Як отримати максимум фізичної користі з посту?

Якщо ви хочете отримати максимум фізичної користі зі свого посту, то ось декілька порад, які вам допоможуть.

  1. Більше відпочивайте. Виділите додатковий час для відпочинку. Ви можете молитися не лише на колінах, але і лежачи в ліжку.
  2. Робіть невеликі вправи і спробуйте, по можливості, дихати свіжим повітрям. Я знаходжу, що дуже добре молитися під час прогулянки, і коли я гуляю, то дихаю свіжим повітрям, а ходьба сама по собі є фізичною вправою – можна досягти трьох цілей відразу! Це значно збільшить користь від посту, – як духовну, так і фізичну. Зазвичай у більшості людей під час посту неприємні фізичні реакції досягають свого піку на другий, третій або четвертий день, і якщо ви здолаєте це, то вступите в період, коли піст стає цікавим, збуджуючим і радісним. Якщо ви зайдете так далеко, то можливо, ви виявите, що ваша фізична сила дивним чином зросла. Мій досвід (що відноситься не стільки до фізичної, скільки до розумової активності) свідчить про те, що коли я досягаю цієї фази в посту, я можу зробити за одну годину стільки, скільки зазвичай роблю за дві або три години. Моє мислення набагато ясніше, попри те, що моє тіло може все ще протестувати легким почуттям слабкості.
  3. Коли ви постите, то дуже розумно споживати більше рідини, оскільки це промиватиме ваші нирки і очищатиме увесь організм у цілому. Які рідини? Вважаю, що немає нічого кращого за чисту воду. Йдеться не про воду з-під крану, а про очищену воду, яку можна придбати в супермаркеті або на спеціалізованій фірмі.

Під час посту ви виявите, що ваші смакові відчуття стануть набагато гострішими, і ви станете розрізняти неприємний присмак у воді, на який ви раніше не звертали уваги, наприклад присмак хлору. Попри те, що я вважаю мудрим і настійно рекомендую приймати тільки чисту воду, на початку вашого посту ви можете додавати у воду трохи меду. Чи пийте гарячу воду з невеликим шматочком лимона. Мед і лимон самі по собі очищають воду. Якщо ви не відчуваєте, що готові обійтися просто водою, то існує багато інших рідин, таких як відвар, бульйон або фруктові соки. На підставі свого особистого досвіду, я б не радив під час посту пити чай або каву, оскільки це дуже сильні збуджуючі засоби. Ви отримаєте значно більше фізичної користі з вашого посту, якщо виключите їх із вжитку.

Чи існують різні види посту?

Іноді буває, що Бог веде нас до утримання від рідин, але сам по собі сухий піст може принести шкоду. Єдині люди з Біблії, що постили без їжі і води впродовж 40 днів, були Мойсей та Ілля. Але вони постили на надприродному рівні – у безпосередній присутності Божій і під надприродною силою. Не думаю, що такий піст призначений для повсякденної практики. Вважаю, що зразок тривалості сухого посту (з утриманням від рідин) даний у Книзі Естер 4:16. «Іди, збери всіх юдеїв, що знаходяться в Сузах, і постіть за мене, і не їжте й не пийте три дні, ніч та день. Також я та дівчата мої будемо постити так, і так прийду до царя, хоч це не буде за законом. А якщо я загину, то загину…». Три доби, день і ніч – це 72 години, і я нікому не раджу залишатися без споживання рідини довше за цей термін. Якщо ви спробуєте 72 години не їсти і не пити, то гадаю, ви виявите себе на колінах, якщо не духовно, то, щонайменше, фізично.

Маю сказати, що я двічі постив по 72 години без їжі і рідини, і Бог благословив мене. Але я не рекомендую нікому практикувати сухий піст більше за цей термін. Вважаю, що це дуже небезпечно фізично. Лікарі підтвердять вам це.

Згадаю ще про одну практичну деталь. Коли ви постите, ваш кишечник перестає рухатися, але якщо ви постараєтеся запобігти закріпу із самого початку, то вам не слід турбуватися із цього приводу. Коли ви знову почнете їсти, ваш кишечник почне функціонувати. Якщо ви почнете живитися правильним чином, то виявите, що ґрунтовно прочистили свій кишечник, і він у кращому стані, ніж був на початку посту. Якщо ваш кишечник не працює під час посту – не турбуйтеся. Іноді він працюватиме, іноді ні. Очевидно, якщо ви постите достатньо довго, то через певний час він може припинити свою роботу повністю, оскільки їжа не поступатиме для перетравлювання.

У Біблії є приклад, який би я назвав частковим постом. Іншими словами, ви їсте щось, але не їсте багато. Книга пророка Даниїла 10:2-3: «Тими днями я, Даниїл, був у жалобі три тижні часу. Любої страви я не їв, а м’ясо й вино не входило до моїх уст, і намащуватися не намащувався я аж до виповнення цих трьох тижнів часу». Це не було постом у повному розумінні цього слова, це було тим, що я називаю частковим постом. Він не їв м’яса і вишуканої їжі, а їв просту грубу їжу. Піст Даниїлів був свого роду наріканням (видом скорботи). Піст і скорбота тісно взаємопов’язані, і це духовна скорбота, яку Бог обіцяв благословити. «Блаженні засмучені, бо вони будуть утішені». Можливо, буде час, коли вас введуть у частковий піст, як Даниїла.

Днями я зустрів католицького священика, місіонера в Японії, який щойно побував в одному з міст США, де група священиків постила і молилася 40 днів за усіх священнослужителів. Це дійсно надихнуло мене. Деякі священики перебували там усі 40 днів, але інші – як цей місіонер з Японії – один тиждень. Вони присвятили час для посту і, залишивши усе інше, молилися і шукали Бога, просячи Його благословити усіх священнослужителів Католицької Церкви. І, за його словами, вони пережили величезне благословення на тих зборах. Давайте пам’ятати, що це не застаріло і не втратило сили, усе це має місце і сьогодні!

Цей приклад нагадує ще про один аспект посту: якщо група людей погоджується постити разом, то ним, по можливості, слід збиратися разом для спільної молитви і пошуку Бога. Є такі речі, які досягаються спільною молитвою, і не відбуваються, коли ми молимося самі по собі.

Попередній запис

Як щодо неприємних фізичних реакцій?

Ми підійшли до питання про неприємні фізичні реакції, які турбують деяких людей. Через сучасний спосіб життя деякі люди відчуватимуть різні ... Читати далі

Наступний запис

Субота і піст

Є ще одна важлива грань, яка виходить за рамки теми посту, – це питання про відділення часу для Бога. Ми ... Читати далі