НАСТАНОВИ МОЙСЕЯ ДЛЯ ІЗРАЇЛЬСЬКИХ БАТЬКІВ

Фрагмент картини Вячеслава Грошева

Вчимося з інструкції життя

Привівши ізраїльтян до ріки Йордан, Мойсей посадив їх на березі і виголосив вкрай довгу промову, повторюючи Закон і даючи інструкції, як жити згідно з Божими вказівками і як служити Богу в обіцяній землі. Цю проповідь знаходимо у книзі Второзаконня.

Багато хто вважає, що шостий розділ книги Второзаконня є ключовим у вченні Мойсея. Коли Ісус навчав людей двох заповідей любові, Він згадував п’ятий і шостий вірші цього розділу. Любов до Бога і любов до ближнього є центральною темою проповіді Мойсея.

Тричі в цьому розділі Мойсей нагадує людям, що дітей потрібно навчати любити Бога, аби вони могли передавати свою віру для майбутніх поколінь і так отримувати Боже благословення.

…щоб ти боявся Господа, Бога твого, та й пильнував усі установи й заповіді Його, що наказую тобі, ти сам і твій син і син твого сина, по всі дні життя твого, щоб довголітнім тобі бути (Втор. 6:2).

Це перша настанова. Дві інші містять дуже практичні поради, як ізраїльтяни мали б виконувати це завдання. Розглянемо одну із них у цьому розділі, а іншу – в наступному.

Оці слова, що їх я заповідаю тобі сьогодні, мусять бути в твоєму серці.

Ти накажеш про них твоїм синам і говоритимеш про них, сидівши в хаті й ідучи в дорогу та лягаючи й устаючи; і прив’яжеш їх на знак собі на руку та й вони будуть налобником у тебе між очима, і напишеш їх на одвірках твого дому й на твоїх воротях (Втор. 6:6-9).

Є певні слова, які викликають у людей сміх. Для мене завжди було кумедним слово «філактерія». Філактерія – це невелика коробка, в яку євреї вкладають цитати зі Святого Письма. Нею вони легко вдаряють себе по голові і руках, в такий спосіб віддаючи честь словам з Второзаконня.

Філактерії

Суть цієї звички полягає в тому, аби приймати Божі слова до серця і жити ними кожну хвилину (вірш 6). Ми маємо навчати дітей, що Біблія є нашим життєвим дороговказом, і треба жити, дотримуючись її принципів.

Але як правильно пояснити дітям, що Біблія дає нам інструкції на будь-який випадок у житті, та як допомогти їм використовувати їх? Я розділю це повідомлення на маленькі частинки.

Сидівши в хаті. Навчайте та показуйте дітям, що Боже Слово є головним у вашій сім’ї. Розповідайте, чого навчає Біблія, і демонструйте, як ви дотримуєтеся її приписів. Думаю, що більшість батьків не раз нагадували дітям, що Біблія каже шанувати їх, аби добре жити на землі. Але як щодо всього іншого: в Біблії сказано, що чоловіки повинні любити своїх дружин, жінки – поважати чоловіків, одні і другі мають жити в любові, пробачати і розмовляти одне з одним, любити та берегти своїх дітей, не провокувати жодних сутичок та розчарувань?!

Навіть якщо у вашому сімейному житті є проблеми, навчайте дітей, що Бог каже про сім’ю та її функціонування, і розповідайте їм усе протягом часу, коли вони зростають, і діти засвоять те, якою повинна бути сім’я згідно з Біблією.

Ідучи в дорогу. Як показати дітям, що таке життя у спільноті? Можете робити це, виходячи на прогулянку, спілкуючись з сусідами, роблячи покупки, відвідуючи церкву і, врешті, кожного разу, коли робите щось на вулиці. Діти побачать, як ви не втрачаєте контролю, коли інший водій порушує правила, і почують ваші пояснення, що Біблія каже про терплячість і стриманість. Зверніть увагу дітей, що цього навчає Біблія, даючи настанови, як християни мають підтримувати інших та допомагати один одному.

Якщо продавець помилково дав вам забагато грошей, віддайте решту і пригадайте дітям, що Біблія говорить про чесність. Коли бачите когось в потребі, допоможіть і не забудьте розповісти дітям про біблійну любов, милосердя і щедрість.

Лягаючи. Кінець кожного дня та вихідні дні є часом для відпочинку. Оберіть розважальні відпочинкові заняття і розкажіть дітям, що Біблія каже нам берегти наші серця.

Устаючи. Що першим спадає на думку кожного ранку? – Що принесе новий день, чого чекати, що для нас приготував Господь?.. Коли настає час змінювати роботу чи приймати будь-яке важке рішення, не приховуйте від дітей те, що покладаєте всю надію на Бога і віддаєте своє життя в Його руки. Перегляньте свої улюблені рядки з Біблії, в яких йде мова про Божу допомогу, опору та підтримку, і покажіть дітям, що живете згідно зі Святим Письмом.

Прив’яжеш їх на знак собі на руку. Наші руки відображають все, що ми робимо. Коли робите щось за приписами Божого Слова, зупиніться і розкажіть дітям, що в Біблії спонукало вас до таких дій.

Солдат Армії оборони Ізраїлю з філактеріями на руці та на лобі

Вони будуть налобником у тебе між очима. Ось тут йде мова про філактерії. Може варто придбати дітям набір футболок з біблійними написами?! Не лякайтеся, я жартую. Ця фраза означає, що Біблія має бути центральною у нашому мисленні. У багатьох християн є проблеми, бо вони вважають, що Біблія має визначати тільки наші слова, а не думки, – як у старій, добре відомій фразі – «можна собі думати будь-що – головне не втілювати все це у життя». Ісус обізвав фарисеїв «вибіленими гробами» через їхню поведінку. Наші думки поєднані з нашими серцями, а наші вчинки походять із сердець. Яків у своєму посланні писав, що гріх починається з того, що ми дозволяємо своїм думкам і бажанням керувати собою (див. Як. 1:13-15). Батьки, якщо ви йдете зі своїм сином, а поруч проходить красива дівчина, – поговоріть з ним про те, як керувати своїми думками. Коли хтось чинить вам або вашим дітям зло чи в інший спосіб дратує вас, обов’язково розкажіть дітям, що в Біблії сказано про те, як керувати думками щодо тієї особи.

Напишіть ці слова на дверях. Коли Мойсей проповідував їх для ізраїльтян, у них не було дверей, на яких щось можна занотувати, лише завіси у наметах. Мойсей попереджав їх не влаштовуватися надто зручно у своїх оселях, які Бог мав їм дати, щоб не забути про Нього. Але сталося так, що невдовзі Ізраїль забув Бога і почав поклонятися поганським божкам. Тож, коли хтось навідується до вашого дому, пам’ятайте, хто дав вам цей дім та життя, і не забувайте того, ким ви є. Навчайте дітей бути уважними до прав і потреб інших людей, але при цьому залишатися тими, ким вони є, діяти за Божими законами, не змінюючи поведінки відповідно до оточення.

Напишеш їх на одвірках твого дому й на твоїх воротях. Ізраїльтяни жили в аграрному суспільстві. Зазвичай вони більшість часу проводили біля свого дому та на своїй землі. Ця фраза передає те, що потрібно дотримуватися Божого Слова, обираючи свою працю, кар’єру і спосіб життя.

Приймаючи рішення на роботі, поділіться ними вдома і розкажіть дітям, що це рішення відповідає Божим приписам.

Цим повідомленням Мойсей хотів пояснити людям, що дітей потрібно навчати, як жити за біблійними принципами. Ми повинні показувати дітям, як застосовуємо те, що написане в Біблії. Звісно, вивчати Біблію у недільній школі – чудово, але цього недостатньо, дітям потрібно показувати, як використовувати Біблію в житті, як жити за її приписами.

Поради для батьків

Найкращий спосіб пояснити дитині, як застосовувати Біблію в житті, є наочний приклад і демонстрація. Оберіть одну проблемну для себе «ділянку» – щось, де вам необхідні нагадування про Божі Слова. Наприклад, коли ведете авто, вас дратують водії-порушники, то знайдіть у Святому Письмі слова, що допомагатимуть подолати внутрішню бурю емоцій (як, наприклад, Гал. 5:22-23), напишіть їх на наліпці і зафіксуйте поблизу керма. Коли поясните дітям цей принцип, вони самі нагадуватимуть вам про них кожного разу, коли виникне потреба, і будуть пильнувати, як ви їх використовуєте. Пізніше, коли поясните дітям суть цього принципу, допоможіть їм обрати їхню «проблемну ділянку» і знайти відповідні слова з Біблії.

Проте обов’язково скажіть дітям, що Бог велів «виписувати» Його слова у серці (див Єр. 31:33) і Святий Дух нагадуватиме про них (див. Йо. 14:26) кожного разу, коли буде потреба. Іншими словами, коли ми навчимося використовувати Божі слова як вказівник, Бог сам пригадуватиме нам про них, наче вийматиме виписану цитату з нашого серця. Використання наліпки з цитатами є простим методом демонстрації, як співпрацювати з Богом і ставати кращими.

Попередній запис

ДОНЬКИ ЦЕЛОФХАДА

Доньки Целофхада Як цінувати своїх дітей У Целофхада ж, сина Хефера, не було синів, лише дочки; ... Читати далі

Наступний запис

МОЙСЕЙ ТА ЗАПОВІДІ

Як розповідати дітям історії віри Як же колись твій син спитає тебе: Що то за приписи, установи й рішення, що ... Читати далі