Історичні пророцтва

Не менш значним свідченням богодухновенності Біблії є записані в ній пророцтва. Бог – володар історії: “Я звіщаю від початку, що буде у кінці, і від давніх часів те, що ще не сталося, говорю: Моя рада відбудеться, й усе, що Мені вгодно, Я зроблю” (Ісаї 46:10).

Пророк Ісая записує своє пророцтво про народження Месії

Ніхто ще і припустити не міг, як розвиватимуться події, а пророцтва вже сотні і тисячі років до того були записані в Біблії: “Бо ніколи не було пророцтва з людської волі, а промовляли його святі Божі люди, натхнені Духом Святим” (2 Петра 1:21).

Правда, зараз такий час, що пророків – хоч відбавляй. Відкриваємо будь-яку газету – там гороскоп: “Козерогам сьогодні загрожують прикрості, і необхідно особливо ретельно стежити за собою”. Дуже хороше пророцтво, навіть козерогам зрозуміле: у кого не трапляється прикростей, якщо не стежити за собою? Таке пророцтво абсолютно ні про що не говорить. Далі: “Раки, будьте сьогодні особливо уважні, щоб не пройти повз своє щастя”. Щастя не склалося – значить пройшли повз, бо були неуважні. Подібних пророцтв – величезна кількість. Допустимо, пророцтва Нострадамуса. У них усе настільки смутно описане, що можна підігнати під них усе, що завгодно, була б уява.

Біблійні пророцтва мають абсолютно іншу природу. До них пред’являються дуже чіткі вимоги. І відповідальність за достовірність пророцтв – ще й яка. Якби хто з укладачів гороскопів знав про неї, навряд чи наважився на цей сумнівний бізнес. “Але пророка, який насмілиться говори­ти Моїм ім’ям те, чого Я не повелів йому говорити, і який буде говорити ім’ям богів інших, такого пророка віддайте на смерть. І якщо скажеш у серці твоєму: “як ми впізнаємо сло­во, яке не Господь говорив?” Якщо пророк скаже ім’ям Господа, але сло­во те не збудеться і не сповниться, то не Господь говорив це слово, але говорив це пророк із зухвалости сво­єї, – не бійся його” (Второзаконня 18:20-22).

Перша вимога, що пред’являється до істинного пророцтва: воно повинне говорити про людей і події, які віддалені настільки, що робить неможливим просту здогадку чи прогноз. Коли ми кажемо, яка погода буде через тиждень, або хто переможе на найближчих виборах – це прогноз. У Біблійних же пророцтвах говориться про події, про які в принципі ще ніхто не міг знати. Часто ці події взагалі суперечили здоровому глузду. Наприклад, у самий розквіт Вавилонського царства, коли, здавалося, ніщо не загрожує його процвітанню, було проголошено, що пройде певна кількість років, і ця наймогутніша держава у світі буде зруйнована, причому абсолютно конкретним чином. І все збувається саме так, як було передбачене.

По-друге, пророцтво має бути ясним і конкретним; містити легко розпізнавані деталі, щоб, коли воно виконається, ні в кого не було сумнівів, що це виконалося саме воно.

І третя вимога – пророцтво повинне виконатися в усіх подробицях.

Наведемо приклад – пророцтво про величезне місто-фортецю Тир. Це був ключовий торговельний порт східного Середземномор’я, і в його розквіті були зацікавлені всі існуючі країни, що збагачувалися за рахунок торгівлі з ним. Але от якийсь єврей проголошує від Божого Імені: “…Я – на тебе, Тире, і підніму на тебе багато народів, як море піднімає хвилі свої. І розіб’ють стіни Тира і зруйнують вежі його… зруйну­ють стіни твої, і розіб’ють красиві доми твої, і камені твої і дерева твої, і землю твою кинуть у воду… І зроблю тебе голою скелею, будеш місцем для розстеляння тенет; не будеш знову побудований: бо Я, Господь, сказав це, – говорить Господь Бог” (Єзекиїль 26:3-14).

Пророцтво це було вимовлене, приблизно, в 588 р. до Р. Х. і, здавалося, почало виконуватися досить швидко. Вже через рік цар Навуходоносор облягає місто. Тир був прекрасною фортецею, і облога тривала три роки. Через три роки Тир здався, і Навуходоносор пішов, заздалегідь зруйнувавши його укріплення. Можна було сказати: суворий прогноз в основному збувся, деталі ж в ньому – художнє перебільшення (багато народів; каміння, кинуте в море; гола скеля, і інше). Але проходять 250 років, і трапляється те, чого в принципі ніхто передбачати не міг: невелика, раніше маловідома, напівдика етнічна група македонян, яка тихо існувала в тіні процвітаючої ахейської культури, раптом формує найсильнішу державу і за якийсь десяток років поневолює весь цивілізований світ. Так виникає величезна, раніше не існуюча Македонська імперія на чолі з Олександром Великим. Коли в 332 році до Р.Х. багатонаціональне військо Олександра Македонського підступило до Тиру, населення, ховаючись від завойовників, переправилося на острів, що знаходився в морі навпроти міста, приблизно в 700-800 метрах від берега. Олександр пропонує захисникам острова здатися і, коли вони відмовляються, він, ніколи не чувши про якесь там єврейське пророцтво, віддає геніально простий наказ: розібрати усі будівлі міста камінь за каменем і, скинувши їх у море, насипати мол до самого острова. Армія в точності виконала приказ, захисники острова були схоплені, а на місці, де колись стояло величезне місто, залишилася лише гола скеля.

Схема осади Тира

Так само, в усіх найдрібніших деталях і подробицях, збулися пророцтва про руйнування найбільших міст старовини: Вавилона, Ніневії, Єрусалиму. Але, руйнування чогось існуючого, наскільки надійним воно не здавалося би, не найнеймовірніша подія. Те, що одна людина побудувала, друга завжди поламати зможе. Але візьмемо зворотне пророцтво: відновлення знищеного. Так, майже 2000 років Ізраїльська держава не існувала. Але ще за сотні років до падіння Єрусалиму пророками було передбачене, що в останні дні Бог збере Свій народ. Який народ? Євреї були розсіяні по всій землі, їх звідусіль гнали, знищували в погромах, спалювали в печах концтаборів. І раптом, у 1948 році, виникає держава Ізраїль! Повна несподіваність для всіх – просто шок.

З якої передбачуваної причини таке може статися? Ні з якої! Просто Бог – Володар історії, і усе, що Він сказав, – збудеться. І збудеться не завдяки передбачуваному ходу подій, а, навпаки, всупереч йому, щоб усі бачили, Хто творить історію.

Попередній запис

Природознавчі дані

Ми живемо в щасливий час, коли нас вже не атакують постійно вигадками про хибність Біблії. Достовірність і точність Писання в ... Читати далі

Наступний запис

Месіанські пророцтва

Ми згадали лише декілька історичних пророцтв. У Біблії таких - десятки. Але варто відмітити особливий тип біблійних пророцтв - так ... Читати далі