Іуда Іскаріотський

Іуда Іскаріотський

Іуда носив це дивне прізвисько Іскаріот, щоб відрізняти його від іншого Іуди, сина Якова, за прізвиськом Фадей. Значення прізвиська досі служить предметом суперечок. Найпоширеніше пояснення – іш-керійот, тобто «людина з Керійота» (назва якогось селища чи містечка в Юдеї) або просто навіть «людина з передмістя». Іноді, втім, кажуть, що це перекручене слово сікарий (так називали борців за незалежність, а сучасною мовою терористів, що використовували кинджали, латинню «сіка», для вбивства римлян і юдеїв, які співробітничали з ними). Є і інші пояснення, пов’язані із співзвучними арамейськими словами: чи то «красильник» (професія), чи то «брехлива людина» (характеристика поведінки). Остання версія сумнівна: навряд чи в нього із самого початку було таке образливе прізвисько.

Євангеліст Іоанн ще називає його Симоновим – мабуть, його батька чи старшого брата звали Симон. Якщо старший брат, то чи не міг це бути один з апостолів? Симон-Петро, брат Андрія, – навряд чи, надто багато про нього говориться, щоб пропустити таку деталь. А от інший Симон, за прізвиськом Зилот або Кананіт, у принципі міг. Можливо, обидва вони навіть свого часу належали до «озброєного підпілля», як натякає прізвисько Симона, – і тоді Іуда дійсно був «сікарієм», а не просто «людиною з передмістя».

У будь-якому випадку, в Євангеліях про нього майже нічого не сказано, за винятком тієї самої зради. І ще одного невеликого епізоду: Іоанн описує, як одна жінка помазала Ісуса дорогоцінною ароматичною олією. І тоді Іуда обурився: «А чому б було не продати це миро за триста динаріїв і не роздати убогим? Сказав же він це не тому, що піклувався про убогих, а тому, що був злодієм. Він мав при собі грошову скриньку і носив, що туди вкидали» (Ін. 12:5,6). Виходить, він був звичайнісіньким злодієм: просто тягав потрохи гроші, які люди жертвували Ісусу і Його учням.

Цікаво, що у версії Марка обурилися «деякі», тобто не один Іуда, і вже напевно не через те, що всі вони сподівалися отримати частину цих грошей собі особисто. Але це так легко можна зрозуміти: апостоли мандрували по всій Юдеї, не завжди їм вистачало харчування, а вже зручний нічліг і зовсім здавався розкішшю… і раптом якась жінка безрозсудно витрачає в одну мить суму, яку робітник заробляє за рік! Вони не знали, що мандри їх досягають кінця і що Ісус скоро буде підданий найтяжчій і найганебнішій страті, і навіть ховати Учителя доведеться поспішно, у чужій гробниці. Жінка теж не знала цього, але принесла все, що могла, на знак своєї любові і вдячності.

Слова Іуди про гроші служать свого роду прологом до історії зради. Але хіба тільки в грошах справа? А чи ще не в тому, що апостоли пов’язували з Ісусом якісь надії і очікування, а Іуда, можливо, особливо засмучувався з приводу своїх втрачених ілюзій? І тільки жінка з дорогоцінною олією в той момент просто все віддала, ні про що не просячи, ні на що не розраховуючи.

Іуда Іскаріот прославився як зрадник. Але в чому, власне, полягала його зрада? Зрозуміло, коли хтось видає місце розташування партизанського загону, проводить ворогів таємною стежкою чи заманює командира в пастку. А тут? Ісус проповідував у Храмі відкрито, Його могли заарештувати в будь-який момент. Строго кажучи, священики зі своїми прибічниками не поспішали з арештом, щоб уникнути того, що найбільше їх лякало: народних хвилювань, які будуть жорстоко придушені Римом і можуть коштувати їм посад, а то і життів. Значить, Ісус повинен був зникнути тихо і непомітно, особливо зручно зробити це напередодні пасхального свята: люди зайняті приготуваннями, їм не до того, щоб обурюватися. І взагалі, спочатку можна буде Його вбити, а потім із чистим сумлінням святкувати. І за радісним святкуванням вся ця негарна історія якось забудеться.

Іуда, власне, і обіцяв священикам вказати на такий зручний момент. Він вибрав час після Тайної вечері, коли Ісус вночі молився в Гефсиманському саду, з Ним було лише декілька учнів, та і ті дрімали від втоми. І ще Іуда вказав стражникам, кого саме заарештовувати, поцілувавши Учителя. Бо вони в обличчя Його знали погано, та і темно було – могли помилково схопити іншого, і все пішло б із самого початку не так.

Невелика послуга, і плата за неї була невелика – тридцять срібних монет, середня ціна раба в той час. А як ще оцінювати людське життя? Звичайно, і без Іуди б якось обійшлися, вибрали б інший момент. Але його зрада мала і особливий сенс: у найближчому колі знайшовся той, хто бажав Ісусу загибелі. Про що тоді взагалі говорити, можна вважати всю справу Його життя проваленою. Чи, принаймні, так тоді здавалося.

Чи Іуда не бажав насправді Йому смерті? Кінець цієї історії підказує: усе пішло не так, як Іуда розраховував. Матфей розповідає, що коли Ісусу був ухвалений вирок, ще навіть до самої страти, тобто буквально на наступний ранок, Іуда повернув отриману плату зі словами: «Згрішив я, зрадивши кров невинну». Священики відповіли: «Що нам до того?» (Мф. 27:4) І справді, вони свого досягли, а моральні терзання Іуди – це його особисті проблеми. Іуда кинув гроші в Храмі, вийшов геть і наклав на себе руки: за Матфеєм – задушився, а Лука в книзі Діянь повідомляє, що він «звалився додолу», тобто впав або кинувся з висоти, але могло бути і так, що він спочатку повісився, а потім мотузок обірвався, і він впав на землю.

Євангелісти Матфей і Марко підкреслюють, що Іуда не проти був заробити ці самі тридцять монет. Але якби все зводилося до цього, він би не розстався з ними так легко наступним же ранком і не покінчив б життя самогубством. Тут було щось ще. Лука і Іоанн відмічають, що в Іуду увійшов сатана. Це найпростіше пояснення: він був неосудним знаряддям нечистого духу, і той, виконавши, що хотів, просто позбувся його, відкинув убік, як розбитий глек.

Але і це занадто просте пояснення. Ісус не раз зустрічався з людьми, які були одержимі бісами, – і з таких людей Він бісів виганяв. Невже Він би не зробив нічого подібного зі Своїм учнем? Навпаки, євангелісти не раз підкреслюють, що Ісус усе заздалегідь знав про наміри Іуди і залишав за ним свободу вибору. Навіть на Тайній вечері Він залишав йому можливість змінити прийняте рішення, сказавши перед усіма: «Один із вас зрадить Мене», – але не розкривши, хто саме. Так можна шанувати тільки свободу волі людини, а зовсім не бісівську одержимість.

Людина влаштована складно, і зазвичай її вчинки мають більше, ніж один мотив. Так, Іуда поза сумнівом діяв за підказкою сатани, але він явно не був одержимим і зберігав контроль над своїми вчинками. Він напевно не проти був заробити грошенят, але навряд чи все зводилося тільки до цього (врешті-решт, якби вони продовжували мандрувати з Учителем, з грошового ящика можна було б витягнути і більше, ніж тридцять монет). Могла бути і ще якась причина.

Браку у версіях немає і ніколи не було, пояснення пропонувалися найрізноманітніші. Наприклад, що зіграти цю роль Іуді доручив… Сам Ісус – ніби, без Іуди не відбулася б Голгофська жертва. Героїзація зради у всі часи мала місце.

Але є і цілком розумна версія. Якщо Іуда дійсно був борцем за незалежність, «сікарієм», або, принаймні, палко бажав звільнення своєї батьківщини від римського ярма? Ісус виглядав непоганим кандидатом у вожді повстання і навіть у царі: навколо Нього збиралися натовпи, Він творив дива, жителі Єрусалиму урочисто зустрічали його як Месію. Здавалося, ось тепер Він повинен відкрито виступити проти Риму, підняти повстання, прогнати загарбників і всіх їх посібників! А Він усе зволікає. Як же змусити Його діяти? Напевно, потрібно поставити Його перед вибором: або Він нарешті виступить на відкриту боротьбу, або буде вбитий, страчений найтяжчою і найганебнішою смертю!

«Чи думаєш, що Я не можу тепер ублагати Отця Мого, і Він дасть Мені більш як дванадцять легіонів ангелів?» (Мф. 26:53) – сказав Ісус Петру в момент арешту… і не підняв повстання. Усе пропало, ангельські легіони не виступили на боці патріотів, і, більше того, Іуда усвідомив, що власними руками зрадив Учителя на страту.

Звичайно, це лише реконструкція, одна з можливих. Євангелія не описують детально мотивів Іуди, і це вірне рішення. У зла своя логіка, їй не потрібно слідувати, її навіть не обов’язково розуміти. Важливо зробити вірний вибір, щоб потім не довелося кидати на землю отриманий виграш, щоб самогубство не здавалося єдино вірним рішенням.

Попередній запис

Апостол Іуда Яковий

Апостол Іуда Яковий (фрагмент), Антоніс ван Дейк Ім’я Іуда було таким же поширеним серед юдеїв, як ... Читати далі