6 грудня – Заклик до відповіді

Пророк Авакум, Джеймс Тіссо

У кожного з нас вкладене почуття справедливості. Якщо якийсь безтурботний водій, переїхавши дитину, байдуже поїде далі, інші водії кинуться за ним навздогін. «Він має за це відповісти!» Незважаючи на розбіжності в якихось конкретних законах справедливості, кожен з нас наслідує певний внутрішній кодекс.

І, чесно кажучи, життя в більшості випадків здається несправедливим. Яка дитина «заслуговує» на те, щоб вирости в нетрях Калькутти, Ріо-де-Жанейро або східного Бронксу? Чому таким людям, як Адольф Гітлер, Йосип Сталін і Садам Хусейн, вдавалося безкарно тероризувати мільйони людей? Чому добрі, великодушні люди помирають у розквіті літ, тоді як злі легко доживають до старечого маразму?

Кожен з нас у тій чи іншій формі ставить ці питання, а пророк на ім’я Авакум звернувся з ними безпосередньо до Бога, на що і отримав нещадну відповідь. Авакум не пом’якшував виразів. Він вимагав пояснень: чому Бог не реагує на несправедливість, насильство і зло, які пророк бачив навколо себе.

Бог відповів тим же посланням, яке Він вже дав іншим пророкам: скоро вавилоняни покарають Юду. Втім, ці слова навряд чи утішили Авакума, бо вавилоняни були нещадними, жорстокими людьми. Чи це була справедливість – використовувати для покарання Юдеї такий нещадний народ?

Книга Авакума не вирішує проблеми зла, проте після своїх бесід з Богом пророк переконався в одному факті: Бог усе тримає під Своїм контролем. Бог правосуддя не може допустити, щоб восторжествувало зло. Спочатку Він розбереться за заслугами з Вавилоном, а потім, у майбутньому, з’явиться з великою силою, щоб потрясти самі підстави землі, і тоді на ній не залишиться ні сліду несправедливості.

«Бо пізнанням Господньої слави наповнена буде земля, як море вода покриває», – пообіцяв Бог Авакуму (2:14). Проблиск цієї великої слави змінив обурення пророка на радість. Під час своєї «суперечки» з Богом Авакум отримав нові уроки про віру, які чудово викладені в останньому розділі. Божі відповіді настільки задовольнили пророка, що його книга, почавшись із скарг, завершується однією з найпрекрасніших пісень Біблії.

З книги «Знайомство з Біблією»

Попередній запис

5 грудня – Незвичайна військова тактика

Книги 1 і 2 Царів, а також книги пророків Йоіла, Йони, Амоса і Осії описують значну частину пізньої історії перших ... Читати далі

Наступний запис

7 грудня – Зараз і пізніше

Пророк Ісая записує своє пророцтво про народження Месії Коли справа стосується пророків, найбільше бентежить той факт, ... Читати далі