Як подолати депресію?

Ілля в пустелі, Вашингтон Олстон

Депресія – одна з найбільших проблем сьогодення. І найгірше те, що з кожним роком цьому хворобливому стану піддається все більше і більше людей. Дехто страждає від депресії час від часу, а є люди, які живуть у такому пригніченому стані постійно. Від цього не застрахований ніхто, навіть святі. Одним з показових прикладів є Ілля.

Ілля був великим пророком Божим. Впродовж трьох років він звіщав ізраїльтянам волю Божу, творив чудеса і намагався переконати народ навернутися до справжнього Бога. За це його недолюблювала Ієзавель, цариця Ізраїлю, що була ідолопоклонницею. Останньою краплею в чаші її ненависті стало чудо – запалення вогню на горі Кармил. Коли Ієзавель доповіли, що Ілля вчинив таке чудо, а її пророки мертві, то вона так розлютилася, що послала до Іллі гінця зі словами: “Нехай те і те зроблять мені боги, і ще більше зроблять, якщо я завтра до цього часу не зроблю з твоєю душею того, що зроблено з душею кожного з них” (3Цар. 19:2). Тобто вона ладна була вмерти сама, тільки щоб не залишити Іллю в живих.

Ілля, який три роки безстрашно проповідував, незважаючи на переслідування, злякався цих погроз і втік до пустелі. Він був настільки пригніченим, що бажав собі смерті: “Досить уже, Господи; візьми душу мою, бо я не кращий за батьків моїх” (3Цар. 19:3-5).

Вам знайома така депресія?

Звичайно в Іллі були всі передумови для депресії – він був фізично виснаженим, а до того ж переживав усю палітру депресивних почуттів: страх, образу, провину, гнів, самотність і тривогу. Але Бог каже: “Ілля був чоловік подібний до нас” (Як 5:17). У нього були такі самі проблеми, у тому числі проблема депресії.

Отже, Біблія каже, що Ілля був таким пригніченим, що життя було йому немиле. Чому ми доводимо себе до такого стану? Інколи через складні життєві обставини, але частіше через неправильний спосіб мислення. Вчені довели, що наші емоції залежать від наших думок.

Якщо ви налаштовані негативно, то будете відчувати себе пригніченим. Ваші емоції залежать від того, як ви сприймаєте життя. Якщо ваше розуміння життя негативне, то у вас постійно буде поганий настрій.

Якщо ви хочете позбутися негативних емоцій, то мусите змінити свій спосіб мислення. В Біблії сказано “Змінюйтесь оновленням вашого розуму” (Рим. 12:2). Щоб подолати депресію, ви мусите змінити свій підхід до життя. Тому Ісус каже: “І пізнаєте істину, і істина визволить вас” (Ін. 8:32). Якщо ви дивитеся на речі під правильним кутом, то депресія не загрожує вам. Отже, для того, щоб позбутися поганого настрою, ви мусите змінити свій спосіб мислення. Давайте поглянемо на кілька способів, як цього досягнути.

Не звертайте з вірного шляху

  1. Зосередьтеся на фактах, а не на почуттях

Чому Ілля дійшов до депресії? Бо він звернув з правильної дороги і піддався певним спокусам. Перша міститься в 3-й книзі Царів 19:3-4: “Побачивши це, він встав і пішов, щоб урятувати життя своє… прийшовши, сів під ялівцевим кущем, і просив смерти собі і сказав: досить уже, Господи; візьми душу мою, бо я не кращий за батьків моїх“.

Яка була його перша помилка? Ми всі її припускаємося: зациклення на власних почуттях, замість того, щоб проаналізувати факти. В депресії ми втрачаємо здатність тверезо мислити і починаємо керуватися власними емоціями. Під впливом своїх емоцій Ілля почав думати, що він повний невдаха, “не кращий за батьків“. “Лише такий боягуз, як я, міг отак накивати п’ятами”, – докоряв він собі. Отже, Ілля дійшов висновку, що він невдаха лише на підставі хвилинної слабкості – страху.

Якщо ви берете за мірило істини свої почуття, тобто керуєтеся лише емоціями, це ні до чого доброго не призведе. Це давно зауважили люди, які працюють на сцені, зокрема актори, музиканти і спортсмени. Вони зізнаються, що часто після виступу їм здається, що це був повний провал. Але вони розуміють, що це їм лише здається, що це їхні особисті відчуття. А відчуття – не факти, вони можуть бути оманливими.

Наприклад, коли минуло вже кілька тижнів після нашого з Кей весілля, я прокинувся одного ранку і сказав їй: “Ти знаєш, любо, я не відчуваю себе жонатим чоловіком”. У відповідь я почув: “Ну і що, це не змінює того факту, що ти ним є!” Так само я можу не завжди відчувати, що Бог біля мене, але це не означає, що Він мене покинув. Я можу не завжди відчувати себе християнином, хоча я залишаюся ним. Тож оскільки наші відчуття оманливі, на них не можна покладатися. Інакше ми будемо вважати себе невдахами після першої ліпшої невдачі, забуваючи про те, що всі помиляються.

Ви також можете піддатися поширеному переконанню, ніби емоційність є корисною для вашої психіки. Таку думку відстоюють більшість сучасних психологів. Звичайно, тримати свої емоції в собі є шкідливо, проте будьте пильними. Пам’ятайте про те, що почуття оманливі, а тому шукайте істину, яка визволить вас (Ін. 8:32).

  1. Не порівнюйте себе з іншими

Друга помилка, якої припустився Ілля, міститься в його молитві: “Досить уже, Господи; візьми душу мою, бо я не кращий за батьків моїх” (3Цар. 19:4). Ще одна причина виникнення депресії – порівняння себе з іншими. Більшість з нас гадає, що якщо б ми були такими, як хтось інший, то вже давно були б щасливими.

Коли ми починаємо порівнювати себе з іншими, то самі напрошуємося на неприємності. Біблія каже, що це нерозумно і шкідливо (див. 2Кор. 10:12). По-перше, ми не можемо порівнювати себе з іншими, бо кожна людина унікальна і неповторна. А якщо ви вважаєте себе гіршим за інших, то депресія не за горами. По-друге, всі наші порівняння необ’єктивні, бо ми не знаємо іншу людину досконало. Ми схильні порівнювати свої недоліки з перевагами інших, забуваючи, що і в них є свої слабкі сторони. Коли порівняння не на нашу користь, ми починаємо картати себе і самі від цього мучимося. Самокритика – річ корисна, але в міру. Визнайте свою недосконалість і просто будьте собою. Це все, чого від вас хоче Бог.

  1. Не беріть на себе гріхи світу

Третя помилка Іллі в тому, що він звинувачував себе за те, у чому не було його вини. Ілля сказав: “Поревнував я за Господа Бога Саваофа, тому що сини Ізраїлеві залишили завіт Твій, зруйнували Твої жертовники і пророків Твоїх убили мечем” (3Цар. 19:10). Його слова означали: “Я трудився в поті чола цілих три роки, але вони не навернулися. Я так старався, а вони зовсім не змінилися”.

Взявши на себе відповідальність за цілий народ, Ілля отримав занадто важкий тягар. Він сам створив собі проблему на рівному місці. Якщо ви так робите, то завжди будете в депресії. Ви самі до цього доводите, коли звинувачуєте себе за чужі помилки і берете на себе відповідальність, якої Бог ніколи не збирався вам давати.

Якщо ви маєте звичку допомагати людям, то рано чи пізно зрозумієте, що люди не завжди це цінують. Ви не можете передбачити, як відреагують ваші діти, друзі, чоловік/дружина чи ваші співробітники. Всі люди різні, тому ви не можете брати на себе відповідальність за їхню реакцію.

Так само ви не можете брати на себе відповідальність за вчинки інших людей. Така непосильна ноша лише пригнічує і веде до депресії. Змиріться з тим, що ви не можете приймати рішення за інших людей. Ви можете якось вплинути на це, але останнє слово завжди за ними. Тож не переймайтесь тим, що ви не можете змінити.

  1. Не робіть з мухи слона

Четверта помилка Іллі полягала в тому, що він перебільшував негатив. Він сказав: “Залишився я один, але і моєї душі шукають, щоб відняти її” (3Цар. 19:10). Під впливом погроз цариці Ієзавелі він почав думати, що всі проти нього. Насправді це було не так і якби Ілля добре подумав замість того, щоб зациклюватися на своїх почуттях, то зрозумів би, що ніхто й не думає його вбивати. Якби Ієзавель дійсно хотіла вбити Іллю, то вона зробила б це без попередження!

Ієзавелі було невигідно вбивати Іллю. Вона розуміла, який вплив він має на свій народ. Якби Іллю вбили, то він би став мучеником, а народ би повстав. Крім того, вона напевно побоювалася кари Божої за вбивство Його пророка. Отже, Ієзавель дозволила Іллі втекти до пустелі, бо насправді не збиралася його вбивати. Вона лише хотіла виставити його боягузом перед народом.

Але Ілля не подумав про це. Він просто втік. Йому здавалося, що “залишився він один”, хоча в Біблії сказано, що крім Іллі, в Ізраїлі залишилось ще сім тисяч мужів, які не піддалися ідолопоклонству (3Цар.19:18). Коли ми в депресії, то поводимося як Ілля. Ми перебільшуємо наші труднощі і думаємо, що все пропало.

А коли все здається так погано, ми починаємо принижувати себе. Коли ми помиляємося, то іменуємо себе невдахою, коли спіткнемося – незграбою, а коли об’їмося – свинею. Принижуючи себе, ми усугубляємо проблему і втрачаємо бажання щось виправити. Тому цього не варто робити.

Автор: Рік Уорен

Попередній запис

Як подолати страх перед майбутнім?

Надмірне переживання за майбутнє призводить до марної втрати життєвих сил. Майбутнє рідко буває аж таким поганим, як про це ми ... Читати далі

Наступний запис

Як подолати депресію? (закінчення)

Вирішуємо проблеми по-Божому Як Бог вивів Іллю з депресії? Це відбулося в чотири етапи, які має пройти кожен з нас. ... Читати далі