Христос і вода

Якось мій приятель запитав офіціянтку, який, з її досвіду, напій люди замовляють найчастіше. Вона зауважила, що це безалкогольні напої. А другою за популярністю виявилася вода з лимоном. І я гучно аплодую вибору номер два!

Серед напоїв, які напевне пив Ісус, була вода. В одній із найвідоміших розповідей про Нього в Новому Завіті йдеться саме про те, як Він пив воду. У Івана 4 читаємо, що Ісус ішов з учнями з Єрусалима до Галилеї і, минаючи Самарію, втомився від подорожі й сів біля криниці. Учні пішли до міста Сихар купити харчів, а Ісус там зостався. Жінка із Самарії прийшла набрати води, і Ісус сказав до неї: «Дай Мені напитися».

Жінка здивувалася, що Ісус попросив її набрати води для Нього, позаяк юдеї не спілкувалися з самаритянами, але згодилася. Ісус сказав до неї: «Якби ти знала дар Божий і Хто говорить тобі: дай Мені напитися, – то ти попросила б у Нього, і Він дав би тобі води живої» (Ін. 4:10). Він мав на увазі дар вічного життя і серце, в якому перебуває Святий Дух.

За часів Ісуса за постачання своїх осель водою відповідали жінки. Змалку їх навчали приносити воду. Зазвичай до криниць чи джерел ішли пізно після обіду чи увечері. Жінка переважно приносила свого глечика до криниці, набирала води, а тоді несла його назад на голові або на плечі. Інколи до джерела доводилося ходити кілька разів. Подеколи жінка мусила мати власне відро й мотузку, щоб зачерпнути води. Очевидно, біля криниці в Сихарі не було відра й мотузки, і саме тому Ісус попросив жінку набрати для Нього води, бо вона сказала Йому: «Тобі і зачерпнути нема чим, а криниця глибока; звідки ж Ти маєш воду живу?» (Ін. 4:11).

Воду завжди неабияк цінували в Ізраїлі. Без неї люди вмирають. Криниці копали глибокі і добре охороняли. Люди вірили, що криниця, біля якої Ісус зустрів цю жінку-самаритянку, була викопана за часів Якова і передана його синові Йосифові. Вона існує й донині.

Коли ізраїльтяни блукали в пустелі на Синайському півострові, двічі їм вкрай не вистачало води. В обох випадках воду вони одержали надприродним чином. У Книзі Виходу 17:6 читаємо, що Господь наказав Мойсеєві ударити по скелі, і коли він це зробив, з неї ринула вода. Також у Числах 20:8 написано, що Бог наказав Мойсеєві узяти свій жезл і заговорити до скелі, аби вона дала воду. Ізраїльтяни, мабуть, тужили за обіцяним краєм, що чекав на них. Як сказав Бог, це земля, «де потоки вод, джерела й озера виходять з долин і гір» (Втор. 8:7)

Найважливіша поживна речовина для тіла

Вода – найпоживніша речовина для людського тіла. Наше тіло складається переважно з води – це приблизно дві третини його ваги.

Пересічна здорова людина може прожити без їжі приблизно сорок днів, але без води – тільки від трьох до п’яти днів. Вода потрібна майже для всіх функцій організму, як-от для кровообігу, травлення, абсорбції та екскреції. Життєво важлива для перенесення поживних речовин до клітин тіла, адже кожна з них виробляє якісь метаболічні відходи – зазвичай це молочна кислота, сеча і сечова кислота. Належне споживання води вкрай необхідне для вилучення цих відходів із тіла через кровоносну систему й органи екскреції.

Вода є головним компонентом усіх рідин у тілі: слини, шлункового соку, жовчі, підшлункового соку, кишкових виділень і крови. Синовіяльна рідина, яка змащує суглоби, складається переважно з води. Пацієнти з артритом і болем у суглобах потребують додаткового пиття, щоби забезпечити їхнє змащування.

У багатьох старих людей розвивається дегенеративне захворювання хребта в шиї та спині. Зазвичай це відбувається тому, що диски просто зношуються через неналежну кількість рідини всередині. Диск складається з пористого матеріялу, який називають фіброзним кільцем; його наповнює драглистий матеріял, що має назву пульпозне ядро. Цей драглистий матеріял переважно сформований з води. Коли диски зневоднюються, вони більше схильні до руйнування, відтак випинаються, через що розвивається дегенеративне захворювання хребта й артрит. Якщо далі їздити автомобілем із майже спущеною шиною, то врешті-решт вона зноситься чи «вистрелить». Подібний процес відбувається з дисками хребта: якщо вони «спущені» через брак рідини, то зрештою деформуються чи випинаються.

Суглоби покриті хрящем, який приблизно уп’ятеро ковзкіший від льоду і на 80 відсотків складається з води. Якщо хрящ зневоднюється і синовіяльної рідини бракує, це призводить до посиленого тертя, яке завдає шкоди хрящеві і веде до артриту.

Достатнє споживання води також вкрай важливе для легеневої функції. Добре зволожені легеневі тканини спроможні вбирати більше кисню і краще виділяють вуглекислий газ.

Пити необхідну для тіла кількість води особливо потрібно людям із гіпертензією, високим рівнем холестерину, ожирінням, діябетом, астмою, шлунково-кишковими проблемами, грижею стравохідного отвору, головним болем, ангіною, алергіями і запором. Належне споживання води також запобігає утворенню каменів у нирках і може сповільнити процес старіння, зокрема завдяки тому, що вода постійно живить клітини, переносячи до них поживні речовини і усуваючи відходи.

А ще ті, хто споживає достатньо води, загалом почуваються енергійнішими, бо вони здоровіші на клітинному рівні.

Скільки води потрібно пити?

Перше, що я у своїй медичній практиці раджу пацієнтам із будь-якими згаданими вище хворобами, – випивати принаймні два-три літра фільтрованої води на день. Я виявив, що достатнє споживання води безпосередньо пов’язане з припиненням у пацієнтів головного болю, з нормалізацією кров’яного тиску, зменшенням болю при артриті, болю в спині, шиї і навіть подеколи з повним зникненням цих хворобливих станів. Загалом я зауважую, що пацієнти з усіма хронічними недугами мають менше симптомів і краще загальне здоров’я, коли п’ють більше води.

Я раджу, щоб людина випивала одну-дві склянки води після пробудження, за пів години до кожної іди і через пів години після неї. Нехай вода безупинно тече через ваше тіло цілий день.

Під час їди обмежте споживання рідин до однієї склянки. Оптимальна кількість води для травлення – склянка чи дві за тридцять хвилин до споживання їжі і якнайменше – під час їжі.

Травлення може сповільнитися, якщо під час трапези ви будете пити напої з льодом. Я раджу пити воду без льоду.

Не пийте води перед спанням, щоб не тривожити сну. Особливо не рекомендую споживати воду перед сном у разі збільшеної простати, грижі стравохідного отвору або гастроезофагеальної рефлюксної хвороби.

Попередній запис

Застосування оливкової олії в кулінарії

Із прадавніх часів олію додавали до тіста, а також до багатьох страв. Ще її використовували як масло до хліба. Навіть ... Читати далі

Наступний запис

Вино в Ісусові часи

Шлюб у Кані, Бартоломео Мурільйо За часів Ісуса вино було у звичайному раціоні кожної людини, його ... Читати далі