Євангеліє від Луки: розділи 9-11

Луки 9

Настанова апостолам, Джеймс Тіссо

Влада імені

Час Ісуса на землі збігав

9:6Вони вийшли і проходили по селах, благовістячи і зціляючи повсюди“.

Християни кажуть: “В ім’я Ісуса”. Проте ця знайома фраза, можливо, втратила своє значення для декого з нас. От одна історія.

Студент другого курсу коледжу Том Боуерс в якості літньої підробки влаштувався молодшим співробітником в апарат губернатора штату Мічиган. Кілька тижнів він провів, розносячи службові документи, відповідаючи на повсякденні телефонні дзвінки і упорядковуючи робочі теки. Проте одного дня схвильований начальник попросив Тома написати публічний виступ на тему зміцнення законності в штаті. Том підготував короткий текст і відніс його до губернатора.

Наступного дня, коли він підійшов до газетного кіоску, від побаченого він розкрив рота. Жирним заголовком на першій сторінці “Детройт Ньюс” був виділений текст, який він написав. Він збагнув, що по всьому місту люди читатимуть його слова, приймаючи їх за слова губернатора.

Того літа Том усвідомив владу імені губернатора. Якби він послав якомусь чиновникові листа за своїм підписом, він, швидше за все, отримав б резолюцію “Залишити без відповіді”. Хто такий був Том Боуерс, другокурсник коледжу, молодший співробітник на літній період? Проте якщо губернатор ставив внизу сторінки своє ім’я, лист брався до найпильнішого розгляду по всьому штату. Того літа Том працював “в ім’я губернатора” – він представляв губернатора.

Прискорений тренувальний курс Ісуса

Одна справа представляти губернатора штату Мічиган, і зовсім інша справу представляти Бога і користуватися Його ім’ям. У той же час, саме це Ісус мав на увазі для Своїх послідовників. Він відібрав простих людей, подібних до Якова та Андрія, щоб вони несли Його ім’я і були Його представниками. Так само, як губернатор або президент делегує повноваження людям, діючим від його імені, Ісус передав послідовникам Свої повноваження і владу.

Час Ісуса на землі збігав. Луки 9:51 повідомляє, що, прагнучи назустріч смерті, “Він твердо вирішив іти до Єрусалима“. У Нього залишалося декілька тижнів для навчання тих людей, які залишаться, щоб носити Його ім’я “християни”. Ісус використав цей час на прискорений тренувальний курс для Своїх послідовників.

Розділи 9 – 19 містять багато діянь і слів Ісусових, які більше ніде в Біблії не зустрічаються. Спочатку Він послав дванадцять, потім 70 інших учнів, щоб проголошувати Благу Звістку тим, хто побажає почути. Ці розділи містять останні детальні повчання Ісуса Своїм вірним послідовникам.

Останні повчання

Усе в житті Ісуса загострилося під час подорожі небезпечною дорогою в Єрусалим. Коли Він наставляв невелику групу Своїх учнів, з усіх боків приходили натовпи роззяв, які іноді давили один одного. З цих натовпів фарисеї ставили провокаційні питання, які мали на меті заманити Ісуса в пастку.

Ісус не пом’якшував слова перед лицем небезпеки. Навпаки, Він підкреслював велику ціну, яку доведеться сплатити Його послідовникам. Він часто говорив про молитву – життєдайний єднальний зв’язок між Церквою і її Отцем.

Пізніше апостол Павло напише, що ми, Церква, фактично, складаємо тіло Ісуса в цьому світі (див. 1 Кор. 12:27). Своїм приходом на землю і Своїм відходом Ісус відкрив абсолютно новий розділ в історії. Коли Він готувався до відходу. Він призвав Свій народ – учнів і нас – представляти Його. У будь-якому випадку, ми носимо Його ім’я.

9:28-33 Бачення Царства

Преображення Господнє, Карл Генріх Блох

Ісус передбачив, що деякі з учнів “побачать Царство Боже” (9:27), перш ніж вони зазнають смерті. Через 8 днів троє учнів стали свідками того, як Ісус виглядав подібно блискавці і розмовляв з давно померлим Мойсеємта Іллею (9:29-30). Багато дослідників вважають, що преображення виконало пророцтво Ісуса про бачення Царства. За винятком цього епізоду, Ісус виглядав як усі інші люди. Він не був оточений виблискуючим ореолом слави, що був властивий Богові в книгах Старого Завіту (див. Вихід 40:34).

9:59 Поховати батька

Прохання людини: “Господи, дозволь мені перше піти і поховати батька мого“, – не обов’язково означало, що її батько щойно помер. Можливо, це був мовний зворот, що означав “дозволь Мені дочекатися, доки помре мій батько”. У відповідь Ісус підкреслює невідкладність Своєї місії.

Луки 10

Неймовірна місія

Місіонери пробують застосовувати владу Ісуса

10:17Сімдесят учеників повернулися з радістю і говорили: Господи, і біси коряться нам в ім’я Твоє“.

Упродовж цього розділу чутно гуркоти змін сейсмічного масштабу. Коли Ісус посилав 70 учнів, Він не приховував Своєї тривоги: “Ідіть! Я посилаю вас, як ягнят між вовків“, – каже Він. Наприкінці голосом, що вимагає уваги, Він повідомляє про наступне таємниче покарання: “Хто слухає вас, той Мене слухає, і хто зневажає вас, той Мене зневажає“. (Лк. 10:3,16) Після цього покликані відправилися виконувати свою важку і важливу місію.

У наступний момент Лука дає майже безпрецедентне зображення Ісуса. Більше ніде в євангеліях ви не зустрінете Ісуса таким тріумфуючим, таким сповненим радості. Настороженість на Його обличчі змінилася задоволенням. Небезпечна місія в гірську країну дійсно вдалася, і Ісус з 70 учнями святкує успіх.

Що викликало тріумфування Ісуса

Ісус радісно повідомляє, що Він прийшов на землю, щоб заснувати Церкву – групу віруючих, яка виконуватиме Його волю після Його відходу. Усі 70 учнів ходили стежками Іудеї, стукаючись у домівки, роз’яснюючи Благу Звістку і зціляючи хворих. Ісус бачить прихований результат – сатана пав блискавкою з небес. Місія Самого Ісуса, більше того, Його власне життя утілилося в життя 70 звичайнісіньких людей, чиї діяння принесли глобальну перемогу.

Влада може ударити в голову, особливо якщо раніше ви не мали жодної влади. Учні, які, в основному, були селянами і рибалками, здивувалися відкриттю своєї духовної влади. Ісус закликає учнів врахувати наступне. Їх спасіння – Він каже, що їх імена записані на небесах – означає більше, ніж їх влада. (Біблія часто говорить про Божих людей, що їх імена записані в небесній книзі. Див. Дан. 12:1 і Одкр. 3:5.)

10:31 Хто виявив любов?

Священик побачив напівмертву людину, яка стала жертвою розбійників. Згідно із старозавітним законом, священик, який доторкнувся до мертвого тіла, ставав нечистим (Лев. 21:1-4). І він, і релігійний левіт вирішили не зв’язуватися. Слухачі Ісуса, напевно, вважали, що третім буде єврей-мирянин. Проте Ісус надав сюжету несподіваний поворот, зробивши того, хто виявив любов, самарянином – представником національної меншості, яка зневажалася в Іудеї. Таким чином, Ісус протиставив загальноприйняті релігійні уявлення та істинну любов.

Люди, яких треба знати

Христос у домі Марфи та Марії, Генріх Семирадський

Марфа і Марія з Вифанії

Діяльна і та, яка шукає

І Марфа, і Марія були близькими друзями Ісуса, і Він сильно любив їх. Наскільки ми знаємо, Він тричі відвідував їх дім, але насправді, мабуть, набагато більше. Вони жили зі своїм братом Лазарем у Вифанії, селищі, що лежить у безпосередній близькості до Єрусалиму. Як багато сестер, вони мали різні характери, ми можемо бачити відмінність по тому, як вони ставляться до Ісуса.

Марія могла залишити все і слухати Ісуса. Коли Він кликав її, вона негайно відгукувалася. Вона продемонструвала свою любов до Нього незвичайним чином, омивши Його ноги великою кількістю дорогоцінних пахощів (Іоанна 12:3). Марію ніщо інше не цікавило, коли Ісус знаходився поруч.

Поведінка Марії іноді дратувала її сестру Марфу, яка витрачала багато зусиль на те, щоб переробити всі справи. «Справи передусім» було девізом Марфи. Вона служила Ісусу, готуючи пригощання і виконуючи обов’язки з прийому гостя.

Що краще? Марфа віддавала перевагу своєму важкому заняттю і одного разу попросила Ісуса напоумити Марію. Ісус ввічливо відмовився зробити це. Він сказав, що Марія, яка просто сиділа біля Його ніг і слухала, робила єдине необхідне в житті і що Він не докорятиме їй (10:41-42).

Луки 11

11:29 Любителі сенсацій

Ісус нетерпимо ставився до людей, які просили явити дивні знамення. Тут і в інших місцях Він каже, що жодні докази не переконають тих, хто наполегливо не бажає вірити в Нього. На відміну від цих людей, древні язичники приходили до віри, хоча мали набагато менше свідчень.

Попередній запис

Євангеліє від Луки: розділи 3-8

Луки 3 3:1 Прив'язка датування до правління імператорів З біблійних авторів тільки Лука датує події, згадуючи римських імператорів. Він вирішив ... Читати далі

Наступний запис

Євангеліє від Луки: розділи 12-18

Луки 12 Кесарю кесареве, Пітер Пауль Рубенс Ісус про гроші Таємнича влада небезпечної сили 12:34 "Бо ... Читати далі