Неприйнятний вид дружби

Наша дружба з Богом була відновлена через смерть Його Сина. (Рим. 5:10, пер. з англ.)

Те, до чого приліплюється серце ваше, і є ваш Бог. Мартін Лютер

Друзі є в усіх, друзям усі раді. У дитинстві в мене були два найкращих друга – Дені і Глен. Увесь вільний час я проводив з ними. Ми займалися спортом, каталися на велосипедах, щось вивчали, придумували різні ігри, ходили в місто або просто сиділи і розмовляли. Ми говорили на важливі для нас теми: про друзів, дівчаток, про навчання, про заходи в школі, про спорт, плани на майбутнє і про багато що інше. У нас були здорові і міцні дружні стосунки. Ми заохочували один одного ставати кращим, сильнішим, мудрішим, досягати свого потенціалу. Ми захищали і підтримували один одного, допомагали у важких ситуаціях. Іншими словами, найбільше мені подобалося проводити час з моїми друзями.

А як у вас? Згадайте друзів свого дитинства. Спробуйте назвати ключові елементи дружби. Я упевнений, ви погодитеся, що серед них буде спільне проведення часу, стосунки і взаєморозуміння, спільні інтереси. Любов, довіра, повага, гумор і взаємний потяг теж дуже важливі. Звичайно, можна виділити багато інших елементів у кожному конкретному випадку. Проте для кожного з нас найважливіше, щоб нам подобалося проводити час разом.

Писання позитивно говорить про дружбу. Один з моїх найулюбленіших віршів: «Як ароматне масло і пахощі дають чуттєву насолоду, так освіжає душу солодка дружба» (Пр. 27:9, пер. з англ.). Ми були створені не для того, щоб жити самостійно, компанія пожвавлює людину. У первинному творінні Божому бракувало саме цього елементу. Він сказав: «Не добре бути людині одній» (див. Бут. 2:18). Ми створені за Його образом з бажанням дружити і насолоджуватися дружбою.

Але є і зворотна сторона. Ісус, Яків та Іван у негативних тонах описують певний вид дружби. Прочитайте ще раз слова апостола: «Перелюбники та перелюбниці, чи ж ви не знаєте, що дружба зо світом то ворожнеча супроти Бога? Бо хто хоче бути світові приятелем, той ворогом Божим стається» (Як. 4:4). Це не просто негативний тон, Яків каже прямо, відверто і сміливо! Задамося питанням, які ознаки характеризують дружбу зі світом.

Класичний зв’язок

У попередньому розділі ми дізналися, що слово philia означає «бути другом» або «подружитися», а також «любити і бути коханим». У «Енциклопедії біблійних слів» говориться: «У грецькому світі поняття дружби було добре розвинене. Philia… використовувалося в широкому сенсі «знайомства», а також у глибшому сенсі особистого і близького зв’язку, справжній прихильності». По суті, слово, яке використовує Яків, застосовується до широкого спектру поняття дружба. Усі ми знаємо, що є різні рівні стосунків, дружба, про яку говорить Яків, охоплює увесь діапазон. І далі весь спектр цього поняття безпосередньо пов’язаний з невірністю.

Перелюб проти Бога мало чим відрізняється від типового сценарію невірності одруженої людини, тому розглянемо етапи типової любовної інтриги. У більшості випадків чоловік у ліжку з коханкою виявляється не в перший день знайомства, усе починається із залицяння, навмисно чи ненавмисно.

Спочатку це просто зустріч двох людей, коли вони знайомляться один з одним. Це може статися через соціальні мережі чи особисто. У процесі знайомства спалахує іскра. Часто інтерес чоловіка підживлюється незаповненою потребою близькості з дружиною. Рідше подружня зрада трапляється через його бажання розвинути ближчий фізичний і емоційний зв’язок. Перші зустрічі здаються безневинними, але з кожним разом інтерес один до одного посилюється. Потім відбувається обмін номерами телефонів і електронними адресами.

Потяг продовжує посилюватися в міру того, як чоловік і жінка продовжують обмінюватися смс-повідомленнями, електронними листами, телефонними дзвінками, або коли вони випадково «стикаються» один з одним. Це поглиблює рівень їх спілкування. Вони жадають один одного, але жоден з них не готовий це визнати. Невисловлений потяг супроводжується захватом від розвитку стосунків. Вони вже переступили поріг допустимої дружби.

Потім вони роблять ще один крок вперед, зустрічаючись за чашкою кави або за обідом, знаходять відокремлене місце. Зазвичай на цьому етапі виявляються їх почуття один до одного.

Тепер чоловік постійно думає про неї і пристрасно бажає бути з нею. Він мріє і планує, як вони могли б таємно зустрічатися, щоб не дізналися ні його дружина, ні друзі. Його серце охолонуло до дружини, воно повне думками про іншу жінку. Навіть знаходячись поруч зі своєю дружиною, у думках і фантазіях він поряд з іншою. Рано чи пізно вони опиняться в ліжку.

Як усе почалося? З неприйнятних думок і розмов на етапі їх знайомства. В який момент їх стосунки перетворилися на перелюб? Коли вони обмінялися особистими контактами або зустрілися наодинці? Чи коли він уперше торкнувся її? З першого поцілунку? Чи це сталося, коли вони роздяглися і лягли в ліжко?

Насправді це сталося до усього вищепереліченого. Ісус проливає світло, підкреслюючи в Євангелії від Матвія: «Невже ви думаєте, що зберегли свою доброчесність, тільки тому, що не лягли в ліжко. Ваше серце може забруднитися похіттю швидше, ніж тіло» (5:28, пер. з англ.). Серце – це місце, в якому ми живемо, зовнішні дії лише йдуть за ним. Перелюб почався, коли чоловік відчув потяг до жінки десь на етапі їх знайомства.

Попередній запис

Що не світ

У визначенні світу більший акцент ставиться на форму, ніж на мотиви. Коли я чую міркування щирих вірних, що опинилися в ... Читати далі

Наступний запис

Дружба зі світом

Так само світ відводить нас від нашого «першого кохання». Усе починається зі збудження інтересу. Предметом інтересу може виявитися гумор, задоволення, ... Читати далі