Слабкі не вміють прощати

Ганді говорив: «Вміння прощати – ознака сильних. Слабкі не вміють прощати». Слово Боже сьогодні нагадує нам чесноту прощення: «Бо якщо ви прощатимете людям провини їхні, то простить і вам Отець ваш Небесний. А коли не будете прощати людям провин їхніх, то і Отець ваш не простить вам провин ваших» (Мф. 6:14,15).

Щоб краще зрозуміти грані прощення, розважмо, як прощає небесний Отець.

  1. Прощає всім, хто попросить прощення: «Прийдіть до Мене, всі струджені і обтяжені, і Я заспокою вас» (Мф. 11:28).
  2. Бог прощає всі провини – без винятку. «Якщо будуть гріхи ваші, як багряне, – як сніг убілю; якщо будуть червоні, як пурпур, – як вовну убілю» (Іс. 1:18) «Згладжу беззаконня твої, як туман, і гріхи твої, як хмару; звернися до Мене, бо Я відкупив тебе» (Іс. 44:22).
  3. Прощає назавжди, не згадуючи. «Бо Я буду милостивий до неправд їхніх, і гріхів їхніх, і беззаконь їхніх не згадаю більше» Євр.8:12; «І гріхів їхніх та беззаконь їхніх не згадаю більше» Євр.10:17.
  4. Прощає негайно: «“У сприятливий час Я почув тебе і в день спасіння допоміг тобі”. Ось тепер час сприятливий, ось тепер день спасіння» 2Кор. 6:2.

А як прощаємо ми?

  1. Прощаємо – та не все. Дуже часто можна почути: «Все можу пробачити, але того вчинку – ніколи; цього я не пробачу; «Хто говорить, що він у світлі, а ненавидить брата свого, той ще в темряві» (1Ін. 2:9).
  2. Пробачаємо не всім. Тобто – пробачаю всім, тільки не їй, не йому. «Усякий, хто ненавидить брата свого, є людиновбивця». (1Ін. 3:15).
  3. Прощаємо – не назавжди: Це звучить так: «Поки що, прощаю…, але якщо…або – це останній раз». Відкладаємо прощення на інший час… або пробачаємо з певною умовою… застереженням. Слово Боже говорить: «Нехай сонце не заходить у гніві вашому; і не давайте місця дияволові» (Еф. 4:26).

Один чоловік розповідав, що у нього дружина «історична», бо завжди згадує всі події та випадки, що колись відбулися.

В Бога інше бачення, яке відрізняється від наших, егоїстичних поглядів. До прощення нас заохочує приклад старозавітних праведників. Йосип, проданий братами в рабство, стає наближеним фараона. Брати, розуміючи, що тепер він може розпоряджатися їх життями, тремтять, але Йосип заспокоює їх: «Не бійтеся, тому що я боюся Бога» (Бут. 50:19).

До прощення кличе наука Христова: «Отже, коли ти принесеш дар твій до жертовника і там згадаєш, що брат твій має щось проти тебе, залиш там дар твій перед жертовником і піди перше помирися з братом твоїм, і тоді прийди й принеси дар твій» (Мф. 5:23,24).

Ось наука молитви: «І прости нам провини наші, як і ми прощаємо винуватцям нашим». Буквальний зміст цього моління такий: «Прости нам гріхи наші в тій же мірі, в якій ми прощаємо винуватцям нашим». Ісус вчить: якщо ми прощаємо інших, Бог простить і нас, але якщо ми відмовляємося прощати інших, Бог відмовиться пробачити нас. Людське прощення і Божественне прощення нерозривно пов’язані одне з одним. Наше пробачення ближніх не можна відокремити від прощення Богом наших гріхів.

Найбільший приклад прощення дає нам історія блудного сина. Батько, з розпростертими обіймами, зустрічає сина – це Сам Господь, терпляче очікує нашого звернення. Свою науку Спаситель потвердив прикладом власного життя і смерті. Помираючи за грішників, молився за тих, хто розпинав Його: «Отче, прости їм, бо не відають, що чинять» (Лк. 23:34).

Прощати вчить життя святих. Вже перший мученик християнської епохи архідиякон Стефан до останнього подиху молився і помер з молитвою про вбивць на вустах: «Господи, не вважай їм це за гріх!» (Діян. 7:60).

Перші християни йшли на смерть і муки, але розуміли, що їх гонителі – лише знаряддя в руках сил зла. Вони ненавиділи гріх, але прощали грішників.

Прощення приносить велику користь в усіх сферах життя людини.

1) Ласки для життя духовного

Прощаючи християнин наслідує Христа, стає подібним до Нього, духовно зростає. Непрощення – це вбивство віри. Перебуваючи в гніві людина перебуває в гріху, вмирає для Божого життя. Перестати прощати других можна тільки тоді, коли Христос перестане прощати вас. Непрощення зв’язує, робить безсилою нашу молитву.

2) Користь стану душевного

«Щонайглибшу біль і найбільші страждання в житті людини приносять взаємини з людьми, ніяке захворювання так не болісно» Мак Артур. Не простити – означає добровільно засудити себе до в’язниці. Не прощення краде мир і щастя в житті людини.

3) Прощення корисне для здоров’я фізичного.

Вчені з Каліфорнійського університету заявили, що вміння прощати захищає людину від стрибків артеріального тиску і знижує ризик гіпертонії, серцевого нападу та інсульту. Чим менше гніву і більше прощення – тим повніше і щасливіше людське життя.

Прощення. Здається, це так просто. Прощати своїх ворогів та й усіх, хто нас просто чим-небудь образив, нам заповідано Самим Богом. Проте, будь-який християнин погодиться: прощати і просити прощення – ох як складно. Язик не повертається, чи не знаходиться потрібних слів …

Сьогодні, брате і сестро, Бог звертається до тебе з просьбою. Предвічний і всемогутній Бог просить, тебе, Свою дитину, щоб ти простив інших Його дітей. В молитві згадай усіх, хто тебе образив, зрадив, підставив, скривдив твоїх рідних… і прости. Прости усім і більше не згадуй. Простити, означає: те, що було – більше не буде стояти між нами. Прости як Бог прощає, прости з любові до Бога. Прости, щоб отримати прощення.

Автор: о. Михайло Будник

Попередній запис

Уміння прощати і просити прощення

«Пильнуйте за собою. Якщо ж согрішить проти тебе брат твій, докори йому; і коли покається, прости йому; і коли сім ... Читати далі

Наступний запис

Що не є прощенням?

Досить часто у вирішенні конфліктних ситуацій або у випадку якогось гріха говорять про прощення. Особливо це помітно у середовищі віруючих ... Читати далі