Як довго слід постити?

Тепер ми підійшли до питання вибору тривалості посту. Моя порада: не починайте з тривалого посту. Не починайте з тижня, двох тижнів або сорока днів. Деякі люди роблять саме так, і їм вдається дійти до кінця. Проте я знаходжу, що краще почати підніматися сходинка за сходинкою. Проблема в тому, якщо ви почнете з дуже довгого посту і зійдете з дистанції, то ви почуватимете себе переможеними, і, можливо, здастеся і не знайдете сил для того, щоб спробувати знову. Було б краще почати з першої сходинки і поступово досягти верху. Якщо ви не пробували себе в посту і не впевнені в тому, що здатні на тривалий піст, почніть з пропуску вашої вечері. Якщо ви зробите останній прийом їжі об 18-00 або 18-30 і більше не будете їсти нічого до самого сніданку, то поститимете близько 18 годин. Це досить великий період часу без їжі, а пропустите ви лише один прийом їжі. Таким чином, ви зможете певний час попоститися, навіть не вносячи кардинальні зміни у свій розпорядок дня. Якщо ви досягнете успіху в цьому, то, ймовірно, незабаром ви захочете пропустити два прийоми їжі – обід і вечерю. Якщо ви не їсте від сніданку до сніданку, то у вас виходить 24 години без їжі. Потім, коли ви почнете почуватися справжнім воїном, ви можете пропустити усі три прийоми їжі в день, і ви поститимете від вечері попереднього вечора, до сніданку наступного дня – близько 36 годин.

Гадаю, що коли ви переконаєтеся, що можете досягти такого рівня, тоді настане час шукати водійства Божого, чи бажає Він, щоб ви входили в триваліший піст. Я б знову не радив вам відразу ж замахуватися на значно триваліший піст – візьміть два-три дні, або тиждень. Якщо ви проведете тиждень у посту, то, цілком імовірно, це суттєво вплине на курс вашого життя. Озираючись назад, на своє служіння, я усвідомлюю, що якби не почав практикувати пости багато років тому, то не був там, де зараз. Я вірю, що результати постів найрізноманітнішим чином вплинули на курс мого життя. Я повертаюся до вже згаданого місця Писання: Бог «тим, хто шукає Його, Він дає нагороду». Я упевнений у цьому не лише на підставі Писання, але і підтверджую це на підставі власного досвіду!

Отже, можна постити дві або три тижні (у Біблії досить багато людей постило 40 днів, і сьогодні я знайомий з багатьма, хто постив по 40 днів), але я не думаю, що мудро ставити головною метою тривалість посту. Дійсно, щоб ваші пости були плідними, не так важливо, як довго постити, але важливо постити у волі Божій, з правильними мотивами. Отже, я пропоную вам, пам’ятаючи вищесказане, почати з малого і поступово збільшувати тривалість ваших постів.

На що слід звернути увагу під час посту?

Вже було сказано про важливість духовного настрою, що, напевно, найістотніше. З практичного ж боку важливо оберегти себе від закрепу. Якщо ви збираєтеся постити, то переконайтеся, що ваш останній прийом їжі – або навіть два – не послужили причиною небажаних наслідків. Кожен по-своєму бережеться від цього, але ясно, що вам бажано прийняти напередодні посту більшу кількість фруктів, салатів, фруктового соку або каш крупчастого помелу. Звичайно, ви самі вирішуєте, що їсти, але цю деталь вам слід взяти до уваги.

Тепер власне, що відбувається під час посту. Це досить об’ємне питання, і тут є ряд моментів, на які мені б хотілося звернути вашу увагу.

По-перше, я настійно рекомендую вам, щоб ви під час посту виділили додатковий час для читання Біблії і молитви. Я ставлю читання Біблії на перше місце, оскільки вважаю мудрим ввести це в звичай: не молитися без попереднього читання Біблії. Коли ви читаєте Біблію – це приносить помазання вашому духу і приводить вашу свідомість у згоду з Богом. Як правило, після читання Біблії ваша молитва буде набагато ефективніша. Якщо ви продовжуєте займатися своєю повсякденною діяльністю і пропускаєте лише пару прийомів їжі, то, на перший погляд, у вас не дуже багато часу для читання Біблії і молитви, але, врешті-решт, у вас є час, який ви витратили б на цих два прийоми їжі. Отже, присвятіть цей час Господові, проведіть цей час у читанні Біблії і молитві, якщо ви не можете зробити більше.

По-друге, оберігайте себе від духовних атак. Піст – це не просто утримання від їжі. Ви йдете на певну жертву для пошуку Божої відповіді на певні потреби. Тому сатана, у свою чергу, спробує направити на вас додаткові духовні сили. Ви відчуєте на собі дивний тиск – можливо це будуть сумніви, страхи і самотність! Ви можете відчути себе як би в пітьмі або можете втратити почуття радості, миру і щастя, яке зазвичай супроводжує ваше християнське життя. Якщо це станеться – не хвилюйтеся. Прийміть це як свого роду комплімент від диявола. Це означає, що ви починаєте турбувати його, і він зі шкури геть лізе, щоб постаратися розладнати ваші цілі. Не підкоряйтеся цим емоціям. Не дозволяйте почуттям керувати вами. Завжди пам’ятайте цю засадничу істину Слова Божого: Бог на вашому боці, Він любить вас і дає нагороду тим, хто шукає Його. Це істина, незалежна від того, відчуваєте ви це чи ні. Не дозволяйте почуттям збити вас з пантелику.

Інше попередження, яке я хочу вам дати, – остерігайтеся «релігійних хвастощів». Вважаю, нам слід звернути увагу на попередження Ісуса з Євангелія від Матвія 6:16: «А як постите, то не будьте сумні, як оті лицеміри: вони бо зміняють обличчя свої, щоб бачили люди, що постять вони. Поправді кажу вам: вони мають уже нагороду свою!» Не замикайтеся на релігійному акті. Нехай ніхто не знає, що ви постите. Деякі люди можуть знати про це, але не робіть з цього шоу. Не виставляйте це напоказ. Робіть це настільки тихо і непомітно, наскільки це можливо. За великим рахунком, ви будете здатні виконувати свої щоденні обов’язки.

Одного разу, коли ми жили в Лондоні, моя дружина увійшла до тривалого посту (понад чотири тижні), і весь цей час вона готувала їжу для усієї сім’ї і завжди сідала з нами за стіл, попри те, що сама не їла. І вона не склала із себе звичайних обов’язків по дому. Приблизно в той же період часу я постив понад три тижні, і це не впливало на звичайну мою діяльність. У той час у нашій Церкві ми проводили щотижня п’ять зібрань у приміщенні і три на відкритому повітрі, і я вів їх і проповідував на кожному з них. Отже, за деяким винятком, піст не заважає вам провадити звичайний спосіб життя. Фактично, через певний час, ви, можливо, станете робити навіть більше під час посту, ніж коли ви не постите.

Отже, не робіть з вашого посту шоу. Просто виконуйте свої обов’язки, наскільки це можливо.

Попередній запис

Що є метою посту?

Давайте поговоримо про мету посту. Хтось одного разу сказав: «Якщо ти цілишся в нікуди, то, будь упевнений, ти туди і ... Читати далі

Наступний запис

Як щодо неприємних фізичних реакцій?

Ми підійшли до питання про неприємні фізичні реакції, які турбують деяких людей. Через сучасний спосіб життя деякі люди відчуватимуть різні ... Читати далі