1 – Божа слава

Тема Божої слави не є абстрактним богослов’ям. Вона пронизує усі інші біблійні теми і є потужним засобом духовного зростання і наближення до Бога.

От тільки декілька головних прикладів важливості концепції Божої слави:

  • Слава Божа – виключно важливий спосіб Божої присутності.
  • Бог усе робить для Своєї слави – у тому числі і спокутну працю (Рим. 9:23; Еф. 1:14).
  • Слава Божа – засіб і мета духовного преображення (2Кор. 3:18; 2Сол. 2:14).
  • Слава Божа – один з шляхів пізнання Бога (Рим. 1:19-20).
  • Слава Божа – важливий метод піклування про душу.

Таємнича Божа слава

Божа слава пов’язана зі святістю Бога, а також Його присутністю або епіфанією (богоявленням).

У видінні, явленому Ісаї, серафими вигукували: «Святий, Святий, Святий Господь Саваоф! уся земля повна слави Його!» (Іс. 6:3) Святість найпростіше розуміти як відокремленість (у тому числі і від гріха, всякої нечистоти), особливість, унікальність. «Немає нікого, як Ти» – ці слова передають головну ідею святості (Іс. 44:7; 46:9). І слава Божа є видимим підтвердженням цьому (Втор. 33:26). За допомогою слави Божої ми бачимо, що ніхто не має такої сили, мудрості, величі, як святий Бог. Явлення слави Божої спонукає нас вигукувати «святий».

Емоції при спогляданні Божої слави можна передати сучасним вигуком «вау!». Коли ми бачимо щось приголомшливе, першокласне, неординарне, ми відчуваємо декілька секунд такий вибух емоцій і адреналіну, що не можемо утриматися від вигуків «вау!», «ух ти!» «о це так!». Але те, що триває тільки секунди на землі, триватиме вічно на небі. Таким чином, вигуки чотирьох тварин «святий, святий, святий» – це не обтяжлива повинність, а небесне «вау!». Ми не «повинні» проголошувати «святий». Ми «просто не зможемо» не вигукувати ці слова. Жодне видовище, жоден цирк або шоу, жоден вид спорту, жодна демонстрація захоплюючих трюків, віртуозної гри або якихось вражаючих здібностей не зрівняються з тією славою, яку ми споглядатимемо всю вічність!

Якщо людина «славна» своїм виглядом – наприклад, має величезний зріст, значні м’язи, – то сама її присутність буде демонстрацією її слави. Це тим більше стосується Бога. Ось чому присутність Бога в Біблії – це майже завжди явлення Його слави; а явлення Його слави – це прояв Його присутності. Якщо порівняти Вих. 33:18 і Вих. 33:20 (коли Мойсей просить Бога показати Його славу), то стає зрозумілим, що побачити славу Божу – означати «побачити» Самого Бога.

Бог, маючи духовну природу, вторгається в наш дуже обмежений світ за допомогою тих славних образів, які ми в змозі зрозуміти, – вогонь, хмара, світло, «шум багатьох вод», грім і т. ін. Часто слава Божа являлася в надприродних діяннях – наприклад, десять кар єгипетських, потоплення фараона з військом у морській безодні, сходження вогню на жертву і т. ін..

Бог не лише виявляв Свою славу епізодично, але був час, коли ця слава «жила з народом» видимим чином. Така видима слава дістала особливу єврейську назву – Шехіна. Йдеться про стовп вогненний і хмарний. Шехіна була проявом особливої милості Бога до Ізраїлю. Інші народи були позбавлені такого привілею. Вони могли бачити лише «природну» Божу славу в творінні, природі.

Отже, слава Божа – це різноманітні явлення СЛАВНОЇ Божої присутності. Бог невід’ємний від Своєї слави, тому побачити Його славу – значить, в якомусь сенсі побачити Його Самого. Але явлення слави Божої – це ще не явлення Бога в усій Його повноті. Тому усі тексти, що говорять про те, що «хтось бачив Бога» (Вих. 33:23; Іс. 6:5; Іов. 42:5), слід розуміти в тому сенсі, що люди бачили лише славу Божу. Самого ж Бога ніхто ніколи не бачив (Ін. 1:18).

Виняткова важливість слави Божої полягає в тому, що в Старому Завіті вона була, практично, єдиним способом «бачити Бога».

Автор: Геннадій Нєфєдов

Попередній запис

Слава Господня

Передусім, Господня слава – це не хмара. Дехто може поставити питання: «Чому ж тоді хмара згадується щоразу в Писанні, коли ... Читати далі

Наступний запис

2 - Прихована Божа слава

Ще більш таємничою і ще величнішою розкривається в Біблії ідея прихованої Божої слави. Божа присутність не завжди була видимою. В ... Читати далі