Як правильно постити

Давайте разом з вами розглянемо питання: «Як правильно постити» – не духовне вчення, а певні практичні сторони посту. Багато людей запитують: «Як мені постити? Скільки постити? Як виходити з посту?» Отже, мета нашого дослідження – відповісти на ці питання і прояснити деякі моменти, що стосуються посту.

Добре б спершу ще раз дати визначення посту. Отже, піст – це утримання від їжі заради духовних цілей. Хоча Біблія свідчить про випадки, коли люди постили по сорок днів не лише без їжі, але і без води – як правило, ті, що постять, утримуються від їжі, і не відмовляються від прийому рідини. Отже, у нашому вивченні ми розглядатимемо піст як утримання від їжі для духовних цілей.

Питання про те, як слід постити, ставлять навіть багато з тих, хто довгі роки був християнином і членом церкви, але, мабуть, ніхто не учив цих людей постити, попри те, що Біблія приділяє посту велику увагу. Оскільки більшість відвідувачів церков знають дещо про молитву, гадаю, нам слід почати, розглянувши паралель між постом і молитвою.

У Нагірній проповіді (6-й розділ Євангелія від Матвія) Ісус використовує схожу мову, кажучи спочатку про молитву, а потім про піст. Єдина відмінність у тому, що у Своє вчення про молитву, Він включає зразок молитви, який ми називаємо молитвою «Отче наш». Але у своїй суті піст і молитва дуже схожі, і я наведу вам дві подібності.

Більшості з нас відомо, що молитва може бути як особистою (однієї людини), так і колективною (групи людей). Колективну молитву найчастіше пов’язують з молитовними зібраннями. Особиста молитва – це коли ми молимося самі. Те ж саме стосується і посту: є особистий піст (однієї людини) і колективний піст (групи людей).

Ми також знайомі з двома видами молитви: 1) звичайна молитва щодня у встановлений час, і 2) коли Святий Дух веде нас приділити особливий час молитві за особливі потреби.

Вважаю, що те ж саме стосується і посту. У нас має бути час для регулярного посту – я вірю, що піст повинен стати звичайною практикою в житті кожного християнина, який прагне до духовного зростання. Але, практикуючи регулярний піст, ми маємо бути відкритими до водійства Святого Духа, і Він може повести нас до особливого додаткового посту. Отже, ми бачимо паралель між постом і молитвою. Як існує особиста і колективна молитва, так існує особистий і колективний піст. Як є звичайна молитва і часи особливої молитви, так у житті кожного християнина має бути регулярний піст і особливий час водійства Святого Духа до посту.

Чи усім християнам варто постити?

Якщо ми звернемося до Біблії, а також до історії Ізраїлю і Церкви, то виявимо, що піст був регулярною практикою в житті Божого народу. За часів Старого Заповіту Бог чекав від Ізраїлю колективного посту, щонайменше, один раз на рік у день Покути. Також ми читаємо про пости Мойсея, Давида, Іллі і царів Ізраїлю, які постили не лише самі, але і вводили в піст свій народ. У книзі Дій Апостолів ми знаходимо колективні пости Ранньої Церкви для особливих цілей, зокрема, коли вони посилали на служіння апостолів, а також, коли вони поставляли лідерів у помісних церквах. Ми маємо достовірне свідоцтво Церкви та історії про те, що декілька століть Рання Церква практикувала щотижневий регулярний піст по середах і п’ятницях. Як правило, ці два дні відводилися для посту.

Перші методисти Джон і Чарльз Веслі практикували регулярний піст. Хоча багато сучасних методистів ніколи не чули про це, але це було звичайною частиною їх життя. Більше того, Джон Веслі не поставляв на служіння людину, яка не давала згоду присвятити посту кожну середу і п’ятницю до 16-00. Іншими словами, Веслі ставився до посту як до абсолютно нормальної і невід’ємної частини життя і самодисципліни будь-якого християнського служителя. Особисто я вірю, що відновлення цієї практики могло б змінити життя багатьох служителів і служінь.

Попередній запис

Прелюдія до «Пізнього дощу»

У попередній частині ми говорили з вами про безмірну силу, яка вивільняється через піст і молитву, які здійснюються з правильними ... Читати далі

Наступний запис

Як слід готуватися до посту?

Перше, що я хотів би сказати про приготування до посту – це настрій, з яким слід входити в піст. Від ... Читати далі