
Спочатку один цікавий старозавітний текст, а далі невеликі міркування з його приводу, отже:
«Якщо в землі, яку Господь Бог твій дає тобі у володіння, знайдений буде вбитий, що лежить на полі, і невідомо, хто вбив його, то нехай вийдуть старійшини твої і судді твої і виміряють відстань до міст, які навколо вбитого; і старійшини міста того, яке буде найближчим до вбитого, нехай візьмуть телицю, на якій не працювали, і яка не носила ярма, і нехай старійшини того міста відведуть цю телицу в дику долину, що не орана і не засіяна, і заколють там телицю в долині; і прийдуть священики, сини Левіїні й усі старійшини міста того, найближчі до вбитого, нехай обмиють руки свої над головою телиці, зарізаної в долині, і оголосять і скажуть: руки наші не пролили крови цієї, і очі наші не бачили; очисти народ Твій, Ізраїля, який Ти, Господи, визволив із землі Єгипетської, і не постав народу Твоєму, Ізраїлю, невинної крови. І вони очистяться від крови. Так повинен ти змивати у себе кров невинного, якщо хочеш робити добре і справедливе перед очима Господа Бога твого» (Втор. 21:1-9).
Відповідно цього тексту, ізраїльтяни несли відповідальність перед Богом за справи, які творились на їхній землі. Навіть у тому випадку, коли в цьому не було їх безпосередньої участі. Що вже казати, коли люди щось коїли цілком свідомо…
Звичайно, тут було зовсім непогано провести певні аналогії з нашим часом і власне нами: ми теж несемо відповідальність за те, що коїться на цій землі. Навіть, якщо безпосередньо не приймаємо в цьому хоч якоїсь участі. Зрозуміло, знайдеться чимало скептиків, які заявлятимуть, що це старозавітній текст, який немає до нас жодного відношення, і що стосується це ізраїльтян, а не жителів сучасної України, і багато чого іншого. Але попри всі ці заперечення хотілося звернути увагу на наступні слова: «Якщо хочеш робити добре і справедливе перед очима Господа Бога твого». Тобто, якщо хочеш мати добрі відносини з Богом Живим, тоді звертай увагу на Його святі повеління, які дані, до речі, задля твого власного блага. – Ясна річ, цей аргумент буде мало кому цікавий, але загалом це Боже повеління в черговий раз нагадує нам про колективну відповідальність за все, що коїться на нашій землі, і якщо ми хочемо, щоб на цій землі було добре, тоді не варто ігнорувати Божих повелінь і наказів.
І є ще один момент, який проглядається в цьому повелінні Господньому: якщо не збережемо дану нам Богом землю, не зможемо нарешті навести на ній лад, з чого ми вирішили, що зможемо навести лад на іншій землі чи Господь взагалі дасть нам таку можливість? А на такий перебіг подій, між іншим, покладає багато надій чимало українців.
Редакція сайту
Щоб завантажити цей запис у форматі doc натисніть на посилання:
Спільна відповідальність