Фома, званий Близнюк

Апостол Фома, Дієго Веласкес

Найпалкіший з апостолів. Це про Фому? Так. Але хіба може бути названий найпалкішим той, хто сумнівався у Воскресінні Христовому і в історії навіть отримав прізвисько “Фома невіруючий”? І, проте, це так.

Перенесемося на дві тисячі років назад, на берег озера Галилейського. Один із рибалок містечка Пансади чує про Ісуса і приходить подивитися на Нього. Ця людина так вражена проповіддю Христа, що невідступно ходить услід за Ним і Його учнями. Христос, бачить ревнощі хлопчини, закликає того йти за Ним. Так рибалка стає апостолом.

Хлопчині, якого звуть Іуда (так, саме так його і звали), дають прізвисько “Фома”, що в перекладі з арамейської означає “Близнюк”.

На кого він був схожий як дві краплі води? На Ісуса, на когось з апостолів, а, може, на якогось відомого політика або діяча того часу? Нам це невідомо, та проте нам відомий характер Фоми. Поривчастий, рішучий, сміливий. Одного дня Ісус сказав, що збирається йти в Іудею, де, як відомо, Його шукали схопити. Апостоли стали відмовляти Учителя від ризикованої подорожі. «Тоді Фома, званий ще Близнюком, сказав ученикам: ходімо й ми і помремо з Ним» (Ін. 11:16). Це не “Фома невіруючий”, це, поза сумнівом, Фома віруючий! …Але не безрозсудний, а тверезий і обачний.

Незадовго до смерті Ісус розмовляв з учнями. «Нехай не тривожиться серце ваше; віруйте в Бога і в Мене віруйте… І коли піду і приготую вам місце, прийду знову і візьму вас до Себе, щоб і ви були там, де Я» (Ін. 14:1,3). Слухаючи ці слова, Фома вигукнув: «Господи! Не знаємо, куди йдеш; і як можемо знати путь? Ісус сказав йому: Я є путь, і істина, і життя; ніхто не приходить до Отця, як тільки через Мене» (Ін. 14:5-6).

І от ми знову бачимо Фому в його щирому пориві супроводжувати Учителя, куди б Той не пішов.

Євангелія не повідомляють нам про те, де був Фома під час Страстей Христових. Ми не знаємо, що було в нього на серці, що він думав і відчував, коли весь сенс життя і усі надії його, здавалося, рухнули зі смертю Учителя.

Але от до нього прибігають інші апостоли. І, перебиваючи один одного, розповідають: “Ми бачили Господа!” Але цей тверезий галилеянин не схильний довіряти товаришам: хіба мало що їм примарилося. «Він же сказав їм: якщо не побачу на руках Його рани від цвяхів і не вкладу пальця мого в рани від цвяхів, і не вкладу руки моєї в ребра Його, не повірю» (Ін. 20:25).

І Господь, знаючи характер Фоми, цього щирого і вірного учня, приходить до нього.

Увірування Фоми, Карл Генріх Блох

«Через вісім днів ученики Його знову були в домі, й Фома з ними. Прийшов Ісус, коли двері були замкнені, став посеред них і сказав: мир вам! Потім говорить Фомі: дай палець твій сюди і подивись на руки Мої; подай руку твою і вклади в ребра Мої, і не будь невірним, але вірним. Фома у відповідь сказав Йому: Господь мій і Бог мій!» (Ін. 20:26-28)

Важливе уточнення: Фома відмовився вкладати пальці в рани Христові. У жаху від своєї зухвалості і в подиві, він лише вигукує: Господь мій і Бог мій! І віднині цей апостол стає вічним символом того, що є в житті речі, які не можна помацати і перевірити, а яким треба тільки вірити.

Після Вознесіння Христового апостоли кинули жереб про те, кому в які землі йти проповідувати. Фомі випало проповідувати в Індії. Багато пригод припало на долю апостола; про це збереглися древні перекази, які ні підтвердити, ні спростувати зараз вже неможливо.

В індійському місті Меліпура Фомина проповідь все ж припинилася. Апостол був пронизаний списами.

І сьогодні багато хто піддається сумнівам: А чи є Бог? А чи вірно, що Ісус воскрес? А чи правда, що Церква залучає нас до Живого Господа?.. На всі ці та на інші питання Церква відповідає словами Христовими, зверненими колись до Фоми: Вклади руки в рани.

Дотик до життя Церкви, до її благодатних дарів – є найістинніша відповідь на це запитання.

Попередній запис

Варфоломій

Апостол Варфоломій, Рембрандт ван Рейн Отже, Варфоломій. Чи, правильніше, Бартоломій, що в перекладі з арамейської означає ... Читати далі

Наступний запис

Матфей митар, він же Левій Алфеїв

Апостол Матфей і ангел, Рені Гвідо Ми пам'ятаємо, що кожного з апостолів призвав Сам Христос. "Покликав ... Читати далі