Субота і піст

Є ще одна важлива грань, яка виходить за рамки теми посту, – це питання про відділення часу для Бога. Ми вже розглядали в 58-му розділі Книги пророка Ісаї благословення, обіцяні тим, хто постить відповідно до волі Божої. Перші 12 віршів говорять про піст; останні два вірші говорять про виконання Божої суботи. Вірю, що піст і суботній відпочинок взаємопов’язані. Прочитаємо два останні вірші з Книги пророка Ісаї 58:13-14: «Якщо ради суботи ти стримаєш ногу свою, щоб не чинити своїх забаганок у день Мій святий, і будеш звати суботу приємністю, днем Господнім святим та шанованим, і її пошануєш, не підеш своїми дорогами, діла свого не шукатимеш та не будеш казати даремні слова, тоді в Господі розкошувати ти будеш, і Він посадовить тебе на висотах землі, та зробить, що будеш ти споживати спадщину Якова, батька твого, бо уста Господні сказали оце!».

Вважаю, що ці два вірші не випадково йдуть за 12-ма віршами про піст. Дозвольте мені сказати, що я не вірю, що від християн потрібно виконання юдейської суботи, також як і не вірю, що субота стала неділею. Я вірю, що субота є субота, і що від юдеїв вимагалося дотримання суботи, але християни не під законом, і від них не потрібно дотримання суботи. Це моє особисте переконання.

У Посланні до Євреїв сказано: «людові Божому залишається суботство». Суть суботи – це спокій і відхід від усіх своїх справ. І я вірю, що дуже корисно поєднати заспокоєння від справ з постом. Середній американець або працює, або зайнятий удома зі своєю сім’єю, або працює ще десь за сумісництвом, або зайнятий якоюсь розвагою. Але, насправді, величезне духовне благословення – це просто розслабитися, чекати Бога і не бути зайнятим нічим.

Я знаходжу цей принцип Біблійним. Коли Бог привів Ізраїль в Обітовану Землю, Він наказав для них, щоб кожен сьомий рік вони не засівали землю і не працювали на ній для того, щоб вона залишалася в спокої. І весь час, поки Ізраїль був у тій землі, вони не виконували цього. Бог попередив їх, якщо вони не виконуватимуть цього, увійшовши до цієї землі, то Він вижене їх звідти, щоб земля відпочила. Ось застереження про суд у книзі Левіт 26:33-35: «А вас порозпорошую поміж народів, і вийму за вами меча, і стане Край ваш спустошенням, а міста ваші будуть руїною… Тоді земля та надолужить собі за суботні роки по всі дні спустошення її. Коли будете в краї ваших ворогів, тоді ваша земля святкуватиме відпочинок, і надолужить собі за свої суботні роки. По всі дні спустошення святкуватиме вона відпочинок, чого не святкувала в суботні роки, коли ви сиділи на ній».

Іншими словами, Ізраїль відмовився виконати суботу для землі, і Бог сказав: «Раз так, то Я виведу вас звідти, і земля перебуватимете в спокої і під час вашої відсутності виконаються усі її суботи, оскільки ви не дотримували суботи, коли перебували в ній».

Я бачу, що Бог чинить так само з християнами. Ми так зайняті і такі активні у виконанні справ для Бога, що коли Він каже: «Візьми відпустку, розслабся, відпочинь, побудь наодинці, відійди від справ, Мені так багато треба сказати тобі» – ми занадто зайняті, щоб слухати. Я знаю людей, яких можу назвати своїми друзями, кому Бог продовжував говорити і попереджати, але вони не слухали, потім Бог сказав: «Гаразд, побудь на лікарняному ліжку 12 місяців. Там ти відпочинеш!» Вважаю, що краще заспокоїтися по добрій волі, ніж відпочивати з примусу. Я прийняв рішення намагатися чинити саме так. Вважаю, що дуже важливо присвятити час спокою, розслабитися і чекати Бога, і по можливості поєднувати це з постом. Тоді ваш дух відпочине і ваш шлунок відпочине. Усе ваше тіло отримає відпочинок, і усе ваше єство отримає заспокоєння.

Зверніть увагу, що при святкуванні Дня Покути Бог наказав Ізраїлю поєднувати спокій з постом. Левіт 16:29-31: «І це стане для вас на вічну постанову, сьомого місяця, десятого дня місяця (День Покути) будете впокоряти ваші душі, і жодної праці не робитимете ви, ані тубілець, ані приходько, що мешкає серед вас, бо того дня буде окуп ваш на очищення ваше, зо всіх гріхів ваших станете чисті перед Господом. Субота повного відпочинку від праці вона для вас, і ви будете впокоряти душі свої, це вічна постанова».

Священик повинен був виконати свою частину – він повинен був увійти до Святого Святих з кров’ю жертви для умилостивлення за гріхи народу. Але в народу був свій обов’язок: по-перше, постити, і, по-друге, відійти від справ. Наскільки я відчуваю, Господь особливим чином підводить нас до того, щоб ми знову поєднували піст із спокоєм. Коли ми постимо, нам треба, по можливості, усунутися від інших видів діяльності – не обов’язково на цілий день, хоч би півдня – і приділити цей час для Бога. Нехай наш завантажений розум – хоч би ненадовго – припинить накручувати обороти. Ми так зайняті, що навіть коли молимося, ми не даємо Богові можливості сказати нам, що робити. Молитися – це не просто говорити Богові, але також і слухати Бога. Іноді вимагається багато годин для того, щоб ми могли почути Його. Отже, я вірю, що спокій має бути пов’язаний з постом.

Дозвольте навести одне місце Писання, де піст пов’язаний із суботою. Книга пророка Йоіла 1:14 говорить про те, як народ Божий опинився в критичній ситуації. Вони не знаходили відповіді, і Бог сказав їм через пророка Йоіла: «Оголосіть святий піст, скличте збори, позбирайте старших, всіх мешканців землі до дому Господа, вашого Бога, і кличте до Господа». Урочисті збори означають день, коли ніхто не займається своїми справами, але усі шукають Господа.

Багато років тому, коли ми перебували в Єрусалимі під час відкритого озброєного протистояння, у місті оголосили комендантську годину, і слово, що означає в ті часи комендантську годину, було тим же словом, що використовується в цьому уривку Писання для позначення «урочистих зборів». Комендантська година – це час, коли нікому не дозволяється виходити на вулицю. Кожен повинен залишатися удома. Іншими словами, це свого роду усунення від усіх видів діяльності. Бог каже: «Призначте піст, оголосіть урочисті збори, зупиніть усі свої справи, і приділіть час Господові». У Книзі пророка Йоіла 2:15-16 Бог каже: «Засурміть на Сіоні в сурму, оголосіть святий піст, скличте зібрання! Зберіте народ, оголосіть святі збори, старців згромадьте, позбирайте дітей». Всякий припиняв усі свої справи і присвячував час пошуку Бога.

Попередній запис

Як отримати максимум фізичної користі з посту?

Якщо ви хочете отримати максимум фізичної користі зі свого посту, то ось декілька порад, які вам допоможуть. Більше відпочивайте. Виділите ... Читати далі

Наступний запис

Як виходити з посту?

Отже, ми підійшли до останнього, що нам необхідно розглянути, вивчаючи піст. Це дуже важлива частина. Ви можете втратити багато користі ... Читати далі