«Нерелігійний» Христос

Правда, що Христос учив просто бути добрими, а не якійсь релігії? – Міф і його викриття

Міф: Христос просто учив бути добрим – важливо бути милосердним і жалісливим, а віра в певні догмати, наслідування якихось обрядів – це придумано людьми вже після Нього. Як формулює це письменниця Людмила Уліцька, відповідаючи на питання інтерв’юєра “Милосердя важливіше за принципи віри? Співчуття вище заповідей?”: “Поза сумнівом. Саме це і проповідував Ісус з Назарету”.

А насправді?

Є латинська фраза Aut Deus Aut Malus Homo. Вона сходить до середньовічного мислителя Фоми Аквінського і означає “Або Бог, або погана людина”. Річ у тім, що Ісус, Якого ми зустрічаємо в Євангелії, говорить речі, які можна визнати добрими і моральними тільки в тому випадку, якщо саме релігійне послання Євангелія, – істинне.

Наприклад: “Хто любить батька чи матір більше, ніж Мене, недостойний Мене; і хто любить сина чи дочку більше, ніж Мене, недостойний Мене; і хто не бере хрест свій і не йде слідом за Мною, той недостойний Мене. Хто зберігає душу свою, загубить її, а хто загубить душу свою заради Мене, збереже її” (Мф. 10:37-39).

Йдеться про мучеництво – учень Христовий має бути готовим до того, що його відкинуть найближчі люди, а образ несення хреста для слухачів Ісуса був страхітливо ясний – засуджених примушували нести горизонтальну перекладину хреста, на якій їх розіпнуть. Нести хрест – означало йти на люту смерть. Втратити душу заради Христа – померти за Нього.

І от Христос не лише закликає людей до мучеництва за Нього, але і обіцяє, що зрештою вони набудуть життя вічного і блаженного: «Істинно, істинно кажу вам: хто вірує в Мене, має життя вічне» (Ін. 6:47).

Ця обіцянка або істинна, або ні – і якщо вона помилкова, то немає нічого доброго або мудрого в тому, щоб закликати людей до мучеництва під помилкові обіцянки. Людина, яка казала такі речі, які казав Ісус, дійсно, або Бог, що воскрешає мертвих, або погана людина.

І сам Ісус цілком ясний у питанні про те, хто Він такий. Він казав, що перебував з Отцем раніше створення світу (Ін. 17:5), що Він і Отець – одне (Ін. 10:30), що саме Він, Ісус, прийде судити усі народи в останній день (Мф. 25:31).

Він постійно дає зрозуміти, що в Його Особі ми зустрічаємо Бога. Це або правда, або ні; і якщо це неправда, то це дуже недобра неправда.

Ісус встановлює, принаймні, два обряди, необхідних для вічного спасіння. Хрещення: «Хто увірує і охреститься, буде спасенний, а хто не увірує, буде осуджений» (Мк. 16:16).

і Євхаристію: «Ісус же сказав їм: істинно, істинно кажу вам: якщо не будете споживати Плоті Сина Людського і не питимете Його Крови, то не будете мати життя в собі. Хто їсть Мою Плоть і п’є Мою Кров, має життя вічне, і Я воскрешу його в останній день». (Ін. 6:53,54).

Звичайно, у цьому випадку нам часто кажуть, що рання Церква приписала усі ці слова Ісусові, Який нічого подібного не мав на увазі. Спроби реконструкції “історичного Ісуса” вже багато разів робилися, без особливого успіху – моральне вчення Христа неможливо відокремити від Його особи.

Але в будь-якому випадку ніякого іншого Ісуса, окрім Ісуса Нового Завіту, у нас немає – ви, звичайно, можете не вірити свідоцтву про Нього Апостольської Церкви, але тоді у вас немає можливості на Нього посилатися.

Насправді, кажучи “Ісус просто учив бути добрими” кого ви маєте на увазі? Ісуса Євангелій або когось іншого? Якщо Євангелій – то це просто невірно. У Євангелії Ісус чітко релігійний, догматичний і встановлює обряди.

Якщо йдеться про якогось другого, сконструйованого Ісуса, отриманого шляхом компіляції вибраних нами уривків Євангелія з нашими власними міркуваннями, то давайте так і скажемо – це якийсь інший Ісус, про якого апостоли не проповідували, і якого християни не знали. Але в цьому випадку було б дивно посилатися на цю штучну конструкцію як на моральний авторитет.

Чому цей міф привабливий?

Різниця між “Ісусом, Який просто учив бути добрими” і Ісусом, Якому поклоняються в Церкві, – це різниця між мертвим учителем і живим Спасителем. Мертвий учитель схожий на книгу на полиці – я можу нею розпоряджатися, я можу цитувати з неї те, що мені подобається, я можу засунути її назад на полицю, як тільки вона мені надокучить. Учитель, який жив колись дуже давно, нічого не може від мене зажадати – ні виправити моє життя, ні примиритися з тими, кого я образив, ні проявляти, насправді, милосердя і співчуття. Я можу на нього посилатися, коли мені треба – і забути про нього, коли він незручний.

А от Ісус Євангелія, Ісус Церкви вимагає віри і послуху – Він заявляє Свої права на наше життя з усією владою Творця і Визволителя світу – і особисто мого Творця і Визволителя. Якщо прийняти Його заклик, моє життя зміниться якнайглибшим чином; я виявляюся перед дверима, за якими мене чекає нове життя, нова надія – і нові зобов’язання. Мені належить змістити самого себе з престолу свого життя і підкоритися владі істинного Господа. Це притягає – але в той же час лякає.

Це також лякає інших. Якщо ви скажете “для вічного спасіння важливо вірувати, що Ісус Христос є досконалий Бог і досконала людина”, ви зробите розподіл, виставите межі – от ті, хто правильно вірує і от ті, хто не вірує або вірує неправильно. От двері, от ті, хто увійшов до них і ті, хто залишився зовні.

Якось я читав серію колонок журналіста, який розмовляв з різними християнськими діячами, і, під кінець інтерв’ю, ставив їм питання: “Особисто я не вірю в непорочне Зачаття і воскресіння Христа з мертвих. Чи можу я вважати себе християнином?”

Навіть через текст на екрані відчувалося, як його співрозмовники починали незручно себе почувати. Насправді – мило розмовляємо з шанованим, відомим журналістом, спілкуємося, і тут виникає це питання. І що тут відповісти? З одного боку, звичайно, ні, людина, яка відкидає надприродне зачаття Господа – і, тим більше, Його фізичне Воскресіння, хто завгодно, але не християнин. “А якщо і Христос не воскрес, то й проповідь наша марна, марна і віра ваша” (1Кор. 15:14).

З другого – ти неначе відштовхуєш цілком доброзичливу людину. Вона з надією запитує “я ваш?”, а ти їй – ні, не наш, і не будеш наш, поки не приймеш ряд умов. До того ж слово “християнин” багатьма розуміється “Просто хороша людина”, і коли ти відмовляєшся визнати християнином людину, яка на це напрошується, це виглядає майже як образа. В усякому разі, як груба недружелюбність.

А от якщо говорити не про Воскресіння – а просто про те, що “треба бути добрим”, ґрунту для конфлікту немає. Ми всі згодні, що треба бути добрим! Сперечатися немає про що. Якщо Ісус – це просто ще одна людина, яка учила бути добрим, то ні в Його особі, ні в Його посланні немає абсолютно нічого, що могло б викликати напруженість. Втім, залишається незрозумілим, чому Його розіп’яли. Римляни були жорстокими людьми – але вони не розпинали за заклики бути добрими.

Але живий Спаситель – на відміну від мертвого учителя – може дати не лише красиві вислови. Він може зробити нас добрими – навіть святими – якщо ми довіримося Йому і підемо за Ним.

Попередній запис

Отець, Цар, Суддя

Російська служба ВВС повідомляє, що «Група священиків англіканської церкви закликає під час служб звертатися до Бога і в чоловічому, і ... Читати далі

Наступний запис

Господь Ісус і Його народ

Ісус вчить людей на березі моря, Джеймс Тіссо Час від часу я стикаюся з питанням – ... Читати далі