Терпіння і труд

Або як Британія використовувала Біблію для виправдання рабства

Головна книга християн, Біблія, є однією з найпопулярніших і найбільш перекладених у світі. Напевно, немає жанру мистецтва, на який вона б не мала впливу. На думку віруючих християн, Біблія втілює істину, говорить про добро і любов до ближнього. Але її не завжди використовували на благо. Був час, коли з її допомогою людей перетворювали на рабів.

Особливий текст. У Вашингтонському музеї Біблії зберігається унікальний екземпляр цієї книги – таких у світі залишилося тільки три. Рідкісна версія Священного Писання є уривчастим набором текстів з канонічного варіанту. Це «Біблія рабів» – книга, яку використовували на Британських Вест-Індійських островах у ХІХ столітті.

Бог у поміч. Колонії в Карибському басейні були дуже прибутковими для Британії. На початку 1800-х років власники рабовласницьких плантацій отримали від британських місіонерів «подарунок» – текст ретельно обробленої Біблії, який виправдовував використання рабів. Усі фрагменти, які могли бути зрозумілі рабами як заклик до повстання, з книги прибрали.

Над новим варіантом Біблії спеціально працювали в «Товаристві навернення негритянських рабів» за дорученням англіканського єпископа Лондона. Завданням «редакторів» було залишити тільки ті місця в книзі, де говорилося про рабську покору господареві. По цій книзі полонених афроамериканців вчили читати, писати і молитися.

Непотрібне викреслити. У результаті рецензування було залишено тільки 10% Старого Завіту і половина Нового. Історію виходу євреїв з Єгипту прибрали, як підбурювання до бунту. Фрази на кшталт «Нема ні раба, ні вільногобо всі ви – одно в Христі Ісусі» («Послання до Галатів») викинули, залишивши частину послання Павла до ефесян: «Раби, слухайтеся господарів своїх».

Найбільш «крамольним» був визнаний вірш, в якому говориться, що «Хто украде людину і поневоливши її продасть її, або знайдеться вона в руках у нього, то слід віддати його на смерть» (Вих. 21:16). Усе, що могло підштовхнути рабів до думки, що з ними не можна поводитися, як з річчю, було викреслене з Біблії.

Інша релігія. Куратор Музею Біблії Ентоні Шмідт стверджує, що місіонери, по суті, створили нову релігію, метою якої було «виховання зразкового раба».

З «Біблії рабів» не стали видаляти історію Йосипа, якого продали в Єгипет брати, – вірною службою фараону той заробив визнання і винагороду. Це мало вселити рабам покірність долі і «Божому промислу».

Темні часи. У 1846 році американський письменник Фредерік Дуглас (афроамериканського походження) розповідав британському «Товариству з боротьби з рабством» про те, що в Південних штатах США використовують релігію для виправдання рабовласництва. Він не звинувачував всіх християн, а тільки звертав увагу на те, що Святе Письмо використовується для узаконення тортур, повішень, зґвалтувань та інших звірств, які влаштовуються рабовласниками.

Використовувати «Біблію рабів» перестали тільки після скасування рабства в США. Майже всі її екземпляри знищені. Три останніх зберігаються у Вашингтоні та Лондоні.

За матеріалами сайту https://etcetera.medіa

Попередній запис

Терпіння і самовпевненість

«Кажу ж вам, що за всяке пусте слово, яке скажуть люди, вони дадуть відповідь у день судний: бо за словами ... Читати далі

Наступний запис

Роль упокорення в житті християнина

Думаю, ні для кого тема "упокорення" не нова. Усі ми не раз чули проповіді на такі теми. Не раз ми ... Читати далі