Старий Завіт про сни та їх тлумачення

Даниїл тлумачить сон
  1. Сни і старозавітні пророки

За часів Старого Завіту дар інтерпретувати сни асоціювався з Єврейськими пророками.

Числа 12:6-8: «І сказав: слухайте слова Мої: якщо буває у вас пророк Господній, то Я відкриваюся йому у видінні, уві сні говорю з ним; але не так з рабом Моїм Мойсеєм, – він вірний у всьому домі Моїм: вустами до вуст говорю Я з ним, і явно, а не в гаданнях, і образ Господа він бачить; як же ви не убоялися дорікати рабу Моєму, Мойсеєві?» Згідно з цим віршем, Бог найчастіше відкривається пророкам-сновидам.

  • у видіннях;
  • у снах;
  • явно (лицем до лиця).

Проте Слово Боже забороняє вірити в усі сни, як у пророчі. Народ Божий був покликаний розпізнавати лжепророків і не вірити їх пророцтвам:

Второзаконня 13:1-5: «Якщо постане серед тебе пророк, або сновидець, і покаже тобі знамення або чудо, і збудеться те знамення або чудо, про яке він говорив тобі, і скаже притому: “ходімо услід богів інших, яких ти не знаєш, і будемо служити їм”, – то не слухай слів пророка цього, або сновидця цього; тому що через це спокушає вас Господь, Бог ваш, щоб довідатися, чи любите ви Господа, Бога вашого, від усього серця вашого і від усієї душі вашої; За Господом, Богом вашим, ходіть і Його бійтеся, заповідей Його дотримуйте і голосу Його слухайте, і Йому служіть, і до Нього приліплюйтеся; а пророка того або сновидця того слід віддати на смерть за те, що він умовляв вас відступити від Господа, Бога вашого, Який вивів вас із землі Єгипетської і визволив тебе з дому рабства, бажаючи звести тебе з путі, якою заповів тобі йти Господь, Бог твій; і так знищ зло із середовища свого».

  1. Тлумачення снів як різновид ворожіння

Сни і їх тлумачення часто є засобом брехні і різновидом ворожіння.

Захарії 10:2: «Бо терафими говорять пусте, і віщуни бачать неправдиве і розповідають сни облудні; вони утішають пустим; тому вони бродять як вівці, бідують, тому що немає пастиря».

Єремії 23:25-32: «Я чув, що говорять пророки, Моїм ім’ям пророкують неправду. Вони говорять: “мені снилося, мені снилося”. Чи довго це буде у серці пророків, які пророкують неправду, пророкують обман свого серця? Чи думають вони довести народ Мій до забуття імені Мого за допомогою снів своїх, які вони переказують один одному, як батьки їхні забули ім’я Моє через Ваала? Пророк, який бачив сон, нехай і розповідає його як сон; а в якого Моє слово, той нехай говорить слово Моє вірно. Що спільного у полови з чистим зерном? – говорить Господь. Слово Моє чи не подібне до вогню, – говорить Господь, – і чи не подібне до молота, який розбиває скелю? Тому, ось Я – на пророків, – говорить Господь, – які крадуть слова Мої один в одного. Ось, Я – на пророків, – говорить Господь, – які діють своїм язиком, а говорять: “Він сказав”. Ось, Я – на пророків неправдивих снів, – говорить Господь, – які розповідають їх і вводять народ Мій в оману своїми обманами і звабою, тоді як Я не посилав їх і не повелівав їм, і вони ніякої користи не приносять народу цьому, – говорить Господь».

Одкровення, яке Господь давав пророку наяву, а не під час сну, найчастіше цінувалося більше, ніж одкровення уві сні. І це не випадково. Господь забороняв звертатися до гадалок, віщунів і ворожок, які під час своїх сеансів використовували хімічні і біологічні речовини, що вводять людину в стани трансу або гіпнозу, – тобто різновиди сну. Господь закликає нас пильнувати і бути розсудливими прихильниками, а не забобонними фанатиками.

В історії людства завжди були, є і будуть шарлатани, що видають себе за Божі сосуди, які мають дар тлумачення снів. Існують навіть спеціальні книги, що тлумачать сни, – «сонники». Але Господь дав нам Біблію – Слово Боже, згідно якого ми повинні звіряти своє життя.

  1. Два періоди в старозавітній епосі інтерпретації снів

У Старому Завіті описано два особливі цикли, під час яких сни трактувалися експертами, що мали спеціальний дар від Бога. Перший цикл відноситься до часу життя Йосифа: Буття 37:5-10: «І бачив Йосиф сон, і розповів його братам своїм: і вони зненавиділи його ще більше…»

Другий цикл стосується життя і служіння пророка Даниїла: Даниїла 2. Сни цих двох періодів відносяться до розряду пророцтв про майбутнє.

За матеріалами сайту Біблійний дискусійний клуб

Попередній запис

Введення: загальний огляд питання про сновидіння

Сни і їх тлумачення – Біблійний погляд Термінологія Старого і Нового Завітів Сон: Єврейський іменник «khalom»; Грецький іменник «onar». Що ... Читати далі

Наступний запис

Новий Завіт про сни та їх тлумачення

Сон святого Йосифа, Лука Джордано Випадки снів від Господа в Новому Завіті А. Сни Йосифа (чоловіка ... Читати далі