Жадібність у світлі Біблії

“Жадібний бідний завжди” Франческо Петрарка

І. Визначення терміну

  1. Більшість тлумачних словників дають наступне визначення жадібності:

Жадібність: Пожадливість, скупість, користолюбство, прагнення задовольнити непомірні, ненаситні бажання. У переносному значенні: Напружений інтерес, напружена увага. Пристрасне прагнення до чогось, нестримність у задоволенні якогось бажання.

Жадібність – намір привласнити все собі одному. Синоніми жадібності: ненаситність, пожадливість, скупість, зажерливість. Антонім жадібності: щедрість.

Отже, ми бачимо, що тлумачні словники дають визначення жадібності за допомогою синонімів. Проте не треба забувати, що синоніми – це не ідентичні, а лише близькі за сенсом слова. Іншими словами, ми, на глибоке наше розчарування, дійшли висновку, що визначення терміну “жадібність” у тлумачних словниках не має.

Що ж, не зневірятимемося, а постараємося з’ясувати, що ж таке жадібність, після чого спробуємо дати визначення цьому явищу.

  1. Жадібність – явище, знайоме кожному з нас.

Жадібність – це не тільки риса характеру, а й почуття. Його важко описати словами, але можна сказати з упевненістю, що кожен з нас хоч один раз переживав це почуття, і знає, що воно є.

Міньйон Маклофлін сказав: “Ми народжуємося безстрашними, довірливими і жадібними, і більшість з нас залишаються жадібними”.

Не треба бути занадто спостережливим, щоб це помітити. Жадібність проявляється в людини з раннього віку. Діти демонструють цю якість, відбираючи один в одного іграшки, які їм сподобалися, а також відмовляючись ділитися з друзями іграшками, цукерками чи жуйкою.

Пізніше жадібність проявляє себе в пристрасті до накопичення, у гонитві за кар’єрою, новою машиною чи великим за розміром будинком (квартирою); жадібність також є основною причиною шлюбів з розрахунку; люди зраджують, обкрадають і навіть вбивають один одного, рухомі жадібністю.

З жадібністю ми стикаємося щодня: продавці обважують і обраховують покупців у магазинах; лікарі знаходять уявні хвороби і призначають шкідливе лікування; адвокати навмисно затягують справи своїх клієнтів. Жадібність перетворює політиків та представників влади – у бізнесменів, чиновників – у корупціонерів, які штучно влаштовують різні перепони задля отримання хабара, охоронців правопорядку – у його ґвалтівників… Усіма ними рухає ні що інше, як жадібність – жадоба збагачення.

Будь-який з нас глибоко всередині помітить її крупиці. Досить згадати випадки, коли ми не допомогли другу, пошкодувавши грошей, або відмовили близькій людині в маленькому задоволенні, назвавши себе “економними”, “бережливими” або “обачливими”.

Окрім гіркоти і розладів, які жадібні за натурою люди спричиняють оточенню, вони й самі страждають від своєї жадібності. Так, наприклад, мінський лікар-психіатр Микола Спрудовський стверджує, що жадібність є причиною багатьох хвороб. На його думку, захворювання шкіри в 5 разів частіше вражають жадібних, ніж щедрих людей; інсульти і гіпертонія – у 3 рази частіше; інфаркти – у 6 разів, а виразка шлунка, гастрит, хвороби шлунково-кишкового тракту зустрічаються в скнар у 4 рази частіше. “Наші хвороби починаються із заздрості і пристрасті до накопичення” – ділиться лікар. – “Ми починаємо нервувати через те, що нам чогось бракує, починаємо злитися – звідси безсоння, неврози. Організм у немислимих об’ємах виробляє адреналін, і тут починаються хвороби вже фізичного плану: інфаркти, інсульти, гіпертонія. Але не варто думати, що хвороба відбивається тільки на нашому серці. Починають переслідувати і хвороби травного тракту: шлунка, кишечника, печінки, підшлункової залози. Під загрозою виявляється вся імунна система, порушується гормональний баланс” (Цитата із статті Ольги Заднепряної “Корінь усіх лих”).

Отже, ви бачите, що приказка “жадібність – не вада” є не зовсім вірною. Своєю жадібністю людина ранить не тільки оточуючих, але, у першу чергу, – себе саму, бо жадібність, як черв’як, роз’їдає її зсередини, підкошуючи її психічне і фізичне здоров’я.

Але це була думка фахівця в галузі психіатрії. У наступному дописі ми звернемося до Божої думки і розглянемо, що про жадібність говориться в Біблії.

За матеріалами сайту “Біблійний дискусійний клуб”

Попередній запис

Ставлення до жадності в християнстві

Цар Соломон на схилі років (фрагмент), Гюстав Доре «Такі путі кожного, хто жадає чужого добра: воно ... Читати далі

Наступний запис

Біблія про жадібність

У Біблії ви не знайдете слово "жадібність". Проте це не означає, що Біблія обійшла своєю увагою проблему жадібності. Зовсім навпаки, ... Читати далі