Варфоломій

Апостол Варфоломій, Рембрандт ван Рейн

Отже, Варфоломій. Чи, правильніше, Бартоломій, що в перекладі з арамейської означає “син Фалмая”. Свідоцтва Євангелій дозволяють зробити висновок, що в нього було і ще одне ім’я – Нафанаїл.

Варфоломій (він же Нафанаїл) був заможним городянином Кани Галилейської і родичем апостола Филипа, який і познайомив його з Христом. Історія цього знайомства збережена для нас Іоаном Богословом: «Наступного дня Ісус захотів йти до Галилеї; і знаходить Филипа, і каже йому: йди за Мною. Филип же був з Вифсаїди, з одного міста з Андрієм і Петром. Филип знаходить Нафанаїла і каже йому: ми знайшли Того, про Якого писали Мойсей у законі і пророки, Ісуса, сина Йосифа, з Назарета. Але Нафанаїл сказав йому: чи може щось добре бути з Назарета? Филип говорить йому: піди і подивись. Ісус, побачивши Нафанаїла, який ішов до Нього, говорить про нього: ось воістину ізраїльтянин, у якому нема лукавства. Нафанаїл говорить Йому: звідки Ти мене знаєш? Ісус відповів йому: перше ніж покликав тебе Филип, Я бачив тебе під смоковницею. Нафанаїл відповів Йому: Учителю! Ти – Син Божий, Ти – Цар Ізраїлів» (Ін. 1:43-49).

Ця замальовка несподівано багато може розповісти людині, знайомій з реаліями того часу.

Нафанаїл – пряма і чесна людина. Коли від свого родича Филипа він чує про Христа, він реагує скептично, цитуючи відому в ті часи приказку: Чи може щось добре бути з Назарета? Жителі цього містечка, Назарета, не користувалися любов’ю в жителів сусідніх міст і сіл. І Сам Христос, Який виріс у Назареті, із сумом відмічав, що найменше Його хочуть бачити і чути в рідному містечку.

Нафанаїл не вірить, що з Назарета може бути справжній пророк, напевно якийсь пройдисвіт, але все таки вирушає подивитися. Слова, якими зустрічає Христос Нафанаїла, бентежать його: “…перше ніж покликав тебе Филип, Я бачив тебе під смоковницею

Що це означає? Смоковниця – дерево дуже важливе в історії Ізраїлю, свого роду символ цієї держави. Благочестиві юдеї любили молитися або про щось роздумувати під смоковницею. А роздумували в той час юдеї про звільнення Ізраїлю від тиранії Риму, про падіння влади сатани і про володарювання Боже. Христос Своїми словами натякає на те, що Він бачив Нафанаїла під смоковницею і чув його молитви. Для Нафанаїла іншого знаку не вимагалося, щоб зрозуміти: перед ним – Той, до Кого він звертав свої молитви під цим деревом. І Нафанаїл вигукнув: «Учителю! Ти – Син Божий, Ти – Цар Ізраїлів».

І, звичайно, ця зустріч стала переломним моментом у житті Нафанаїла. Він залишає свій дім і вирушає слід за Учителем.

Після Вознесіння Господнього апостол проповідує в Малій Азії: разом зі своїм родичем Филипом утверджує християнство в Ієраполісі. Потім вирушає на територію нинішньої Вірменії. Тут разом з апостолом Іудою Фадеєм він засновує вірменську Церкву. Тут він і приймає мученицьку кончину в місті Альбані (нині Баку). Язичницькі жерці, які оскаженілі від його проповіді, намовили місцевого правителя стратити Варфоломія.

Попередній запис

Филип

Апостол Филип, Пітер Пауль Рубенс Ким він був, апостол Филип? «Наступного дня Ісус захотів йти до ... Читати далі

Наступний запис

Фома, званий Близнюк

Апостол Фома, Дієго Веласкес Найпалкіший з апостолів. Це про Фому? Так. Але хіба може бути названий ... Читати далі