Як розуміти слова: “Не судіть, щоб і вас не судили”?

Ми з вами з’ясували, що таке суд, і що означає когось судити. Також ми дізналися, що є і що не є засудженням. Тепер давайте поглянемо на декілька біблійних віршів, які частіше за інші цитуються людьми, коли їм здається, що ви когось засуджуєте.

Усі знають слова “Не судіть, щоб і вас не судили“. І нам часто здається, що значення цього вірша полягає в тому, що ти взагалі не повинен нікого судити. Чи: якщо ти нікого не судитимеш, то і тебе ніхто (зокрема Бог) не судитиме.

Дорогі друзі, подібне розуміння є величезною помилкою! Чому? По-перше, ми вже з’ясували, що людина може і має право судити (міркувати, аналізувати, пізнавати інших за їх плодами, розрізняти добро і зло і т. д). По-друге, той факт, що ви нікого не судитимете чи не засуджуватимете, не гарантує, що інші люди вас не судитимуть або не засуджуватимуть. І, по-третє, уникнути Божого суду у вас аж ніяк не вийде, навіть якщо ви взагалі закриєтеся в катакомбі і нікого не знатимете, не бачитимете і не засуджуватимете.

Це тільки підтверджує, що ці слова (“Не судіть, щоб і вас не судили“) несуть якесь інше смислове навантаження, а не те, яке ми звично приписуємо. Давайте прочитаємо ці вірші в їх контексті і з’ясуємо, про що вони говорять, як їх варто розуміти і в якому випадку використовувати у своїй мові.

  1. “Не судіть!” – тобто прощайте.

Наведені нижче два місця Писання говорять про милосердя і прощення. Вони нагадують людині про те, що кожному з нас належить з’явитися на Суд Божий. І кожен з нас потребує Божої милості і прощення. Чому ж ми не хочемо простити і поставитися з милістю до тих, хто грішить проти нас?

Не судіть, то і вас не судитимуть; не осуджуйте, то й вас не осудять; прощайте, то й вас прощатимуть; давайте, і дасться вам: мірою доброю, натоптаною, утрушеною, переповненою віддадуть вам, бо якою мірою міряєте, такою ж відміряється і вам” (Лк. 6:37,38). “Бо немилостивий суд тому, хто не творив милости; милість же підноситься над судом” (Як. 2:13). Іншими словами, ці вірші можна читати так: “Прощайте, і будете прощені. Чиніть милість, і будете Богом помилувані”.

  1. “Не судіть!” – тобто не судіть лицемірно.

Не судіть, щоб і вас не судили; бо яким судом судите, таким судитимуть і вас, і якою мірою міряєте, такою відміряється й вам. І чому ж ти бачиш скалку в оці брата твого, а колоди, що є в оці твоєму, не відчуваєш? Або, як скажеш братові твоєму: дай я витягну скалку з ока твого, коли колода в оці твоїм? Лицеміре, вийми спершу колоду з ока твого, і тоді побачиш, як вийняти скалку з ока брата твого” (Мф. 7:1-5). Людський суд – лицемірний суд.

  1. “Не судіть!” – тобто не судіть упереджено.

Ми вже прочитали вірш з Якова 2:13: “Бо немилостивий суд тому, хто не творив милости; милість же підноситься над судом“. Контекст цього вірша: не будьте упередженими (судіть без упередженості, бо упередженість є гріх): “Браття мої, майте віру в Ісуса Христа, нашого Господа слави, не зважаючи на особи. Бо, якщо у зібрання ваше ввійде людина із золотим перснем, у багатому одязі, увійде ж і бідний у драному одязі, і ви, дивлячись на одягненого у багатий одяг, скажете йому: “Тобі добре сісти тут”, а бідному скажете: “Ти стань там або сідай тут, біля моїх ніг”‚ – то чи не поділилися ви в собі і чи не стаєте суддями з недобрими думками? Послухайте, браття мої улюблені: хіба не бідних обрав Бог бути багатими вірою і спадкоємцями Царства, яке Він обіцяв тим, що люблять Його? А ви зневажили бідного. Хіба не багаті утискують вас і хіба не вони тягнуть вас на суди? Хіба не вони зневажають те добре ім’я, яким ви називаєтесь? Коли ви виконуєте закон царський за Писанням: люби ближнього твого, як самого себе, – добре робите. А коли робите, дивлячись на особу, то гріх чините, і перед законом виявляєтеся злочинцями. Хто дотримується всього закону і зогрішить у чому-небудь одному, той стає винуватим у всьому. Бо Той же, Хто сказав: “Не перелюбствуй”, сказав і: “Не убий”; тому, якщо ти не перелюбствуєш, але уб’єш, то ти також злочинець перед законом. Так говоріть і так робіть, як такі‚ що мають бути суджені за законом свободи. Бо немилостивий суд тому, хто не творив милости; милість же підноситься над судом” (Як. 2:1-13).

Тепер, після того, що ви дізналися про різницю між судом і засудженням, постарайтеся більше не докоряти нікого фразами, вирваними з біблійного контексту. І всякий раз, коли хочете комусь сказати: “Не судіть, щоб і вас не судили”, замисліться: “А не чи засуджую я свого ближнього цією фразою?”

За матеріалами сайту Біблійний дискусійний клуб

Попередній запис

Засудження і не засудження

Що є засудженням? Практично кожній людині відомі Ісусові слова: "Не судіть, щоб і вас не судили". Давайте розглянемо тему засудження. ... Читати далі

Наступний запис

Неприємна правда

Якщо спитатися пересічного обивателя, чи хороша він людина, більш за все, ви почуєте ствердну відповідь. Можливо, хтось зауважить, що має ... Читати далі