Грані любові

Любов. Про неї написана величезна кількість віршів і поем. Їй присвячені пісні і балади. Заради неї здійснювалися і здійснюються найгероїчніші вчинки, і заради неї люди готові піти у вогонь і у воду, на смерть і страждання.

Без любові наше життя тьмяне і нікчемне, без любові людина – ніщо. От як чудово про це написано в Біблії: “Якщо я говорю мовами людськими й ангельськими, а любови не маю, то я – мідь, що дзвенить, або кімвал, що бриньчить. Якщо маю дар пророцтва, і знаю всі таємниці, і маю всяке пізнання і всю віру, так що й гори можу переставляти, а любови не маю, – то я ніщо. І якщо роздам усе добро моє і віддам тіло моє на спалення, а любови не маю, то нема мені з того ніякої користи” (1Кор. 13:1-3).

Проте не треба забувати, що любов любові – різниця.

В англійській і російській мовах є лише одне слово, що описує любов (в українській два). Санскрит (давньоіндійська мова) має 96 слів, що визначають любов, а давньоперська – 80. У Грецькій мові є декілька слів, які можуть бути перекладені словом “любов”. От вони: Ерос (eros), сторге (storge), філіо (phіleo), манія (manіa) і агапі (agape).

П’ять різних слів і п’ять різних значень.

Поговоримо про це детальніше.

Любов-манія

Манію важко назвати любов’ю в повному розумінні цього слова. Це – маніакальний потяг до когось або чогось. З біблійної точки зору, така любов є ідолослужінням, оскільки обожнює людину або ж речі, до яких прив’язана людина, що одержима любов’ю-манією. Греки розцінювали такий вид любові як дотик вередливих грецьких богів, бо після цього дотику люди починали себе поводити нераціонально. Біблія називає цих поганських богів демонами.

Сучасне слово “маніяк” походить від грецького “манія” і якнайкраще описує людину, що одержима любов’ю-манією.

Любов-філіо

Філіо – це любов, заснована на взаємних інтересах і симпатіях. Це – різновид умовної любові, оскільки вона базується на якихось певних умовах. Якщо вони виконуються, то любов є. Якщо вони перестають виконуватися, то і любов зникає.

Більшість шлюбів заснована саме на цій любові, тому вони і закінчуються розлученнями: спільні інтереси в чоловіка і дружини закінчуються, почуття і симпатії холонуть, і подружжя більше ніщо не тримає в сім’ї.

Любов-сторге

Цей вид любові більше нагадує прихильність, будь то прихильність до людини, речі чи тварини.

  • Так, наприклад, любов-сторге якнайкраще описує любов до домашніх любимців – собак, кішок або папуг.
  • Це також може бути любов до певного оточення, в якому ви виросли і до якого дуже сильно звикли.
  • Це також може бути прихильність до старої квартири чи роботи.
  • Також ви можете сказати, що любите морозиво. У даному випадку слово “люблю” – це сторге.
  • Деякі батьки відчувають по відношенню до дітей саме цей вид любові – Любов-прихильність.

Любов-ерос

Це фізичний, сексуальний потяг. Якщо взаємини між людьми базуються лише на любові-ерос, то через певний час, коли фізичне почуття проходить або слабшає, пара розпадається. Порівняти це можна з тим же ефектом, який спричиняє на дитину нова іграшка. Поки вона нова, дитина з нею не розлучається ні на хвилину. З часом (а в дітей це відбувається протягом кількох днів) нова іграшка стає старою і набридає. А коли з’являється нова, вона повністю витісняє пам’ять про колишню улюблену іграшку. Те ж саме відбувається і з парами, що будують свої взаємини на любові-ерос.

Любов-агапі

Це такий вид любові, який описує суть і характер Бога. Біблія проголошує: “Бог є любов” (1Ін. 4:8). В оригіналі використовується грецьке слово “агапі”. Воно означає віддану, безкорисливу, безумовну і самовіддану любов.

Сам Господь Ісус Христос описує цю любов таким чином: “Немає більше від тієї любови, як хто душу свою покладе за друзів своїх” (Ін. 15:13). Саме таку любов Бог продемонстрував Своєю смертю на хресті за наші гріхи.

Що є справжня любов?

Біблія дає наступне визначення істинної любові: “Любов довготерпить, милосердствує, любов не заздрить, любов не вихваляється, не пишається, не безчинствує, не шукає свого, не гнівається, не замишляє зла, не радіє з неправди, а радіє істині; усе покриває, всьому йме віру, всього сподівається, все терпить. Любов ніколи не минає” (1 Кор. 13:4-8).

Цей вірш дає опис істинної любові – любові-агапі. Як бачите, вона не ґрунтується лише на одних почуттях і емоціях. Навпаки, така любов має на увазі величезну відповідальність. Наша ж проблема полягає в тому, що в пошуках любові ми, частенько, шукаємо зовсім іншого: гострих відчуттів, фізичного потягу, спільності інтересів, зовнішньої привабливості, популярності чи багатства. І при цьому, ми абсолютно не готові йти на які б то не було жертви, забуваючи про те, що справжню любов якраз відрізняє жертовність і альтруїзм.

Істинна любов неодмінно проявляє себе в дії. От чому апостол Іоанн, звертаючись до всіх християн, сказав: “Діти мої! Будемо любити не словом чи язиком, а ділом і правдою” (1Ін. 3:18).

“Любити ділом і правдою” – означає бути довготерпеливим і милостивим по відношенню до свого любимого; не заздрити, а радіти його удачам і успіхам; не звеличуватися, не гордитися своїми досягненнями порівняно з його. Любити по-справжньому – означає не шукати своєї вигоди у взаєминах з улюбленою людиною, не гніватися на неї, не безчинствувати – тобто не чинити непристойно, аморально, не проявляти неповаги і не пригнічувати її своїм егоїзмом. Любити по-справжньому – означає довіряти людині, яку любиш, покривати любов’ю і терпінням її недоліки та помилки і, причому, робити це постійно.

Чи є ви володарем істинної любові?

Щоб визначити, яку любов ви відчуваєте по відношенню до близької людини, слід звернутися до Слова Божого. Прочитайте ще раз біблійний уривок, що описує справжню любов: “Любов довготерпить, милосердствує, любов не заздрить, любов не вихваляється, не пишається, не безчинствує, не шукає свого, не гнівається, не замишляє зла, не радіє з неправди, а радіє істині; усе покриває, всьому йме віру, всього сподівається, все терпить. Любов ніколи не минає” (1 Кор. 13:4-8).

Спробуйте в цьому уривку замість слова “любов” підставити своє ім’я чи займенник “Я”. Порівняйте свої взаємини з близькою і улюбленою людиною з еталоном справжньої любові, і ви побачите, чи дійсно ви його або її любите, або це вам лише здається.

Якщо ваші взаємини з улюбленою людиною відповідають біблійному еталону істинної любові, то ми вас вітаємо. Ви можете з повним правом заявити, що є володарем справжньої любові.

Якщо ж ваші взаємини не зовсім відповідають або, навпаки, суперечать біблійному опису справжньої любові, наберіться сміливості і визнайте, що такі взаємини любов’ю назвати не можна. Можливо, між вами – любов-філіо, любов-сторге або любов-ерос, але ніяк не любов-агапі!

Як набути любов-агапі?

Істина ж полягає в тому, що, будучи рабами своєї гріховної егоїстичної природи, люди не здатні любити один одного любов’ю агапі. Ця любов властива лише одному Господу Богу.

Свою любов по відношенню до нас Господь проявляє щодня, але кульмінацією Божої любові до нас стала Його смерть на хресті за гріхи усього людства: “Бог же Свою любов до нас доводить тим, що Христос помер за нас, коли ми були ще грішниками” (Рим. 5:8).

Бог є любов – любов-агапі. Якщо ми дозволимо Йому жити в нашому серці, Він стане джерелом цієї нетлінної і безмежної любові в нас. Сам Ісус Христос сказав: “Ось, стою при дверях і стукаю; якщо хто почує голос Мій і відчинить двері, увійду до нього, і буду вечеряти з ним, і він зі Мною” (Одкр. 3:20).

Усе, що людині потрібне, – це відкрити двері свого серця Ісусу і запросити Його увійти. Він увійде і дасть вам нове серце, сповнене любов’ю-агапі. Це духовне преображення в Біблії описується таким чином: “І дам вам серце нове, і дух новий дам вам; і візьму з плоті вашої серце кам’яне, і дам вам серце плотське” (Єзекиїль 36:26).

Не зволікаєте, довірте своє життя Ісусу Христу, і Він наповнить його вічними цінностями: дасть вам Свій мир, радість, віру, надію і любов.

За матеріалами сайту Біблійний дискусійний клуб

Попередній запис

Гуманітарний феномен

Напевно, всім добре відомо, що багато речей, які ми сьогодні сприймаємо, як саме собою зрозуміле, ще зовсім нещодавно були зі ... Читати далі

Наступний запис

Любов не безчинствує

Апостол Павло (фрагмент), Рембрандт ван Рей До складу Нового Завіту входить одне дуже незвичайне Послання апостола ... Читати далі