Сни. Що Біблія каже про сновидіння?

Третину свого життя людина проводить уві сні. Наприклад, хто прожив 60 років – проспав 20. Не дивно, що тема сну залишається однією з найзагадковіших, найскладніших і найважливіших тем людського життя. З приводу снів ми постараємося відповісти на чотири найважливіші запитання:

  • Що відбувається уві сні з людиною?
  • Чому деякі сни збуваються?
  • Як ставитися до сонників?
  • Як визначити які сни від Бога? (див. наст запис)
  1. Історія і суть сновидінь

Зі снами пов’язано багато дивних історій. Одного разу досить відомий православний священик з Англії, мудра і тонка людина, який, між іншим, дуже позитивно ставився до протестантів, митрополит Антоній Сурожський дуже серйозно захворів. Лікарі боролися за його життя і були налаштовані дуже оптимістично, але митрополиту приснився сон, що його бабуся, яка давно пішла у вічність, прийшла до нього в гості, погортала календар і показала своєму онукові листок з датою 4 серпня. Антоній усе зрозумів і саме цього дня він зробив крок у вічність.

Люди з прадавніх часів намагаються заглянути за грань сну, щоб зрозуміти це дивне явище. Перші спроби написати тлумачник снів під назвою «Онейрокритика» сягає далекого минулого, а точніше 1350 р. до Р.Х., і належить перу Артеміда Ордалдайського. У Єгипті настільки серйозно ставилися до снів, що в храмах існували спеціальні кімнати для сну і після пробудження, спеціально навчені жерці, тлумачили сни. У древніх греків бога сну звали, зрозумілим для нас словом, «Гіпнос». Гіпнос був сином ночі і братом смерті. Язичники вважали, що через сни вони спілкуються з потойбічним світом і якщо упустити нюанси, у принципі ми б погодилися з думкою, що дійсно сон є якийсь канал, за допомогою якого людина може переходити в іншу реальність. Я був ще абсолютно невіруючою людиною, коли сперечався з одним товаришем про те, що немає ніякої істинної віри, на що він поставив мені запитання, – як же пояснити сон, якщо ми переходимо в іншу реальність і там живемо, розмовляємо, переживемо і це при тому, що моє тіло знаходиться в стані спокою? Якщо це так, продовжував мій приятель, тоді душа може жити своїм самостійним життям. Який же атеїзм у такому разі?

Чому ж людина бачить сни? Виявляється, сни бачать усі, але не усі їх пам’ятають. У кращому разі ми можемо згадати один сюжет сну, хоча, насправді, ми бачимо за ніч близько шести снів. У психологів існує кілька теорій сну. Найпоширеніша говорить про те, що сни звільняють мозок від непотрібної, зайвої інформації. Сон переводить знання і враження, які ми з вами отримуємо протягом дня зі свідомості в підсвідомість, іншими словами сон можна порівняти з банками, в які господиня консервує помідори, а потім виносить у підвал, щоб за потреби, у будь-який момент, можна було принести на кухню. Людина запам’ятовує абсолютно усе, що з нею відбувається і переносить, якраз під час сну, у сферу підсвідомого, свого роду підвал нашої свідомості усю інформацію, що запам’ятовується. Сон сортує інформацію і непотрібну поміщає в найглибші відсіки підвалу. І коли б не таке сортування, напевно, наш би мозок давно «лопнув», «вибухнув».

Сам процес сну виглядає так: спочатку людина розслабляється і поступово входить у сон, потім вона спить так званим повільним сном без сновидінь. Ритм серця, у цей час, сповільнюється, і температура дещо знижується. Потім настає швидкий сон, коли в сплячого спостерігається рух очей, що переглядають сюжети снів. Таких фаз, або інакше сказати сюжетів сну людина бачить, приблизно шість за ніч. Сон, з причин вказаних вище, допомагає людині знаходитися в стані психічного здоров’я. Учені знають, що якщо людину весь час будити у фазі швидкого сну, коли вона бачить сюжети сновидінь, то через короткий період такий експеримент закінчиться психіатричною лікарнею.

  1. Різні типи снів і біблійні приклади

Сни можуть мати різні причини, які ми і розглянемо:

а) Сни, що мають фізичну причину. Як любить казати моя мама: «Ви поменше м’яса на ніч їсте, тоді вам і війна не снитиметься». Усі ми пам’ятаємо, як сниться пустеля, коли знаходишся в жаркому приміщенні, як бігали в одних шортах по крижаних скелях Антарктиди, коли вночі холод пробирався через тонку ковдру. Біблія говорить про те саме: «І як голодному сниться, ніби він їсть, але пробуджується, і душа його голодна; і як спраглому сниться, ніби він п’є, але пробуджується, і ось він знемагає, і душа його спрагла». (Іс.29:8).

б) Сни, як робота підсвідомості. Відомо немало випадків, коли уві сні здійснювалися великі відкриття. Наприклад, генеральний конструктор, академік Олег Антонов шукав рішення форми хвостового оперення в тільки підготовлюваному до випуску легендарного літака «Антея». «Одного разу вночі, – розповідає конструктор, – уві сні, перед моїми очима чітко промальовувався незвичайний за формою хвіст літака. Я навіть прокинувся від несподіванки. Запалив нічник, накидав на аркуші паперу конструкцію і знову ліг спати. Уранці, побачивши нарис, я був уражений, як раніше мені не спадало на думку таке просте рішення. А от прийшло. Уві сні». Не менш цікава історія винаходу швацької машинки Еліасом Хоу, який роки марно бився над створенням такої необхідної речі. Одного разу йому приснилися дикуни, що оточили винахідника і вимагали негайно винайти швацьку машинку під страхом смерті. Еліас Хоу встиг звернути увагу на наконечник стріли, через яку був протягнутий мотузок. Прокинувшись у холодному поту винахідник абсолютно точно зрозумів, як буде влаштована швацька машинка і успішно втілив ідею, що приснилася йому, у життя.

в) Побутові, сни від метушні. Коли людина переобтяжена враженнями, метушнею, зайвими переживаннями, то нерідко їй сняться сюжети, пов’язані з її переживаннями. «Бо, як сновидіння бувають при великій кількості турбот, так голос нерозумного пізнається при великій кількості слів» (Еккл. 5:2). Якраз у такі моменти сон заспокоює і упорядковує перевантаження вражень, розміщуючи їх по скриньках підсвідомості про що ми вже говорили.

г) Духовні сни. Символічні сни. Старий Завіт оповідає нам про один епізод з життя Йосифа, який потрапив на чужині в Єгипетську в’язницю разом з фараоновим виночерпієм і хлібодаром, яким приснилися сни, через що вони були украй збентежені.

Йосиф тлумачить сни, Фрідріх Вільгельм Шадов

«Вони сказали йому: ми бачили сни; а витлумачити їх нема кому. Йосиф сказав їм: чи не від Бога тлумачення? розкажіть мені. І розповів головний виночерпій Йосифу сон свій і сказав йому: мені снилося, ось виноградна лоза переді мною; на лозі три гілки; вона розвинулася, показався на ній цвіт, виросли й дозріли на ній ягоди; і чаша фараонова у руці моїй; я взяв ягід, вичавив їх у чашу фараонову і подав чашу в руку фараонові. І сказав йому Йосиф: ось тлумачення його: три гілки – це три дні; через три дні фараон піднесе голову твою і поверне тебе на місце твоє, і ти подаси чашу фараонову в руку його, за колишнім звичаєм, коли ти був у нього виночерпієм» (Бут. 40:8-13). Аналогічно символічний сон приснився і хлібодарові тільки з сумним кінцем. Зверніть увагу, Йосиф починає з думки, що символічні сни можуть бути представлені самим Богом, Який і дає ці сни.

д) Духовні сни. Віщі сни. Це сни, які збуваються. Пам’ятаю одного разу, багато років тому, мені приснилося, що я купую радіоприймач. Сон був виразний і добре запам’яталися деталі; магазин, полиця на якій стояв радіоприймач, його ціна. Яким ж був мій подив, коли прийшовши купувати радіоприймач – побачив у точності все так як було уві сні.

Вище ми навели приклад не лише символічного сну, але і віщого. Як людина може бачити віщі сни? Нещодавно читав статтю по цій темі з назвою, яка сама по собі вже дещо пояснює «Віщі сни – сигнали з того світу». Дехто вважає, що людина може підключатися до інформаційного поля, але ми розуміємо, що в християнській картині світу Бог грає вирішальну роль. Саме Він дає сни, які збуваються, але тут треба ще вміти і розрізняти джерело таких снів, про що далі ще буде розмова. Віщі сни цілком можуть бути попередженням людині від Бога. Про це дуже точно написано в книзі Іова: «Бог говорить один раз і, якщо того не помітять, удруге: уві сні, у нічному видінні, коли сон находить на людей, під час дрімоти на постелі. Тоді Він відкриває в людини вухо і закарбовує Своє наставляння, щоб відвести людину від якого-небудь наміру і віддалити від неї гордість» (Іов. 33:14-17). У цьому вірші дуже точно визначається сенс і значення снів, через які говорить Бог.

е) Духовні сни. Сни діалоги, сни розмови з Богом. Історія з премудрим Соломоном. Батько Соломона цар Ізраїлю помирає від старості і на престол входить його син. Перше, що ми бачимо в характеристиці молодого царя Соломона – любов до Бога: «І полюбив Соломон Господа, ходячи за уставом Давида, батька свого». (1 (3) Цар. 3:3). Коли серце Соломонове сповнилося любов’ю до Бога, він пережив дивний сон. Скажу відверто, що я сотні разів читав це місце, як Соломон на пропозицію Бога, – проси що хочеш і дам тобі, просить мудрості: «Даруй же рабові Твоєму серце розумне, щоб судити народ Твій і розрізняти, що добро і що зло; бо хто може керувати цим численним народом Твоїм?» (1 (3) Цар. 3:9), але тільки зараз звернув увагу, що ця розмова, діалог з Богом відбувалася уві сні: «У Гаваоні явився Господь Соломону уві сні вночі, і сказав Бог: проси, що дати тобі» (1 (3) Цар. 3:5). Бог, уражений таким проханням молодого Соломона, відповідає йому так само уві сні: «І сказав йому Бог: за те, що ти просив цього і не просив собі довгого життя, не просив собі багатства, не просив собі душ ворогів твоїх, але просив собі розуму, щоб уміти судити, – ось, Я зроблю за словом твоїм: ось, Я даю тобі серце мудре і розумне, так що подібного до тебе не було раніше тебе, і після тебе не постане подібний до тебе» (1 (3) Цар. 3:11,12). Звичайно, це був сон, але Соломон знав, що Бог прийшов до нього вночі, щоб сказати абсолютну правду. Приголомшений, молодий цар прокинувся: «І пробудився Соломон, і ось, це було сновидіння. І пішов він в Єрусалим і став [перед жертовником] перед ковчегом завіту Господнього, і приніс всепалення і звершив жертви мирні». (1 (3) Цар. 3:15). Тобто Соломон помолився, щоб подякувати Богу за відповідь уві сні. А Бог може відповісти і уві сні, коли ми шукаємо відповіді на життєві питання.

є) Духовні сни. Сни-попередження. Бог у Біблії часто використовує сон для того, щоб звернутися до людини. Бог звертався до Авраама (Бут. 15.12); до Ісаака, коли той зібрався йти до царя Филистимського Авимелеха: «Господь явився йому і сказав: не ходи в Єгипет; живи в землі, про яку Я скажу тобі» (Бут. 26:2). І самому царю так само снився сон-попередження: «І прийшов Бог до Авимелеха вночі уві сні і сказав йому: ось, ти вмреш за жінку, яку ти взяв, тому що вона має чоловіка» (Бут. 20:3). Таких прикладів у Біблії дуже багато.

Автор: Вадим Лисенко

Попередній запис

Про сновидіння з погляду Біблії

Повернувшись додому з лісу, один грибник побачив, що в кошику немає ножа. Він був загублений десь у лісі. Вночі йому ... Читати далі

Наступний запис

Як навчитися узнавати сни від Бога?

Оскільки сон – це внутрішня робота душі, а не зовнішня тіла, то до душі можуть приходити, як темні сили, біси, ... Читати далі