Слова наставництва

Павлова проповідь

А тепер, знаючи про те, як Павло був наставником для Тимофія, давайте подивимося на його ж слова в 2-му Посланні до Тимофія 3:10,11, які покажуть нам цілі наставництва: “А ти наслідував мене у вченні, житті, прихильності, вірі, великодушності, любові, терпінні, у гоніннях, стражданнях, що спіткали мене в Антиохії, Іконії, Лістрах; які гоніння я переніс, і від усіх визволив мене Господь“.

Ці слова показують результат усього того, про що ми прочитали в Діяннях апостолів. Там було сказано: “Павло захотів узяти його з собою“, а тут ми бачимо, що Тимофій “наслідував Павла”. Там Павло його учив, тут ми бачимо результат: Тимофій наслідує Павлове вчення.

Так яких результатів ми чекаємо від наставництва? Ми чекаємо того, щоб наші підростаючі діти слідували за істиною і навчилися жити по істині так само, як ми самі: А ти наслідував мене.

У чому саме дитина повинна піти за вами? Передайте дитині:

 • Здорове вчення: А ти наслідував мене

(Про це ми досить багато говорили у фазі “катехізація”). Треба читати з дитиною Писання, пояснювати Писання, учити дитину систематичним знанням про Бога – систематичному богослов’ю (звичайно, на дитячому рівні). Проте теоретичне вчення, не підкріплене вчинками, життям, буде безсилим. Тому наступна мета наставництва – передати дитині…

 • Християнський спосіб життя: наслідував мене у… житті

Одного дня додому одного проповідника забіг чиїсь собака, і він дуже сподобався його дітям – у нього було троє синів. У собаки була одна відмітна ознака: у нього на хвості було три добре помітних білих волосинки. Собака залишився в них. Але через кілька днів сім’я побачила в газеті оголошення про зниклу собаку, опис якої точно співпадав з їх новою собакою. Тоді проповідник разом із синами акуратно видалив три білих волосинки.

Незабаром справжній власник дізнався, де знаходиться його собака, і прийшов за ним. Було видно, що собака його упізнав. Але тоді служитель сказав: “Хіба ви не написали в оголошенні, що в нього мають бути три білих шерстинки на хвості?” Власник, не зумівши знайти цю відмітну ознаку, не зміг нічого довести і був вимушений піти. Пізніше цей служитель сказав: “Ми зберегли собаку, але втратили дітей”. Вони вже не могли бути впевненими в істинності і серйозності того, про що проповідував їх батько. Він не чинив так, як проповідував.

Далі, передайте дитині…

 • Правильні цілі: наслідував мене у… прихильності

Навчіть її не плисти за течією, а планувати своє життя. І при цьому не просто планувати, але планувати правильно. Покажіть їй, що головне, до чого дійсно варто прагнути. Навчіть її правильним цілям.

 • Нелицемірну віру: наслідував мене у… вірі
 • Добрий характер: наслідував мене у… великодушності (терпінні до людей).
 • Богоугодні почуття: наслідував мене у… любові
 • Христове терпіння: наслідував мене у… терпінні (приміром, до обставин)
 • Досвід скорботи: наслідував мене у… гоніннях, стражданнях, що спіткали мене в Антиохії, Іконії, Лістрах; які гоніння я переніс.
 • Досвід перемог: …і від усіх визволив мене Господь.

Третя фаза виховання накладає найбільшу відповідальність на батьків. У принципі, легко навчити дитину підкорятися, використовуючи розумну суворість у дисципліні. Легко навчити дитину якимсь знанням про Бога і Біблію. Але на третій фазі – фазі наставництва – практично все залежить від поведінки самих батьків. Який приклад наші підлітки бачать у нас, швидше за все, у 90% випадків такими будуть і вони самі.

Ми не зможемо навчити дітей бути кращими християнами, ніж ми самі. Ми не зможемо навчити дітей бути вірнішими Господу, ніж ми самі. Ми не зможемо навчити дітей мати більш правильних і благородних цілей у житті, ніж у нас самих. “І ви, батьки, не роздратовуйте дітей ваших, а виховуйте їх у вченні і наставлянні Господньому“.

Отже, ми розібрали 3 фази виховання дітей:

 1. Дисципліна і навчання – приділяємо дитині свою увагу.
 2. Катехізація – учимо дитину в що вірити.
 3. Наставництво – учимо дітей як жити відповідно до того, що вони дізналися.

Нехай допоможе нам Господь виховувати наших дітей правильно!

Попередній запис

Приклад наставництва

Апостол Павло, Валантен де Булонь Відомому грецькому філософові Сократу приписують такі слова: "О, якби я міг ... Читати далі

Наступний запис

Виховання дитини в благочесті

Одна стара китайська притча свідчить: "Одне покоління саджає дерева, а друге ховається в їхній тіні". Ми з вами все ще ... Читати далі