побудував оповідання. Читаючи Євангеліє від Іоанна, зверніть увагу, як автор переплітає оповідання і пояснення сенсу того, що відбувається. Іоанн не просто оповідає про події – він пояснює їх.

Іоанна 1

1:14 Ісус – Слово

Іоанн використовував мову, яка мала особливе значення як для читачів-еллінів, так і для євреїв. В елліністичній філософії слово (логос) було ключовим терміном, який часто означав владу розуму, що управляє усім творінням. Для євреїв це поняття також мало величезне значення, оскільки Бог сказав Своє слово для того, щоб створити світ і преобразити Свій народ. У той же час, значення, яке вкладає Іоанн, перевершує сенс, що вкладається еллінами і євреями. Його добре виразила одна восьмирічна дівчинка. Коли її запитали, чому Ісус назвався Словом, вона відповіла: “Бо Ісус – це все, що Бог хотів нам сказати”.

1:39 Поступове покликання учнів

Інші євангелія показують, що учні залишають свої сіті і негайно йдуть за Ісусом. Іоанн описує цей процес як поступовий. Коли двоє з учнів Іоанна Хрестителя виявили інтерес, Ісус запропонував їм піти і провести з Ним день. Незабаром вони були готові розповідати іншим, що вони бачили і чули.

Люди, яких треба знати

Андрій

Поза світлом рампи

Андрій, в основному, діє за сценою. Будучи братом Симона Петра і одним з перших послідовників Ісуса, він був учасником багатьох важливих подій. Проте всі появи Андрія в євангелії демонструють, що він привертає увагу до когось, але не до себе.

Найбільша заслуга Андрія в тому, що він представив Ісуса іншим учням. Коли Андрій почув, що Іоанн Хреститель назвав Ісуса «Агнцем Божим», він кинув усе і пішов за Ним. (Він був одним з перших, хто визнав Ісуса як Месію.) Після проведеного з Ісусом дня Андрій пішов, щоб привести Петра, який був його братом і товаришем за рибним промислом. Андрій привів двох, а потім, у процесі події, і інших (див. 1:35-42).

Євангелія згадують два інші випадки, коли Андрій виконує функцію посередника: він привернув увагу Ісуса до хлопчика, який мав із собою запас харчів (6:8-9), і він брав участь у представленні Ісуса групі язичників (12:20). Обидва випадки увінчалися великими чудесами.

Іоанна 2

2:6 Деталі очевидця

Численні тонкі подробиці свідчать про те, що Євангеліє від Іоанна писав очевидець. У даному випадку автор описує кам’яні чани. В іншому місці він повідомляє точну кількість спійманої риби (21:11).

Іоанна 3

Зустріч пізно вночі

Никодим ризикує

3:16Бо так полюбив Бог світ, що віддав і Сина Свого Єдинородного, щоб усякий, хто вірує в Нього, не загинув, а мав життя вічне“.

Євангеліє від Іоанна фокусує кут огляду камери на кількох окремих лицях – жінці біля колодязя, сліпому, членові єврейської вищої ради – щоб продемонструвати індивідуальний, у деталях, вплив Ісуса на інших людей.

Зверніть увагу на бесіду з Никодимом, який прийшов до Ісуса вночі, можливо, щоб уникнути спостереження. Зустрічаючись з Ісусом, Якого колеги Никодима, фарисеї, присягнулися убити, він ризикує репутацією і безпекою. Проте Никодима хвилюють питання, найважливіші питання, які можна задати: “Хто Ти, Ісусе? Ти дійсно прийшов від Бога?” Ісус відповідає, наводячи як ілюстрацію друге народження, використовуючи слова, які увійшли до числа найвідоміших слів у Біблії.

Одне з висловлювань Ісуса запам’ятовується краще, ніж будь-яке інше висловлювання в Біблії. У кількох словах воно оповідає історію спасіння – про Божу любов, про Сина, Якого Бог віддав в якості дару, і про можливість спасіння для кожного, хто увірує (3:16).

Ключі життя

Деякі слова Ісуса явно запали в душу Никодима, про що свідчить його наступна поведінка.

За бесідою з Никодимом слідує розповідь про Іоанна Хрестителя. Люди запитують незвичайного пророка про нового Учителя, Який привертає натовпи народу. У словах, що перекликаються з власними словами Ісуса, Іоанн підтверджує, що Ісус має ключі вічного життя. Ісус – дійсно Той, про Кого Іоанн прийшов сповістити. Великий пророк знаходиться в зеніті слави. Проте, він схиляється перед Ісусом: “Йому належить рости, а мені умалятися” (Ін. 3:30).

Люди, яких треба знати

Никодим

Ризикуючи репутацією

Більшість Ісусових учнів були звичайними людьми, які не мали становища в суспільстві, про втрату якого можна було б хвилюватися. Рибалка чи митар мало втрачав, якщо йшов за носієм нетрадиційного вчення. Никодим же, навпаки, значною мірою ризикував своєю репутацією. В якості члена синедріону він займав видне становище в суспільстві. Будучи фарисеєм, він дотримувався певних релігійних поглядів. Як відомий релігійний учитель він був шанованим тлумачем даного Богом закону.

Поза всяким сумнівом, саме з цієї причини Никодим попросив Ісуса про зустріч вночі (3:1-2). Проте з часом Никодим набирається сміливості. Під час обговорення Ісуса синедріоном він заявив, що перш ніж засудити людину, необхідно спочатку вислухати її. За це Никодим отримав суворе засудження (7:50-52).

Після смерті Ісуса Никодим дозволив своїм почуттям розкритися ще більше. Разом з Йосифом з Аримафеї він забрав тіло Ісуса з Голгофи і приготував його для поховання.

Біблія більше нічого не повідомляє про Никодима, тому ми не можемо сказати з упевненістю, чи свідчив він відкрито про свою віру в Ісуса. В той же час, створюється враження, що Іоанн наводить ці обставини завдяки бажанню Никодима говорити про те, що він побачив, почув і в що він увірував. Як ще міг Іоанн дізнатися про ці подробиці? Євангеліє дає привід сподіватися, що Никодим врешті-решт пожертвував своєю репутацією і набув нового народження.

Попередній запис

Євангеліє від Луки: розділи 23-24

Луки 23 Розіпни Його!, Міхай Мункачі Останні дні Ісуса Найважливіший тиждень в історії 23:23,24 "Але вони ... Читати далі

Наступний запис

Євангеліє від Іоанна: розділи 4-8

Іоанна 4 4:4 Подолання відмінностей Коли одна церква називає іншу церкву "культом", то звинувачення звичайно надовго викликає образу. Так само ... Читати далі