Ізраїльський наступ

Ситуація на Голанських висотах почала кардинально змінюватися після того, як почали прибувати резервісти. Підкріплення змогли сповільнити сирійський наступ, а, починаючи з 8 жовтня, зупинили його остаточно. 9 жовтня ізраїльські війська перейшли в контрнаступ. До вечора 10 жовтня ізраїльська армія відкинула ворога за «Пурпурну лінію», тобто за передвоєнну лінію припинення вогню.

Наступ ізраїльської танкової колони на Дамаск

11 жовтня ізраїльські війська вже билися із сирійськими і двома іракськими дивізіями на території Сирії.

12 жовтня ізраїльтяни змусили сирійців, що зазнали великих втрат у людях і техніці, відступити на лінії своїх основних укріплень по шосе, що веде до Дамаску.

По дорозі на Дамаск ізраїльська техніка проїжджає повз підбитий сирійський БТР-50
Знищена сирійська техніка
Спалений тягач і 122-мм гаубиця М-30 радянського виробництва

Але тут по ізраїльських частинах, що вели наступ, нанесло удар іракське танкове угрупування. Це були частини 3-ої іракської танкової дивізії, які прибули в Сирію 10-11 жовтня. Ізраїльтяни були вимушені зупинити наступ і перекинути на південний фланг дві танкові бригади.

Головна битва сталася 13 жовтня: недосвідчені іракські танкісти залізли у вогневий мішок, і 8-а механізована бригада була знищена за декілька хвилин, не підбивши жодного ізраїльського танка. Втрати іракців склали близько 80 танків, інші під прикриттям артилерії відступили безладно на схід.

Дим від знищених іракських танків, 13 жовтня 1973 р.

Цього ж дня, у сирійському тилу на північний схід від Дамаску, авіацією була знищена колона іракської армії.

Окрім іракських солдатів у боях приймали участь йорданські. Король Хусейн відправив три артилерійські батареї, а також 40-у і 60-у бронетанкові бригади – найкращі в йорданській армії. І який результат? – Повторення відомої біблійної розповіді про Давида і Голіафа. Як, напевно, ви вже здогадалися, йорданці були розгромлені.

13 жовтня ізраїльські війська прорвали сирійські укріплення в районі Саса, розташованому за 40 км від Дамаску. З нових позицій важка артилерія вже могла обстрілювати Дамаск.

Ізраїльська 203,2-мм САУ М110 Кардом веде вогонь на сирійському фронті

Проте з міркувань, головним чином міжнародно-політичного характеру, наступ був припинений 17 жовтня, якщо не рахувати запеклої битви за вершину Хермон, яку ізраїльські сили відбили 22 жовтня.

Врятував Дамаск лише тиск з Вашингтону і Москви. У помсту за бомбардування поселень на півночі країни авіація «відключила» на місяць воду і електрику в сирійській столиці.

* * *

Подвиг лейтенанта Цві Грингольда є однією з найвідоміших і найяскравіших сторінок військової історії Ізраїлю, і увійшов до анналів світової військової історії. Ніколи ще танкістові під час одного бою не вдавалося знищити стільки ворожих танків. За деякими оцінками, Грінгольд за добу знищив від 40 до 60 танків супротивника.

Сам Цвіка згадує, що за ніч з 6-го по 7-е жовтня три танки, якими він послідовно командував, витратили, у цілому, близько 200 снарядів. Серед танкістів, з якими він разом воював цієї доби, Цвіка знав тільки водія першого танка. Інших він не лише не знав, але навіть ніколи до цього не бачив.

За свій подвиг лейтенант Цві Грінгольд був удостоєний вищої ізраїльської бойової нагороди – ордену «За героїзм» («Ітур hа – гвура»).

Нагородження лейтенанта Цві Грінгольда

Через півроку Цві Грінгольд звільнився з армії, але в жовтні 1974 повернувся ще на рік поза-строкової служби. Після закінчення служби залишився в резерві, де дослужився до звання полковника. Нині проживає в Галілеї і є засновником компанії Tivall і керуючим директором хімічної компанії Frutarom.

Цві Грінгольд, наші дні. Орден «За героїзм»

Підсумок

У Війні Судного дня Ізраїль зіткнувся із смертельною небезпекою і, здолавши гіркоту поразки перших днів, отримав блискучу перемогу. У перші дні війни, повні трагізму і напруги, народ Ізраїлю виявив величезну внутрішню силу і стійкість.

Війна Судного дня так само, як і Шестиденна війна, викликала хвилю солідарності з боку євреїв у всьому світі. У період війни посилився добровольчий рух, що сприяло різним галузям господарства. Пожертви на користь Ізраїлю прийняли безпрецедентні розміри. Демонстрації солідарності з Ізраїлем відбулися в багатьох містах США і Західної Європи. Війна Судного дня знову довела єдність єврейського народу і солідарність єврейської діаспори з Державою Ізраїль під час тяжких випробувань.

Ізраїль завдав у 1973 році нищівної поразки арабським арміям. Але ця перемога була зовсім не безумовною: важко передбачити, як розвивалися б події, якби не був встановлений мільйон мін перед самою війною, якби не була перекинута на північ 7 бригада – найкраща в армії, якби запізнилися підкріплення і ще багато інших «якби». Теж можна і віднести до допомоги Ізраїлю США. Поза сумнівом, американська допомога була дуже важлива, але Південному В’єтнаму не допомогли і 500000 американських солдатів. У свою чергу, Сирія і Єгипет отримали допомогу 9 арабських країн, а також СРСР, але це не змінило перебігу війни.

Масштаб наступів, які провели Сирія з Єгиптом подібний до німецької агресії часів Другої світової війни. Такий танковий вал подібний до землетрусу – Франція капітулювала в 1940, а Радянський Союз був на межі в 1941. Але це були дві наддержави з чисельними арміями, що мали великі території і колосальні ресурси. У порівнянні з ними, Ізраїль «настільки малий», що його ледве можна побачити на політичній мапі світу, а танковим дивізіям ворога вистачило лише кілька годин, щоб перетнути його із сходу на захід. Не було в Ізраїлю і мільйонної армії, не ресурсів, якими володіли Франція і Радянський Союз.

Тому перемога Ізраїлю в цій війні була справжнім чудом, яке розпочалося на Голанських висотах.

Попередній запис

Подвиг Цвіки

Судний День 6 жовтня 1973 року лейтенант-танкіст Цві Грингольд, якого рідні і однополчани звали Цвікою, зустрічав удома, у кібуці «Лохамей ... Читати далі

Наступний запис

Післямова

Давид і Голіаф, Олег Васянович. Історія про один поєдинок Це сталося 3000 років тому. Один із ... Читати далі