13 червня – Солодка отрута

Суспільство, що відкидає надприродне, зазвичай закінчує тим, що зводить природне в ранг надприродного. Ені Ділард розповідає про експерименти, під час яких ентомологи приманювали метеликів чоловічої статі за допомогою розфарбованих картонних моделей, більших і привабливіших, ніж самки цього виду. Захоплений самець підіймається на шматок картону, і це повторюється знову і знову. «А тим часом, поруч справжня, жива самка марно складає і розпрямляє свої крила».

Для опису цієї ж тенденції в стосунках людей Клайв Льюїс використовував вираз «солодка отрута хибної безмежності». Ми дозволяємо замінникам священного, або хибній безмежності, заповнювати вакуум нашого розчарованого світу.

Сьогодні найбільш явним з хибної безмежності є секс. Я з тремтінням згадую, як вперше побачив фотографію на розвороті журналу «Плейбой», який тоді тільки почав видаватися. Ця фотографія відсмикувала завісу таємниці, вабила мене, підлітка, у новий, незвіданий світ, наповнений спокусами і обіцянками. Сьогодні «Плейбой» – це щось на кшталт релікту, якого за ступенем зухвалості вже давно наздогнали і перегнали.

Я не збираюся ні нападати на секс, ні зневажливо морщитися, немов мораліст середніх років. Я лише хочу сказати, що сучасний Захід звів секс мало не в ранг божества. Так, журнал «Sports Illustrated» показово називає своїх красунь, що купаються, «богинями», а компанія «Victoria’ s Secret» одягає своїх супермоделей у костюми ангелів. Попередні покоління шанували невинність і стриманість, тепер же ми уявляємо секс як найбільше з благ, магічну спокусу, якою рекламісти користуються, щоб продавати нам автомобілі, «Кока-колу» і зубну пасту.

Один мій знайомий священик у розмові сказав, що почав серйозно сумніватися в трансцендентній силі сексу, яким його зображують у рекламних роликах і відеокліпах рок-музикантів. Згідно з дослідженнями, кожна третя-четверта людина з тих, кого він щодня бачить у приміській електричці, напередодні вночі займалася сексом. Проте, вивчаючи їх обличчя, неможливо помітити жодних відмінностей. Люди не виглядають ні радіснішими, ні більш задоволеними, ні більш преображеними. «Як священик, що дав обітницю безшлюбності, я ставлю питання: «Чи не повинна така потужна, на загальну думку, сила, як секс, мати триваліший ефект?» – резонно зауважує він.

З книги «Відгомони іншого світу»

Попередній запис

12 червня – Двостороння віра

Я приходжу до висновку, що зріла віра, що містить у собі простоту і вірність, діє протилежно параної. Вона зосереджує усі ... Читати далі

Наступний запис

14 червня – Навіщо зберігати чистоту?

В один період мого життя, коли я боровся із сексуальною спокусою, до мене потрапила стаття, яка спонукала мене прочитати невелику ... Читати далі