Вплив молитви на світ

3. Чи потрібні Богові наші молитви про інших?

Тут, безумовно, ми зачіпаємо найбільшу проблему у сфері молитви. Ми вже побачили, що молитва потрібна для особистого спілкування з Богом. Але тепер ми переходимо до молитви про інших і запитуємо: чи потрібні Богові наші молитви про інших з погляду тієї роботи, яку Він хоче зробити у світі? Ця проблема не носить теоретичного характеру; її практичне значення дуже велике, бо вона стосується наших поглядів на Бога, на молитву і на весь світ.

Відповідь ми можемо сформулювати, сказавши, по-перше, що Бог не може привести світ до його призначення без людини. При цьому точка зору самої людини стає життєво важливим чинником у вирішенні питання, чи досягне світ свого кінцевого призначення чи ні. Бог добровільно пов’язав Себе з людиною у Своєму управлінні світом. Із самого початку історії одкровення ми бачимо, що Бог влаштовує Своє царство тільки там, де Він знаходить людей, які добровільно погоджуються, щоб Він використовував їх. Так стає очевидним, що Бог добровільно поставив Себе в залежність від нашої молитви. Бо кінець кінцем молитва – це вирішальний чинник у житті кожного, хто віддає себе Богові з тим, щоб Він використовував його.

Наша діяльність у царстві Божому цілком залежить від того, хто ми. А хто ми, у свою чергу, залежить від того, що нам дане. А що нам дається, знову-таки залежить від молитви. Це стосується не лише до роботи Бога в нас, але і до роботи Бога через нас. У зв’язку з цим я пригадаю лише слова Христові: “Жнива багато, а женців замало. Тож благайте Господаря жнива, щоб вислав женців на жниво Своє” (Мф. 9:37,38). Тут Ісус каже, що працівників посилає Бог, але і Він залежить від нашої молитви. У цьому тексті Ісус кидає яскравий промінь світла на ставлення Бога до світу і до наших молитов про інших. Ми знаємо, що людство може бути народжене наново і введене в царство Боже тільки за допомогою безперервного припливу вічної, спасенної сили. Ця сила знаходиться в Особі Ісуса Христа. Проте вона має бути передана від Нього людині, і Бог влаштував так, що ця передача відбувається лише через тих, хто прийняв спасіння і тим самим відкрив своє серце рятівній силі Христовій.

У Старому Завіті говориться лише про певних людей, через яких Він міг передавати свою силу. Починаючи з дня П’ятидесятниці ситуація змінилася.

Тепер Він використовує всіх, хто прийняв спасіння. Відзначимо, що кожен віруючий сприяє щоденному припливу в цей світ рятівних сил вічності. Це надприродний вплив Духа Божого в особистому житті віруючого проявляється в прийнятті людиною вічної сили, яка різними способами працює в її оточенні і тихо, але неминуче допомагає перетворити цей світ у царство Боже. Найбільша передача сили відбувається через молитви віруючого про себе і про інших. Молитва, повна віри, це, безумовно, засіб, за допомогою якого Бог найшвидшим способом міг би дати світу ці рятівні сили із сфери вічності.

4. Чи узгоджується молитва і відповідь на молитву з тим, що світом керує Бог?

З Писання ми засвоїли, що молитва змінює світ згідно з волею Божої, і це стосується не лише окремої особи, але і суспільства, держави, всього світу. Тому багато хто запитує: “Чи можливо, щоб Бог правив світом згідно з певним планом, вів його до певної мети, коли кожна окрема особа здатна змусити Його змінити Свої наміри, попросту попросивши Його про це?” Чи не призведе це до повного хаосу? Один стане благати про дощ, другий про сонце, третій про вітер, четвертий про безвітря. На це ми повинні відповісти, що Бог ніколи не вважав, що молитва повинна використовуватися таким чином. По-перше, Бог не обіцяв відповідати на молитви всіх людей, а тільки на молитви Своїх дітей і тих, хто молиться про те, щоб стати Його дітьми. По-друге, Він навіть не обіцяв відповідати на всі молитви Своїх дітей, а лише на ті, що вимовляються в ім’я Ісуса, або, як написано: “Коли просимо чого згідно волі Його, Він слухає нас” (1Ін. 5:14). У цих словах Ісус позначив, якою мірою людина здатна впливати на небесне життя, і вказав, що вплив можуть чинити тільки ті молитви, які принесені в серце віруючих Духом Христовим і які тому спрямовані на виконання планів Його царства.

Коли Бог змінює небесне життя відповідно до молитов людей, ми розуміємо, що Він управляє світом з такою гнучкістю, що здатний змінити Свої методи відповідно до вимог конкретних обставин, будь вони хороші чи погані. Він змінює не Свої плани, пов’язані з царством, а лише способи і методи, за допомогою яких Він кожної миті прагне утілити їх. Бог тому миттєво дізнається про молитву людини, пов’язану з Його управлінням світом. У результаті людської молитви відбувається те, чого б не було без молитви. Насправді, як ми вже бачили, людська молитва – це один з найефективніших способів, яким Бог направляє світ до його призначення, – до Божого Царства.

Попередній запис

Навіщо молитися?

"Якщо ви матимете віру як зерно гірчичне і скажете горі цій: перейди звідси туди, і вона перейде; і не буде ... Читати далі

Наступний запис

Школа молитви

"Господи! Навчи нас молитися" (Лк. 11:1). Отже, чи згодні ви помолитися так: "Господи, навчи мене молитися?" Це було б правильно, ... Читати далі