Молитва після нескладеного іспиту

Отож, я вже знаю – я не склав цей іспит. Попри те, що стільки днів просидів над книжками та конспектами, попри усі недоспані ночі. На жаль, не склав.

Так, мене підвели нерви, а саме цього я й боявся. Вони повністю заблокували мислення, навіть язик стерп від стресу. Мій Боже, чому я так боявся?

Я й сам себе не розумію. Це цілком ірраціонально: страх перед екзаменатором. Адже це всього лише людина, так само, як і я. Як і всі, він має свої переваги та вади, поразки та успіхи, страхи, фобії[1] та комплекси.

Єдине, у чому він кращий від мене, – це знання з того обсягу матеріялу, який виносився на іспит. Напевно, він кращий від мене і в інших справах, та цього я не знаю достеменно. Зате я також у чомусь перевищую його, щоправда, ще не знаю, у чому саме, та хтось мудрий колись сказав, що ми можемо вчитися від кожної людини, навіть від малої дитини. Отож, він також міг би від мене чогось навчитися.

Так, Господи, тепер я це знаю, та чому я забув про це, коли заходив до авдиторії? Чому тоді я не подумав про те, що Ти кожному дав якийсь талант та здібності, а також дав кожному свій хрест, з усім тим добрим і злим, що він несе зі собою?

Якби тоді я отак подумав, то позбувся би непотрібного страху перед людиною, яка приймала цей іспит і намагалася почути від мене те, що я насправді знав!..

Мій Господи, я знаю: так боятися людей – це небезпечно. Я пам’ятаю Твою притчу про таланти. Там один слуга закопав монету в землю, замість того, аби пустити її в обіг, бо – як він потім сам зізнався своєму господареві – боявся його (див. Лк. 19:12-27). Часом через надмірний страх перед людьми, їхніми судженнями, ймовірними загрозами, дуже легко закопати свій талант, і навіть програти всеньке життя.

В майбутньому я мушу старатися не піддаватися цьому страху.

Мій Боже, Ти дав мені болісний урок. Та я дякую Тобі за це. Переді мною ще багато іспитів, не лише зі знання. Це, НАСАМПЕРЕД, іспит із життя. Цей урок мені знадобиться.


[1] Фобія – (гр.) нав’язливий непереборний страх при деяких психічних захворюваннях, іноді при перевтомі, після психічного зворушення (прим. ред.).

Попередній запис

Молитва перед важким іспитом

Мій Господи, я чудово усвідомлюю, що в цю мить, коли я стаю перед Тобою за кілька годин до важкого іспиту, ... Читати далі

Наступний запис

Молитва перевтомленого педагога

Боже, як тихо... Ця тиша потрібна мені як повітря. Що старшим я стаю, то більше мене втомлює галас. Кажуть, це ... Читати далі