Нехай моє сумління буде чисте

Залишімося сьогодні разом, щоби пізнати таємницю життя. Порозмовляймо про сумління. Існування сумління вказує на те, що людина вічна й незнищенна. У своєму сумлінні вона недоторканна, повністю захищена й безсмертна. Крім того, у сумлінні людина безмежно вільна, у ньому реалізує себе до кінця, торкається Бога. Тому немає нічого дивного в тому, що, топчучи власне сумління, людина топче в собі те, що найшляхетніше, найфундаментальніше, – власну особистість і все, що чинить її людиною. Не існує важчого поранення, ніж поранення сумління. Немає важчої травми, ніж травма сумління. Не існує важчої смерти, ніж смерть сумління.

Поки тебе не звинувачує сумління, ніхто не може посадити тебе на лаву підсудних. Поки сумління чисте, ніхто не може вбити тебе. Якщо тебе оберігає цілий світ, а ти вбиваєш власне сумління, ніхто не зможе врятувати твого життя. Не існує таких лікарів чи психіятрів, таких суддів чи воїнів, зброї чи охоронців, які могли б зберегти твоє життя, якщо ти сам нищиш його. А отже, ти сам у собі стоїш на сторожі власного життя й смерти.

Тому важливо знати, як оживляти сумління. Адже ми не здатні не грішити, як не можемо не забруднити рук, живучи в нинішньому світі. Однак, подібно до того, як можемо вимити руки, маємо змогу очистити й сумління. Сумління – це Божий закон у нас, а тому тільки Бог може пробачити нам і в такий спосіб очистити нас. Нашого сумління не можуть вилікувати ні лікарі, ні інші люди, це здатен зробити лише Бог. Ця справа належить до Його компетенції.

Люди дивувалися, коли Ісус казав: «Прощаються тобі гріхи!» (Лк. 7:48). Тільки Бог може прощати гріхи. А отже, заспокоїти сумління неможливо з допомогою людей, грошей, домовленостей чи якихось ліків. Таблетки можуть зняти напругу, знеболювальні засоби – зменшити біль, але вони не здатні вилікувати хворого сумління.

Та все ж існує можливість звільнитися від докорів сумління й продовжити насолоджуватися радісним і гідним життям.

Перший спосіб, за допомогою якого можна звільнитися від почуття провини, полягає в тому, щоб пробудити в душі жаль і сказати іншій людині: «Мені дуже шкода, пробач».

Другий спосіб – це звернутися до Бога, Який є у твоєму сумлінні, Який завжди присутній у тобі, і промовити: «Дуже шкодую, Боже, і ніколи більше такого не вчиню».

Щоб по-справжньому, щиро виявити свій жаль, важливо бажати більше ніколи не поводитися неправильно. Тільки такий жаль буде гідним. І хоча ти знаєш, що знову згрішиш, конче потрібно, щоб ти цього не хотів, щоб, зі своєї волі, прагнув і вирішив ніколи більше не ображати Бога, оскільки любиш і шануєш Його.

Ще один спосіб, за допомогою якого можна позбутися докорів сумління, – це сповідь. Отож, якщо ти віриш у Бога, висповідайся. У сповіді Ісус Христос дав Церкві силу й владу в ім’я Господа прощати гріхи. Не тільки в ім’я Бога, а й в ім’я людей і Церкви. Тому людина, висповідавшись, стає твердо переконаною, що Господь пробачив їй гріхи, і здобуває трансцендентну, Божу, впевненість, а внаслідок цього й горизонтальну, людську, упевненість, що люди їй теж пробачили. Отже, вона отримує повну впевненість у звільненні від вини.

Використавши один з цих способів, пом’якши провину, що важким тягарем лежить на твоєму серці й заважає тобі жити. Омий і вилікуй своє сумління, щоб жити вічно й завжди відчувати радість життя.

Попередній запис

Погляд у небо

Недавно друг сказав мені, що найчастіше в місті йому стає сумно через те, що там немає ні неба, ні зірок. ... Читати далі

Наступний запис

Думай позитивно

Запрошую тебе сьогодні поглянути разом зі мною на дійсність віри в житті. Вірити – означає здобути те, у що віриш. ... Читати далі