МУДРІСТЬ СОЛОМОНА

Розділення царства, Юліус фон Каролсфельд

Вчимо дітей бути мудрими

Коли я став християнином, якось почув, що є традиція протягом місяця читати по одному розділу з книги Приповідок. Таким чином за один місяць можна прочитати всі тридцять один розділи книги. Мене це зацікавило: я читав, роздумував і аналізував по розділу в день протягом двох чи трьох років, і Бог допоміг мені змінити мої погляди на життя, моє мислення і мою поведінку.

Приповідки – єдина книга в Біблії, де вказано, що вона частково написана для навчання дітей. Соломон, автор цієї книги, згадує, що його батько Давид з дитинства навчав його мудрості (див. Прип. 4:3-9).

Своєму сину Соломон радить шукати понад усе мудрості і розуміння. Він зумів зробити трохи більше, ніж Давид, його батько, і написав цілу книгу у формі приповідок про мудрість, якої понад усе бажав своєму синові.

Ми маємо величезну перевагу, бо можемо користуватися цими мудрими і натхненними Богом порадами для того, щоб виховувати наших дітей. Коли я тільки починав вчити дітей, як потрібно жити, то постійно повертався до книги Приповідок. Роки, які я провів, читаючи розділ за розділом, стали мені у великій пригоді. Я відкрив свою стару Біблію, де було багато позначок, і почав знову переглядати цю книгу, аби приготувати своє серце до навчання дітей.

Коли мої діти подорослішали, вони самі почали читати цю книгу. Принципи, закладені в ній, стали основними й у їхньому житті. Я на власному досвіді переконався у великій користі від наслідування Божих слів, коли навчав дітей життєвої та божественної мудрості.

Перш ніж читати й аналізувати цю книгу, я хотів би зосередити увагу на одному чоловіку, якого Бог використав, щоб дати нам цей дивовижний інструмент виховання. Говорю про Ровоама, Соломонового сина та спадкоємця, якого Біблія описує як справді немудрого чоловіка.

Коли він став царем, його народ прийшов до нього з непростим запитом:

Батько твій наклав на нас тяжке ярмо, ти ж полегши тепер нам тяжку службу твого батька і важке ярмо, що він наклав на нас, і ми будемо служити тобі (1 Цар. 12:4).

Пообіцявши дати відповідь через три дні, він відіслав людей чекати і зібрав своїх радників. Розумний вчинок, хіба не так? Він, звісно, пам’ятав батьківські настанови не давати поспішної відповіді і завжди шукати доброї поради. Його старші радники, які ще служили при Соломонові, казали йому, що слід піти людям на поступки і зменшити їхні обтяження. Проте група молодших радників, здебільшого друзів Ровоама, наполягали на протилежному. В результаті цар таки послухав молодших і невдовзі під його володінням залишилося лише одне плем’я людей. Бог провіщав, що царство розділиться через недобре правління внаслідок Соломонового віровідступництва (див. 1 Цар. 12:1-22), і Він виконав Cвою обіцянку.

Так Ровоам, слідом за батьком, пішов шляхом безвір’я. Приймаючи важливе рішення, він не шукав Господньої поради. Біблійний автор вважає його нерозумним царем і виражає це одним реченням: «Він чинив зло, бо не направив свого серця до того, щоб шукати Господа» (2 Хр. 12:14).

Соломон навчав, що страх Божий є початком мудрості, проте на старості літ сам звернув з цього шляху, полишивши свого сина з частиною знань про мудрість.

Мудрість не приходить від перечитування і виучування приповідок чи влучних виразів про життя. Людина може провести все своє життя, вивчаючи черговий бестселер із заголовком на зразок «Сім кроків до успішного життя», але так і не стати розумною. Мудрість приходить від Бога. Її можна віднайти лише через щирі взаємини з Богом і споглядання свого життя через Його призму.

У Новому Завіті сказано:

Коли ж комусь із вас мудрости бракує, нехай просить у Бога, який дає всім щедро й за це не докоряє, і вона йому дасться (Як. 1:5).

Яків наголошує, що мудрість дається від Бога через наші взаємини з Ним. Бог дав нам книгу Приповідок і, звичайно, бажає, щоб наші діти пізнавали мудрі принципи життя, але Він не хоче, щоб це відбувалося окремо від Нього. Ми отримуємо мудрість тоді, коли просимо Бога допомогти нам зрозуміти життєві принципи і як їх застосувати в житті. Ключем до здобуття мудрості та правильного життя є спільне шукання Бога та Його мудрості і пізнання принципів, за якими варто жити.

Ровоам, без сумніву, мусив знати ті принципи життя, яких навчав його батько. Проте він не знав Бога, Якого в ранньому віці так прагнув пізнати Соломон. Тож в врешті-решт Ровоаму таки не вдалося стати мудрим правителем.

Поради для батьків

Ознайомте дітей з життєвою мудрістю, що є в книзі Приповідок, читаючи розділ за розділом протягом року. Книга складається з тридцять одного розділу, тож можете перечитати її за один місяць. Ці настанови є чудовим стимулом для розмови за вечерею. Спочатку перечитайте весь розділ, потім окремі вірші, а тоді запитайте, що вони можуть означати та як їх використовувати у житті. Кожне читання починайте з молитви, щиро просячи у Бога мудрості (так, як учив нас робити апостол Яків).

Попередній запис

ДАВИДА «ПОШИТО В ДУРНІ»

Бенкет в Авесалома, Бернардо Каваліно Встановіть чесність єдиним правилом Коли моя перша донечка ще тільки вчилася ... Читати далі

Наступний запис

ДВА ПРОРОКИ І ТРИ МАТЕРІ

Воскресіння сина Сарептської вдови, Павло Плешанов Сімейні чуда Я надзвичайно люблю читати про Іллю та Єлисея, ... Читати далі