5 жовтня – Короткострокові результати

Якось влітку мені треба було вивчити основи німецької мови, щоб успішно закінчити університетську програму. Що за жахливе було літо! Прекрасними вечорами, коли мої друзі ходили під вітрилами озером Мічиган, каталися велосипедами і потягували «капучіно» у вуличних кафе, я сидів з репетитором, розбираючи німецькі дієслова. П’ять вечорів на тиждень, три години за вечір я витрачав на запам’ятовування слів і закінчень, які мені більше ніколи не знадобляться. І я терпів подібні тортури з єдиної причини: щоб пройти тест і отримати свій диплом.

А що, якби секретар факультету пообіцяв мені: «Філіпе, ми хочемо, щоб ти старанно вчився, вивчив німецьку і пройшов тест, але ми заздалегідь гарантуємо тобі, що ти отримаєш прохідний бал. Твій диплом вже заповнений»? Як ви думаєте, проводив би я кожен дивовижний літній вечір у жаркій, задушливій квартирі? Ні за що! Саме так, у загальних рисах, виглядала богословська дилема, яку Павло розбирає в Посланні до Римлян.

Навіщо учити німецьку? Зрозуміло, на те є благородні причини. Зокрема, вивчення іноземних мов розвиває інтелект і розширює діапазон спілкування. Проте, ці причини ніколи не мотивували мене до вивчення німецької. Я учив мову з егоїстичних причин: щоб отримати диплом, – і тільки загроза небажаних наслідків змусила мене переглянути свої літні пріоритети. Сьогодні я пам’ятаю дуже мало німецької, яку тоді запхав у свій мозок. Наслідування «старої букви» (Павлове визначення старозавітного закону) дає в кращому випадку короткострокові результати.

Що надихнуло б мене вивчати німецьку? Мені спадає на думку один сильний стимул. Якби моя дружина – жінка, яку я люблю, – говорила тільки німецькою, я б вивчив цю мову в рекордні терміни. Чому? У мене було б відчайдушне бажання спілкуватися mit einer schоnen Frau. Я б допізна не лягав спати, розбираючи дієслова і правильно розміщуючи їх наприкінці речень у своїх любовних посланнях. Я б високо цінував кожне нове слово у своєму лексиконі як ще один спосіб виразити свої думки тій, кого я люблю. Я вивчав би німецьку з усією старанністю, знаючи, що самі взаємини будуть мені нагородою.

(Продовження див. 6 жовтня)

З книги «Що дивного в благодаті?»

Попередній запис

4 жовтня – Лазівки

Біблійний автор Юда попереджає про можливість перетворити «благодать Бога нашого в привід для розпусти». Спочатку на задвірках нашого розуму з’являється ... Читати далі

Наступний запис

6 жовтня – Життя любові

(Продовження від 5 жовтня) Ця реальність допомагає мені зрозуміти сердиту відповідь Павла: «Зовсім ні!» – на питання: «Позостанемся в гріху, ... Читати далі