Де справедливість?

Багатостраждальний Іов, Джеймс Тіссо

Одного разу я спілкувався з людиною, яка запитала мене: “Як ти можеш почувати себе щасливим, усвідомлюючи при цьому, що діти в Африці помирають з голоду?” Чесно кажучи, я був приголомшений таким питанням. Але ж дійсно, як ми можемо набути щастя на цій землі, коли навколо нас стільки горя? Намагаючись відповісти на це питання, я дійшов висновку, що щастя – це не порив емоцій, це тверда скеля надії на майбутнє в Царстві Небесному.

Але чому навколо нас сьогодні стільки несправедливості? Часто, саме це питання є ключовим у людей, що не визнають існування Бога. Вони кажуть: “Якщо Бог є любов, то як пояснити той факт, що іноді “погані” люди живуть добре і заможно, а безневинні діти повинні страждати? Як Бог любові може допускати таку несправедливість?” Це питання багатьох заводить у безвихідь і далеко не всі знаходять на нього правильну відповідь.

Крик у пітьмі

Іноді в нашому житті трапляються абсолютно нез’ясовні по своїй жорстокості речі, як це наприклад сталося в житті сім’ї Чемберлен. Пастор церкви адвентистів сьомого дня Майкл Чемберлен, його дружина Лінда та їх троє дітей відпочивали в наметовому таборі неподалік від знаменитої скелі Улуру (Австралія), як раптом до них у намет забрався собака дінго і поніс їх немовлятко Азарію. Всю ніч пошукові загони провели в пошуках дівчинки, але марно – собака зник у невідомому напрямі разом з дитиною.

Батьки не таїли ілюзій і розуміли, що шанси знайти дівчинку живою дорівнюють нулю. Тому вони просто змирилися і довірилися Богові. Через якийсь час знайшли скривавлений одяг Азарії, що тільки підтвердило їх побоювання. Але австралійську громадськість хвилювало інше: з яким спокоєм і упокорюванням батьки Азарії сприйняли смерть своєї дитини. Це виглядало настільки неприродно, що їх самих почали підозрювати у вбивстві власної дитини.

Проти Лінди порушили кримінальну справу і через два роки після смерті Азарії, у 1982 році, її засудили до довічного ув’язнення. Лише через чотири роки поліція знайшла нові докази, що спростували провину Лінди. Її випустили, і сім’я знову возз’єдналася. Цей процес став найзнаменитішим в історії Австралії. На його основі знятий художній фільм “Крик у пітьмі” (1988 р.).

Лінда і Майкл не могли пояснити, чому Бог допустив смерть їх дитини. Але вони твердо вірили, що Бог не залишив їх і з надією дивилися в майбутнє, коли знову побачать Азарію на Новій Землі. Їх реакція була настільки вражаюча, що змусила усю Австралію задатися питанням: як таке взагалі можливо?

Навіть найвірніші Богові люди зазнають несправедливість у своєму житті. У Біблії описаний випадок, коли Бог дозволив відняти в “праведника” Іова усе, що він мав: майно, здоров’я, дітей. Але навіть після усього пережитого Іов сказав: “Господь дав, Господь і взяв; нехай буде ім’я Господнє благословенне!” (Іов 1:21) Дивно, але друзі Іова так само не могли зрозуміти його реакцію. Вони так само почали докоряти Іову в гріхах, які він не коїв і закликати до покаяння.

Більшості дуже складно зрозуміти реакцію людей, які з упокорюванням ставляться до своїх страждань. Це здається для них абсолютно нелогічним. Адже все в цьому світі має мати свою закономірність! Якщо ти страждаєш безневинно, то ти повинен проклинати, а не змирятися! А якщо ти цього не робиш, то, можливо, не такий вже ти і безневинний?

Божий план для нас

Люди, які довіряють Богові, стверджують, що ми не випадкові. Бог створив цю землю і в Нього був план: населити її щасливими людьми, які не знають смерті, болю, гріха. Але в якийсь момент людина вибрала інший шлях і Божий план був зруйнований. На щастя, у Бога був заготовлений план “Б” і людина знову набула шансу на спасіння.

Крім того, що в Бога є план з приводу усього людства, у Нього так само є план для кожної людини індивідуально. Але чи означає це, що все, що з нами відбувається, є первинним Божим планом для нашого життя?

Ще одна історія з Біблії: під час війни цар Давид розпорядився відправити одного зі своїх солдатів до “гарячої точки” на вірну загибель, щоб надалі узяти його вдову Вирсавію в дружини. Це одна з найнеприємніших історій, записаних у цій книзі. Давид не раз поплатився за свій мерзотний вчинок, але при цьому в нього був чудовий шлюб з Вирсавією. Їх син Соломон став наступним царем Ізраїлю і наймудрішою людиною на землі.

Виходячи з цього мимоволі виникає питання: невже це і був план, уготований Богом? Невже Бог сам бажав смерті Урії, для того, щоб з’єднати долі Давида і Вирсавії? Звісно ж ні! Давид заслужив смерть і Біблія ясно нам про це каже. Ця історія показує лише те, що навіть коли ми припускаємося невибачних помилок, Бог все одно нас не залишає і знаходить шляхи, як зробити з хаосу нашого життя неймовірні речі! Навіть коли ми відмовляємося йти Його первинним планом, у Нього завжди заготовлені план “Б”, “В”, “Г” і навіть “Д”! Чим далі ми відходимо від Його плану, тим складніше нам буде вийти на вірний шлях. Але Давид розкаявся у своєму вчинку і Бог допоміг йому знову вийти на неї.

Так само, як Бог знайшов вихід у житті Давида, Він знайшов вихід для усього людства. Гріх прийшов у цей світ і первинна гармонія була зруйнована. Людина дізналася, що таке смерть, горе і несправедливість. Це ніяк не вписувалося в Божий план, але для кожного особисто Він дарував можливість набути вічного життя, де не буде ні горя, ні сліз ні страждань.

Всупереч справедливості

Бог – є Бог справедливості. І Біблія каже, що “відплата за гріх – смерть” (Римлянам 6:23). Але окрім цього Бог – є Бог любові. Він так сильно полюбив людину, що пішов всупереч справедливості і, замість того, щоб знищити її ще в Едемському саду, коли Єва скоїла перший гріх, Він знайшов шлях як врятувати людство. Він віддав заради нього життя Свого власного Сина, щоб кожна людина набула шансу на спасіння. Ісус зазнав найбільшу несправедливість, дозволивши розіпнути Себе на хресті за злочини, які Він не коїв. Це найкрасивіша і найсамовідданіша історія любові, колись написана у Всесвіті!

Давид заслужив смерть, але Бог простив його. Наслідки гріха переслідували Давида решту життя, але Бог не залишав його і підтримував в усі скрутні хвилини. Наслідки гріхопадіння так само переслідують нашу планету упродовж усієї її історії. Наш світ просякнутий гріхом і доки він існуватиме, у ньому пануватиме несправедливість. Але в Бога є запасний план. І в яку б ситуацію ми не потрапили, ми можемо бути твердо впевненими, що Він поруч і готовий підтримати і утішити нас будь-якої хвилини. Він той, хто був несправедливо засуджений, побитий і страчений, зрозуміє наш біль краще за усіх! “І витре Бог усяку сльозу з очей їхніх, і смерти не буде вже, ні плачу, ні крику, ні недуги вже не буде, бо колишнє минуло” (Одкр. 21:4).

Автор: Андрій Гомер

Попередній запис

Молоко, а не тверда страва

«Бо, зважаючи на вік, вам належало бути вчителями; але вас знов треба вчити перших початків слова Божого, i для вас ... Читати далі

Наступний запис

Піти іншим шляхом

Цей допис хотілося розпочати з питання, яке пролунало в попередньому дописі: «Як ти можеш почувати себе щасливим, усвідомлюючи при цьому, ... Читати далі