26 вересня – Небажаний дар

Лікар Пол Бренд каже з усією щирістю: «Дяка Богові за біль!» Біль – це за визначенням щось неприємне і досить сильне для того, щоб змусити нас, наприклад, відсмикувати пальці від розжареної плити. Та все ж, саме ця чутливість рятує нас від загибелі. Якби сигнал тривоги не вимагав нашої реакції, то ми могли б не звернути на нього уваги.

Біль не є великою Божою помилкою. Больове відчуття – це дар. Дар, якого ніхто не бажає. Проте біль слід у першу чергу розглядати, як комунікаційну мережу. Видатна мережа больових рецепторів день і ніч стоїть на варті з однією єдиною метою: захистити мене від ушкодження.

Я не хочу сказати, що всякий біль – це благо. Іноді він загострюється, роблячи життя просто нестерпним. У житті людей, що страждають деформуючим артритом або знаходяться на останній стадії раку, біль домінує настільки, що будь-яке його полегшення, а тим більше – світ без болю, здається справжнім раєм. Проте для більшості з нас больова мережа щодня виконує функції охоронної служби. Вона спеціально розроблена для ефективного збереження життя на цій часом ворожій планеті.

За словами лікаря Бренда, «єдина законна скарга, яку можна пред’явити болю, – це неможливість відключити його. Він може лютувати безконтрольно, як у випадку з раковими хворими, коли його сигнали чутні, але вже нічого не можна зробити для усунення його причини. Проте, як лікар, я можу з упевненістю сказати, що до категорії безконтрольних можна віднести не більше одного відсотка всіх болів. У дев’яноста дев’яти випадках із ста люди відчувають короткочасний біль у поправних ситуаціях, що вимагають лікування, відпочинку або змін в образі життя».

Слід визнати, що дивна ідея «болю, як дару» не відповідає на багато з проблемних питань, пов’язаних із стражданнями, проте вона є відправною точкою для отримання реалістичного погляду на біль і страждання. Занадто часто емоційна травма, нанесена сильним болем, заважає нам побачити його невід’ємну цінність.

З книги «Де Бог, коли я страждаю?»

Попередній запис

25 вересня – Складне прощення

Вийшовши з в’язниці після 27 років ув’язнення з посланням про прощення і примирення, а не відплату, Нельсон Мандела розірвав ланцюг ... Читати далі

Наступний запис

27 вересня – Осідлати біль

Робін Грем Одного разу я брав інтерв’ю в Робіна Грема – наймолодшого з людей, що здійснили ... Читати далі