Апостол Петро: Христове прощення та подальші роки

…А потім ці дивні зустрічі з Воскреслим, які зціляють рану його душі.

Одного дня Петро разом з іншими учнями ловив рибу. Вони ловили всю ніч і нічого не упіймали. І раптом бачать на березі фігурку людини. Хто це? Не так просто розгледіти на такій відстані, та ще в передсвітанковому тумані. «А коли вже настав ранок, Ісус стояв на березі; але ученики не впізнали, що це Ісус… Він же сказав їм: закиньте сіті з правого боку човна і впіймаєте. Вони закинули, і вже не могли витягти сіті через велику кількість риби. Тоді ученик, якого любив Ісус, говорить Петрові: це Господь. Симон же Петро, почувши, що це Господь, оперезався одягом, бо він був нагий, і кинувся в море» (Ін. 21:4,6-8).

Явлення Христа на берегу Галилейського озера, Джеймс Тіссо

І тут вони згадали, що так само Він їх покликав на самому початку. І, як колись Ісус сказав: «Я зроблю вас ловцями людей», – так і сьогоднішній улов (вони порахували спійманих риб, їх було 153) показує, що для них історія тільки починається. Сто п’ятдесят три народи, стільки за підрахунками юдеїв, у той час населяло землю. А це означає, що до всіх цих народів відправляться апостоли, щоб повідати про Розіп’ятого і Воскреслого. Як Він і передбачав, чого Він від них і чекав.

Коли апостоли спекли рибу і всі їли, Ісус запитав: «Симоне Іонин! Чи любиш ти Мене більше, ніж вони? Петро каже Йому: так, Господи! Ти знаєш, що я люблю Тебе» (Ін. 21:15). І як тричі Петро відрікся від Христа, тричі слідує питання: «Чи любиш ти Мене?»

«Петро засмутився, що втретє спитав його: чи любиш ти Мене? І сказав Йому: Господи! Ти все знаєш: Ти знаєш, що я люблю Тебе…» (Ін. 21:17).

Три рази вигукнув: Люблю! – і тоді згадав своє триразове зречення. І почервонів від сорому. І можна припустити, що дав собі обіцянку ніколи не бути малодушним, не зраджувати Господу, як би страшно не було.

Після Вознесіння Христового Петро разом з іншими учнями приймає в день П’ятидесятниці благодать Духа Святого. Згодом Петро – один з найяскравіших діячів Першохристиянської Церкви. Він проповідує і в малих громадах, і серед людських натовпів. Спочатку його проповідь відбувається серед юдеїв, але в Іопії (нині Яффо) апостол Петро удостоюється дивного одкровення. От як розповідає про це сам Петро: «У місті Іоппії я молився, і в жахові бачив видіння: сходив якийсь сосуд, ніби велике полотно, яке чотирма кінцями спускалося з неба, і опустилось до мене. Я подивився на нього і, розглядаючи, побачив чотириногих земних, звірів, плазунів і птахів небесних. І почув я голос, який промовляв до мене: “Встань, Петре, заколи та їж”. Я ж сказав: “Ні, Господи, ніщо погане або нечисте ніколи не входило в мої уста”. І відповів мені вдруге голос з неба: “Що Бог очистив, того ти не вважай нечистим”. Це сталося тричі, і знову піднялося все на небо» (Діян. 11:5-10).

Після такого видіння до Петра прийшли люди, які запросили його з проповіддю в Кесарію. Ці люди розповідали, що одному язичникові з’явився Ангел, «який став і сказав йому: “Пошли до Іоппії людей і поклич Симона, званого Петром; він скаже тобі слова, якими спасешся ти і весь дім твій”» (Діян. 11:13,14).

Петро та інші апостоли, з якими він поділився цією розповіддю, визнали, що цим Господь дає однозначний знак: проповідь про Христа повинна здійснюватися не лише для юдеїв, але і для язичників. Таким чином, апостол Петро поклав початок проповіді серед язичників. Продовжувачем же його справи став апостол Павло.

У 44 році юдеї починають гоніння на християн. Був убитий один з Дванадцяти – Яків Зеведеїв. Цар Ірод наказав схопити і посадити в темницю і Петра. Після пасхальних урочистостей він мав намір стратити і його. «Отже, Петра стерегли у в’язниці, а тим часом церква ревно молилася за нього Богові. Коли ж Ірод хотів вивести його, тієї ночі Петро спав між двома воїнами, скутий двома ланцюгами, і сторожа біля дверей стерегла в’язницю. І ось постав ангел Господній, і світло осяяло в’язницю, і, штовхнувши в бік Петра, він розбудив його і сказав: “Встань швидше”.

Звільнення апостола Петра з темниці, Бартоломе Естебан Мурільйо

І впали ланцюги з його рук. І сказав йому ангел: “Підпережись і взуйся”. Він зробив так. Потім говорить йому: “Вдягни одяг твій та йди за мною”. Петро вийшов і попрямував за ним, не знаючи, що роблене ангелом було в дійсності, а думав, що бачить видіння. Пройшовши першу і другу сторожу, вони прийшли до залізної брами, що вела до міста, яка сама собою відчинилася їм: вони вийшли і пройшли одну вулицю, і раптом ангела не стало з ним. Тоді Петро, опам’ятавшись, сказав: “Тепер я бачу воістину, що Господь послав ангела Свого і звільнив мене від руки Іродової та від усього, чого чекав народ юдейський”» (Діян. 12:5-11).

І апостол Петро продовжив свою проповідь. Передання каже, що, пішовши з Єрусалиму, він прийшов у Рим, де і очолював Церкву упродовж більше ніж 20 років, займаючи посаду єпископа Риму. Втім, це передання є досить пізнім, і тому більшість сучасних дослідників вважають, що апостол Петро прибув у Рим лише на початку 60-х років І століття. Під час гонінь Нерона на християн апостол Петро був розіп’ятий на хресті.

Відносно останніх днів життя апостола Петра існує стародавня легенда, що знайшла віддзеркалення в романі Генріха Сенкевича “Камо грядеші?” Апостол Петро, почувши, що імператор Нерон замишляє убити його, вирішив покинути Рим. І на старій дорозі, при виході з міста, він зустрів Ісуса Христа. Вражений Петро вигукнув: «Domіne, quo vadіs?» – «Господи, куди йдеш?»

Спаситель відповів: «Йду в Рим, щоб знову бути розіп’ятим». Присоромлений Петро, повернув назад, у місто, де був схоплений і страчений.

Апостол, коли його привели на місце страти, заявив, що вважає себе негідним бути розіп’ятим так само, як розіпнули Христа. Тоді його прибили до хреста і хрест перевернули.

Розп’яття апостола Петра, Лука Джордано

Під сміх натовпу Петра, підняли на хресті догори ногами. Це сталося біля 66 року в цирку Нерона…

Храм Domіne, quo vadіs. Храм побудований на тому місці, на якому, за переказами, апостол Петро зустрів Христа
У храмі

За цирком Нерона, у садах, апостола Петра і поховали. Менш ніж через 300 років імператор Костянтин наказав побудувати на цьому місці храм на честь апостола Петра. Храм був побудований, а сам цирк перетворений на велику площу перед храмом.

У середні віки занепалий храм Костянтина був розібраний, і на цьому місці був споруджений один з найбільших християнських храмів у світі: Собор Святого Петра.

Собор Святого Петра у Ватикані
Попередній запис

Апостол Петро: покликання і зречення

Яким він був, цей апостол? Апостол Петро, Пітер Пауль Рубенс Симон (колишнє ім'я Петра) був зрілим ... Читати далі

Наступний запис

Андрій Первозваний

Апостол Андрій Первозваний, Франсіско де Сурбаран Апостол Андрій народився в мальовничому містечку Вифсаїда, на березі Генісаретського ... Читати далі