Филип

Апостол Филип, Пітер Пауль Рубенс

Ким він був, апостол Филип? «Наступного дня Ісус захотів йти до Галилеї; і знаходить Филипа, і каже йому: йди за Мною. Филип же був з Вифсаїди, з одного міста з Андрієм і Петром» (Ін. 1:43-44). Ми не знаємо, ким був Филип. Вифсаїда була рибальським селищем, тому можна припустити, що Филип теж був рибалкою. Але, можливо, він займався іншими справами: був торговцем, ремісником?.. А можливо, місцевим інтелігентом? Так або інакше, Євангелія показують нам Филипа як людину тямущу і дбайливу. Саме Филип, як оповідає Євангеліє, турбується про те, щоб люди, які йдуть за Христом, не залишилися не нагодовані (Ін. 6:7), і саме його просять греки, які прийшли здалека, представити їх Христу.

Після Вознесіння Христового апостол Филип відправився з проповіддю в Малу Азію. Ми не знаємо подробиць його проповіді. Але передання кажуть про те, що Бог підкріплював проповідь Филипа чудесами. Ще в Галилеї він воскресив померлу дитину, після прибуття в Ієраполіс – зцілив висохлу руку начальника міста Аристарха.

У той час Ієраполіс був процвітаючим курортним містом, що було знамените своїми теплими кальцієвими джерелами. Тут приймала ванни легендарна Клеопатра і мали вілли багато східних царів. Саме сюди, в античний Ієраполіс, прийшов апостол Филип. Сама назва “Ієраполіс” (у перекладі – “Священне місто”) показує, що тут шанували богів. У місті було багато храмів, вівтарів, жертовників різним божествам. У місті і понині існує печера, звана “печера Харонова”. Печера була місцем пророцтв для жерців, які спускалися в неї з незапам’ятних часів. Над цим святилищем зводилися і перебудовувалися храми – храм Діоніса, храм Аполлона. Кількість паломників росла, так що Ієраполіс у результаті став найбільшим храмовим містом Малої Азії.

І от тут, у центрі поганської культури і вірувань, прозвучало те, що шокує новизною, неймовірне слово про Христа. Про Бога, Який став людиною і переміг світ не силою і грізною владою, але Розіп’ятого за людей, а потім Воскреслого. І, як ні неймовірно це припустити, духовний клімат міста починає змінюватися. Місто стає християнським.

Апостол Филип постраждав за Христа в 87 році. Поховали його на міському пагорбі, і на місці його поховання був зведений храм. Ще більше півтисячі років тут вирує життя, звершується Божественна літургія, вклонитися праху апостола Филипа приїжджають християни з усіх кінців Імперії. У 5-му столітті на місці кончини апостола Филипа був зведений міський собор Ієраполісу.

У 11-му столітті Ієраполіс був захоплений турками. Храм апостола Филипа був спаплюжений і зруйнований. Турки перерили околиці, але не виявили гробниці апостола, в якій думали знайти скарби. Через це вони залишили від храму спотворені розвалини, які поступово заростали колючками і йшли в землю.

Лише наприкінці 19-го століття в Ієраполісі починаються розкопки. Очищений від землі храм, побудований на місці кончини апостола Филипа. На світ Божий археологи виявляють розвалини палаців, античний театр, вулиці і бруківки. Місто, що здавалося навіки кануло в небуття, знову з’являється перед нами в поваленій, але не приниженій красі.

Це все, що залишилося від храму апостола Филипа

Усякий раз, коли візьмете в руки Біблію або том Нового Завіту і відкриєте Євангеліє від Іоана, згадайте цього апостола. Людину, яка, залишивши усе, пішла за Христом і все своє життя присвятила служінню Богові і людям.

Попередній запис

Іоан Богослов

Апостол Іоан Богослов на острові Патмос, Андрій Миронов Ікони і картини зображують нам Іоана у вигляді ... Читати далі

Наступний запис

Варфоломій

Апостол Варфоломій, Рембрандт ван Рейн Отже, Варфоломій. Чи, правильніше, Бартоломій, що в перекладі з арамейської означає ... Читати далі