КОМПАНІЯ «НОЙ ТА СИНИ», КОРАБЛЕБУДІВНИКИ

Ноїв Ковчег, Едвард Хікс

Сім’я, що будує разом

Зробиш його (ковчег) так: триста ліктів завдовжки, п’ятдесят завшир і тридцять заввиш. (Бут. 6:15)

Усі ми чули історію про Ноїв ковчег. Мене завжди цікавила одна деталь з цієї розповіді. Коли Бог обрав Ноя, він запросив до співпраці всю його сім’ю: дружину («місіс Ной», як любила називати її моя донька), трьох синів, а також трьох невісток. Ймовірно, всі вони внесли свою частку в будування та обладнання ковчега.

Відомо також, що Ной не мав дітей, аж поки йому не виповнилося п’ять сотень років, а напередодні цього Бог покликав його до спорудження ковчега. Величезний корабель зробив свій перший і останній рейс тоді, коли Ною виповнилося шістсот років. Немає сумніву, що сини Ноя провели більшу частину свого життя, працюючи над батьковим мегапроєктом для Бога.

Як на мене, то час народження синів Ноя на щось вказує. Тоді як усі Ноєві предки мали первістків у віці між 65 та 187 років, його сини народжуються після того, як йому виповнюється п’ятсот – якраз незадовго до початку будівництва ковчега.

Ці троє хлопців, разом зі своїми дружинами, мали завдання наповнити землю після потопу. Їм потрібно було відповідне виховання, навчання і захист від впливу гріховного світу. Як же Бог допоміг Ноєві правильно виростити своїх синів? У чому полягав Божий план? Ймовірно, що його частиною було гасло: «Сім’я, яка будує ковчег разом, перебуває з Богом у єдності».

Коли мої діти ще були малі, я часто брав авдіокнигу з біблійними історіями і ми разом прослуховували всі розповіді та пісні, що були там записані. Це жодним чином не нагадує будівництво ковчега, проте спільне читання об’єднувало дітей у спільній справі. Мої діти співали соло, підспівували хором, ставили міні-інсценізації біблійних подій і навіть додавали власні ідеї, як покращити цю книгу.

У такий спосіб вони не лише дізналися зміст Святого Письма, а й навчилися слухати Божого голосу, працювати на Його славу і споглядати вражаючі результати своєї праці. Навіть сьогодні мої діти згадують ці дитячі ігри і все, що вони вивчили тоді, та скільки отримали задоволення.

Ми знаємо, що Бог покликав безпосередньо Ноя, але зрозуміло, що в цьому плані було також місце для всієї Ноєвої родини. Тому Бог і хотів, щоб Ной підготував їх усіх до такої непростої місії. Мене захоплює те, як Бог давав Ноєві детальні інструкції зі спорудження ковчега й водночас поради, як виховати дітей у страху Божому.

Пізніше Бог велів Авраамові, «щоб він наказав своїм дітям і своєму домові по собі берегти путі Господні» (Бут. 18:19). Бог наказав Аврааму перебратися в чужу землю, робити обрізання всім новонародженим хлопчикам та пожертвувати Ісаака на горі Морія, сказавши: «Візьми сина твого, твого єдиного, якого любиш» (Бут. 22:2).

Кілька сотень років опісля, Ісус Навин, стоячи перед людьми Ізраїля, обіцяв: «…я ж і мій дім служитимемо Господеві» (І.Н. 24:15).

У Новому Завіті є розповідь про тюремного наглядача, який пильнував ув’язнених Павла і Силу. Побачивши, як Бог відчинив тюремні засуви, він запитав: «Що мені робити, щоб спастися?» У відповідь отримав більше, ніж хотів знати:

Ті відповіли: «Віруй у Господа Ісуса, і спасешся ти і твій дім». І вони йому звіщали слово Господнє і всім, що були в його домі. А він, узявши їх тієї години вночі, обмив їхні рани й охрестився з усіма своїми. Як же запровадив їх до себе в господу, то накрив стіл і веселився з усім домом, який увірував в Бога (Ді. 16:31-34).

Наглядач запитував тільки для себе, а у відповідь почув настанову для всієї своєї родини. Тож він запросив Павла і Силу до свого дому і розповів домашнім, що з ним трапилося у в’язниці, а потім усі уважно слухали слова апостолів. Відразу після цього вся його родина була охрещена.

Дуже часто в сучасному суспільстві трапляється, що всі члени родини так зайняті, що не знаходять часу, аби побути разом. Проте всі наукові дослідження свідчать про те, що сім’ї, які регулярно проводять час разом, спільно вечеряють та відпочивають, є щасливішими від тих, які не знаходять на це часу. Роблячи щось спільно, сім’я стає міцнішою, витривалішою, і в такий спосіб добре впливає на життя і розвиток дітей.

«Будування ковчега разом» або шукання способів служіння Богу всією сім’єю не лише зміцнить родинні взаємини, а й поглибить віру дітей. Зазвичай Бог має план для всієї родини, тож, можливо, Він уже почав залучати вашу родину до чогось, що Він бажає для вас.

Господь використовує нас як індивідуумів, адже Він мав конкретний план для Ноя, Авраама, Ісуса Навина чи наглядача в’язниці. Проте Він створив сім’ю і також використовує нас як членів Своєї сім’ї. Іншими словами, Його план щодо окремої людини збігаються з планом для всієї сім’ї, аби діти, які в ній зростають, могли бачити, як служити Господеві та іншим – так само, як вони співслужать зі своїми батьками.

Практичні поради для батьків

Якщо ви якимсь чином допомагаєте у церковному служінні, намагайтеся залучити до цього всю свою сім’ю. Можете разом працювати на доброчинність, можете запропонувати провести біблійну зустріч у своєму домі, приготувати програму дитячого літнього табору чи іншу соціальну програму вашої церковної спільноти. Також можете взяти участь у місійній праці або матеріально допомагати дитині з бідної сім’ї.

Попередній запис

АДАМОВА СІМ’Я

Адам і Єва після вигнання, Юліус фон Каролсфельд Надати дитині сенс життя У цьому розділі маємо ... Читати далі

Наступний запис

БАТЬКИ НАШОЇ ВІРИ

Авраам з Ісааком Радість батьківства Мене захоплює те, що перші зафіксовані у Біблії слова Бога до ... Читати далі