Євангеліє від Луки: розділи 3-8

Луки 3

3:1 Прив’язка датування до правління імператорів

З біблійних авторів тільки Лука датує події, згадуючи римських імператорів. Він вирішив (1:1-4) створити доскональне, послідовне оповідання про життя Ісуса, що мало на увазі опис подій в історичному контексті. Через згадуваний римський перепис Марія мала піти в місто, де вона народила вже на пізньому терміну вагітності. У результаті Месія народився у Вифлеємі, виконавши древнє пророцтво.

3:38 Євангеліє для язичників

Євангеліє від Матфея простежує родовід Ісуса, що походить від Авраама, батька всіх євреїв. Проте Лука, можливо, єдиний неєврей з новозавітних авторів, підкреслює, що Блага Звістка Ісуса призначалася всім людям, а не лише євреям. Керуючись цим, він простежує родовід Ісуса від першої людини, Адама.

Луки 4

4:24-27 Важкі слова для сприйняття євреїв

Книга Луки підкреслює універсальний характер Євангелія. В обох старозавітних історіях – про вдову із Сарепти і про Неємана – Бог послав пророка явити диво для іноземців (неєвреїв). Подібна асоціація обурила євреїв, які вважали себе єдиним обраним Богом народом. Слова Ісуса здалися настільки образливими, що натовп спробував убити Його.

Луки 5

5:20 Спільна віра

Друзі паралізованого чоловіка виявили дивну рішучість доставити його до Ісуса. Лука пише, що їх віра – віра самого хворого і його друзів – справила на Ісуса враження і Він простив цій людині її гріхи і зцілив її. Ісус розумів, що паралізована людина потребувала допомоги, щоб з’явитися перед Ним. Часто люди приходять до Ісуса завдяки постійній підтримці друзів і членів сім’ї.

Лікар дивиться на бідних

Незвичайний акцент, який робить автор з вищих верств суспільства

5:31Не здорові потребують лікаря, а недужі“.

Один відомий лікар якось порівняв свої професійні обов’язки з роботою відділу скарг у великому універсальному магазині. “Упродовж усього навчання я вивчав дивний пристрій людського організму. Здоровий організм досконалий, він є дивним видовищем. Проте на практиці я провожу час, лікуючи людей, чий організм не функціонує так, як слід. Я чую лише скарги. Через якийсь час можна легко розчаруватися”.

Лука, який був лікарем, мав найбезпосередніше відношення до хворих і людей, які страждали. Він теж щоденно вислуховував їхні скарги. Проте він чомусь не став бездушним. Його євангеліє, фактично, зосереджується на служінні Ісуса у “відділі скарг” суспільства – у служінні бідним, хворим і приниженим.

Ісус проголошує Свою місію

Навіть хвалебний гімн Марії на початку Євангелія від Луки чіпає струни душі бідних і голодних (1:46-55). Використовуючи своє улюблене Ісусове ім’я (“Син Людський”) 26 разів, Лука представляє Його як істинного Слугу всього людства.

Розділ 4 прямо говорить, чому Ісус прийшов на землю. Він щойно переніс спокуси багатством і владою і повернувся з пустелі у Своє рідне місто. Там колишній сільський хлопчик Ісус проголосив Свою унікальну місію, яку доручив Йому Бог: “Проповідувати полоненим визволення, сліпим прозріння, відпустити замучених на волю” (4:18).

З короткими авторськими коментарями Лука йде за Ісусом з міста в місто. Ісус уникав часто відвідуваних багатих міст, як наприклад Тиберія. Він залишався поряд з поселеннями селян і рибалок, служачи приниженим людям.

Ісуса сприймали по-різному. Звичайно, люди вимагали Його уваги, благаючи про зцілення. У Нього увірували навіть кілька впливових людей, включаючи шанованого римського сотника і начальника синагоги. Проте релігійні начальники постійно ставили під сумнів Його діяння, а сусіди з гнівом прогнали Його з міста.

Незвичайний друг бідних

Короткими описами Лука майстерно пожвавлює діючі персонажі. Освічений і досвідчений, він краще користується, ніж інші євангелісти, грецькою мовою. Проте, по іронії, уся його увага присвячена, в основному, бідним і знедоленим. Важливу роль грають жінки, яких древні історики, в основному, ігнорували, – Лука представляє 13 жінок, які не згадуються в інших євангеліях. Він також демонструє любов і прихильність до дітей.

Може здатися дивним, що Лука, який за освітою і родом занять належав до вищих верств суспільства, встав на захист бідних і пригноблених. Очевидно, що на нього справили глибокий вплив слова Ісуса, Який сказав: “Не здорові потребують лікаря, а недужі. Я прийшов покликати не праведників до покаяння, але грішників” (5:31-32).

Луки 6

6:9 Приписи, позбавлені любові

Розповідаючи про ставлення Ісуса до суботи (див. також 13:10-17), Лука демонструє легалізм, проти якого виступав Ісус. За часів Ісуса євреї дотримували дуже суворі правила, які наказували, що дозволялося робити в суботу. Релігійні начальники розгнівалися на Ісуса за те, що Він “поламав” ці традиції. У чому полягав Його злочин? Він зціляв людей у суботу. Ісус не дозволив традиції перешкоджати співчуттю до нужденних людей.

Луки 7

7:19 Навіть Іоанн Хреститель сумнівався

Настрій натовпу, який оточував Ісуса, коливався між захопленою підтримкою і Його повним відкиданням. Очевидно, що певні сумніви охопили навіть Іоанна Хрестителя, який проголосив Його Сином Божим (див. Ін. 1.34). Пізніше, знаходячись у темниці, Іоанн послав своїх учнів отримати підтвердження того, чи був Ісус істинним Месією. Ісус завірив його прямими посиланнями на пророцтва з розділу 61 Книги пророка Ісаї (див. також Луки 4:18-21).

Луки 8

8:3 Ті, хто підтримував Ісуса

На Близькому Сході в ті часи учителі мандрували з міста в місто, приймаючи підношення вдячних слухачів. Лука відмічає, що деякі жінки, зцілені Ісусом, піклувалися про Його потреби. Усього Лука згадує 13 жінок, які не з’являються більше в жодному євангелії.

8:27 Бездомний

Подібно до того як сьогодні деякі психічнохворі люди живуть під мостами, цей одержимий віддалився від суспільства, щоб жити в могильних склепах. У стародавньому світі кладовища розташовувалися далеко від міста, бо люди боялися духів померлих. Цей чоловік був лютим і некерованим. При зустрічі з Ісусом він повівся дивно. Але замість того, щоб уникнути спілкування з ним, Ісус постарався проникнути в саму суть його проблеми.

Попередній запис

Євангеліє від Луки: розділи 1-2

Благовістя пастухам, Ніколас Берхем Як радісний мюзикл На планеті Земля щось назріває 2:10 "І сказав їм ... Читати далі

Наступний запис

Євангеліє від Луки: розділи 9-11

Луки 9 Настанова апостолам, Джеймс Тіссо Влада імені Час Ісуса на землі збігав 9:6 "Вони вийшли ... Читати далі