Проповідь про Царство Боже

Нагорна проповідь, Михайло Копьєв

Деякі християни помилково вважають, ніби Царство Боже встановиться на небесах і лише в майбутньому. Але хіба Спаситель не казав: “Наблизилося Царство Небесне”? Хіба не напоумляв слухачів Своїх, щоб прийняли вони це Царство і ввійшли до нього? Ні! Царство Небесне є і почнеться на землі цій, серед людей; воно є невидиме, внутрішнє життя людини, коли вона повністю підпорядковує своє серце євангельській істині і живе згідно із заповідями Спасителя. От як пояснював це апостол Павло: Боже Царство не є лише “їжа і питво, але праведність, і мир, і радість у Святому Духові” (Рим. 14:17).

Людське життя складається з двох складових: одна – внутрішня, невидима, друга – зовнішня, видима. Перша – це всі духовні риси і помисли людини, тобто мислення, міркування, наміри, бажання, схильності, любов і ненависть, радість або печаль. Одним словом, все те, що людина відчуває всередині свого серця. А друга – це всі видимі дії людини: мова, рух і всі інші численні зовнішні фізичні дії. Зрозуміло, що всі ці зовнішні дії людини і все її видиме життя залежать від її внутрішніх душевних рис; отже, будь-які справи і вчинки людини є такими, якими є її духовні риси і схильності, оскільки людина робить і проявляє тільки те, що є в її серці і розумі. Але коли Спаситель каже: “Наблизилося Царство Небесне, прийміть його і увійдіть до нього”, – тим самим Він учить нас, щоб ми підпорядкували серце і душу свою Божому Євангелію, щоб усе внутрішнє, духовне життя зводилося згідно з євангельськими заповідями; щоб думки і бажання, риси і схильності, любов і ненависть – усе було підпорядковане слову Божому. А коли ми досягнемо цього стану і коли все наше внутрішнє життя буде підпорядковане Євангелію, тоді і зовнішні наші дії будуть добрими, богоугодними, тоді вся наша сутність увійде до Царства Божого.

“Що ж робити? – скаже хтось. – Я і справді всім серцем бажаю бути належним до Царства Божого. Та і хто ж не бажає цього?! Але гріхи і безсилля моє не пускають мене, земля і сама плоть моя утримують мене”. Усе це прекрасно знав і розумів Спаситель, тому і сказав: “Покайтеся, наблизилося бо Царство Небесне” (Мф. 4:17). Людина, яка як і раніше приліплена до гріха, серце якої сповнене лише недобрими прагненнями, лише після покаяння зможе ввійти до Царства Божого.

Приклад того, що таке покаяння і як має каятися людина, – покаяння грішниці з Євангелія (див: Лк. 7:36-38). Коли Спаситель наш був у домі Симона фарисея, жінка ця, не боячись того, що гріх і ганьба її стануть відомими всім там присутнім, впала в ноги Спасителю, сльозами своїми омила їх і волоссям своїми осушила їх; при цьому вона не вимовила жодного слова, тільки стогони і плач свідчили про те, як була обтяжена її совість, як їй було соромно за гріхи свої, як переживала вона за безчестя своє і яким палким серцем і з якою надією вимолювала прощення Господнє. Так само має каятися грішна людина; так само має бути соромно нам за гріхи свої; так само маємо ми переживати безчестя своє, якщо бажаємо потрапити в Царство Небесне.

Спаситель встановив на землі Царство це і нам, християнам, довірив поширення, зміцнення і посилення його. Кожен з нас має докласти всі сили, щоб сприяти поширенню Царства Його. Якщо життя твоє доброчесне, якщо словом і справою стараєшся ти розширювати і зміцнювати Царство Боже, тоді знай, що ти друг Христовий, оскільки ти співпрацюєш Йому, є помічником Його; а якщо поганою, негідною своєю поведінкою ти перешкоджаєш цьому і спокушаєш брата свого, то виявишся ворогом Христовим, оскільки такою поведінкою ти розоряєш Царство Його.

Зрадіємо ж, оскільки Господь усім нам дав Царство Своє! Але будемо шанобливими і обережними, щоб через гріхи свої не втратити його. Амінь.

Святитель Гавриїл (Кікодзе), єпископ Імеретинський

Попередній запис

Властивості Царства Божого

Ісус Христос Своєю проповіддю і справою відкрив Царство Боже людям. У Його особі, у житті, у вченні, в усіх Його ... Читати далі

Наступний запис

Як увійти до Царства Божого?

У культурній пам'яті народів живе невигубна, хоча і смутна ідея – примарна мрія про божественне Царство. Уся історія людства пов'язана ... Читати далі