МАНДРІВКА ДО СВЯТИНІ. ЧАСТИНА ІІ

Юний Спаситель з батьками в Назареті, Джон Роджерс Герберт

Важливість послуху та пошани

Діти, слухайтеся в Господі батьків ваших, бо це справедливо (Еф. 6:1).

Історія про те, як Ісус залишався протягом трьох днів у святині показує нам, що ми маємо навчати дітей поважати інших. Вона також демонструє, як саме це слід робити.

Слово honor (англ. поважати) походить з єврейського слова, яке означає «бути важким, мати велику вагу». Поважати когось – значить визнавати вагу, віддавати шану, повагу тій людині. З Біблії знаємо, що першим способом вияву пошани до Бога чи до іншої особи був послух. Тож доказом поваги є послух. Першим уроком поваги до своїх батьків для дітей є послух.

Пригадайте історію, як дванадцятирічний Ісус залишився у Єрусалимській святині з вчителями закону, коли Його батьки вирушили з Єрусалиму додому, думаючи, що їхній син повертається з ними. Марія з Йосифом були надзвичайно занепокоєні, коли знайшли Його на третій день пошуків.

Побачивши Його, вони були здивовані, й сказала Йому Його мати: «Дитино, чому Ти це так зробив нам? Ось батько Твій і я, боліючи, Тебе шукали». Він же відповів їм: «Чого ж ви Мене шукали? Хіба не знали, що Я маю бути при справах Отця Мого?» Але вони не зрозуміли слова, що Він сказав їм (Лк. 2:48-50).

Ця коротка розмова з Ісусом спричинила дуже конкретні зміни у ставленні Ісуса до Марії з Йосифом. Євангеліст Лука розповідає, що Марія та Йосиф подбали про те, щоб подібна ситуація не повторилася вдруге. З того часу Ісус співпрацював з ними: «І Він пішов з ними й повернувсь у Назарет і був їм слухняний» (Лк. 2:51).

Послух має бути першочерговим уроком для дітей. З двох причин. По-перше, якщо дитина вас не слухає і не розуміє важливості послуху, то ви, звісно, не зможете нічогісінько її навчити – все-одно робитиме по своєму. По-друге, послух є базовим принципом у будь-якій соціальній структурі. Людина, яка в дитинстві не навчилася слухатися, ніколи не зможе бути успішною на роботі та у житті.

Часто діти виявляють непослух не тому, що хочуть розізлити батьків, їх просто ніколи не навчили, що таке послух і які його засади.

Завдання батьків – пояснити дітям, що таке послух, і допомогти їм зрозуміти його переваги. А потім їх треба навчити, як бути слухняними. Лише тоді можна думати про дисципліну.

Можемо використати кілька принципів виховання послуху з прикладу Марії і Йосифа:

  1. Вони навчали Ісуса важливості послуху та поваги.

Поясніть дітям, що послух допоможе їм бути щасливими у житті. Бог дав обіцянку благословити тих, хто шанує батьків та покірний Богу. Звісно, мова не йде про те, щоб бути «сірою мишкою» у світі, а про систему співпраці вдома, в суспільстві, в державі.

Діти повинні слухати своїх батьків, оскільки тільки так батьки зможуть чогось навчити своїх дітей і підготувати їх до самостійного життя. На роботі, для того, аби добре функціонувала компанія, всі працівники виконують те, що вважає за потрібне її керівник. У суспільстві ми дотримуємося законів, які нас водночас оберігають і забезпечують нам спокій. Щоб отримувати Божу любов і підтримку, ми повинні виявляти послух Йому.

Допоможіть дітям зрозуміти, яким необхідним у житті є послух. Використовуйте приклад дванадцятирічного Ісуса – Він був Богом, Він створив світ, але коли Він жив у ньому, то був слухняний, бо знав, що послух – це благословення для життя.

Пригадуйте цей принцип дітям кожного разу, коли відчуваєте в цьому потребу. Багато дітей має неправильне розуміння послуху і сприймають його як щось негативне. Вони мріють про те, що, ставши дорослими, знімуть з себе ці «кайдани» послуху і робитимуть усе за власним бажанням. Якщо у вас є старші діти, які так вважають, – поясніть їм, у чому вони помиляються.

  1. Марія з Иосифом не критикували Ісуса, а навчали Його.

Виконуйте Божі настанови у ставленні до дітей. Коли ми стаємо християнами, Бог звертається до нас як до праведних і допомагає зростати у доброчесності (див. Рим. 3:22; Флп. 1:8-11). Коли наші діти стають християнами, ми теж маємо ставитися до них так, як і Бог, поважаючи їх і цінуючи.

Якщо ви допускаєтеся помилки, Бог не припиняє любити вас. Він продовжує вести вас до мети, прощаючи, допомагаючи і підтримуючи у потребі. Якщо діти виявляють до вас неповагу словами чи вчинками, коли роблять помилки, ви повинні ставитися до них так, як Бог ставиться до нас, – вірити, що вони виправляться, і заохочувати стати кращими.

Якщо ж ми принижуємо своїх дітей, називаючи їх дурними чи вживаючи інші слова, тоді акцентуємо увагу на їхній гріховності, замість того щоб наголошувати на їхній єдності з Богом. Якщо діти роблять щось погане – це не значить, що вони є поганими, а лише те, що вони зробили щось неправильно.

Тож, звертаючись до дітей, навіть тоді, коли робите зауваження, завжди наголошуйте на тому, що вони є добрими дітьми і мають навчитися, як іти правильним шляхом. Особа, яка вважає себе слухняною, зазвичай буде чинити відповідно.

  1. Марія з Йосифом були покірними перед Богом і дотримувалися всіх приписів і законів.

Якщо діти бачать, як ви берете без підстав лікарняну довідку, як ви приховуєте від держави свої доходи, чи в інший спосіб порушуєте правила, всі ваші повчання і пояснення про послух будуть марні. Навіть найдавніший старомодний (і неправильний) метод виховання – із залякуванням, кричанням, покараннями – зазнає краху

Не забувайте, що основою послуху є повага. Ось коротке визначення поваги до дітей: слухати – поважати – підкорятися.

До дітей звернена тільки четверта заповідь. Здається, на перший погляд, що Бог дав її для полегшення батьківського життя. Однак насправді вона вказує нам на те, як важливо виховувати дітей у послуху.

Поради для батьків

Переконайтеся, що не навчаєте дітей сліпого, несвідомого послуху. Вони повинні завжди мати можливість пояснити свою поведінку і поставити запитання, якщо чогось не розуміють. Крім того, Бог зобов’язує дітей слухатися батьків, щоб батьки могли навчити їх жити по-християнськи і пізнавати Бога. Тому поясніть дітям, що вони не мають слухатися тих, хто дає їм погані та гріховні поради.

Попередній запис

МАНДРІВКА ДО СВЯТИНІ. ЧАСТИНА І

Знайдення Спасителя в Храмі, Вільям Холман Хант Важливість дисципліни Єдина заповідь, в якій безпосередньо згадано дітей, ... Читати далі

Наступний запис

СКАРБ МАРІЇ

Мадонна з Немовлям, Ханс Зацка Виховуємо через спостереження і молитву Кільканадцять років тому я тимчасово виконував ... Читати далі