Другий ступінь

Тепер, коли змій привернув увагу Єви, змусивши її подивитися на одне-єдине заборонене дерево, він зробив наступний крок у своєму підступному задумі. Цей крок повністю суперечив тому, що Бог вже сказав. Проте його слова звучали дуже переконливо і спокусливо.

«І сказав змій до жінки: Умерти не вмрете! Бо відає Бог, що дня того, коли будете з нього ви їсти, ваші очі розкриються, і станете ви, немов Боги, знаючи добро й зло» (Бут. 3:4,5).

Замисліться над його словами: «Бо відає Бог». Тобто він натякає, що від Адама і Єви щось приховують, і не просто щось, але те, що зробило б їх життя кращим, підняло б їх на новий рівень. Оскільки в цьому дереві було щось хороше, змій ретельно обдумав, щоб його аргументи звучали розумно і переконливо. Його план спрацював.

«І побачила жінка, що дерево добре на їжу, і принадне для очей, і пожадане дерево, щоб набути знання. І взяла з його плоду, та й з’їла, і разом дала теж чоловікові своєму, і він з’їв» (Бут. 3:6).

Єва побачила, що дерево було добрим, приємним і здатним зробити її мудрішою. Усе це їй здалося жаданим і потрібним.

Поки Єва дивилася на дерево, в її голові проносилися думки: «Хвилиночку. У цьому дереві є щось добре і корисне, а Бог заборонив нам торкатися його. Ми з чоловіком могли б жити краще. Ми могли б бути мудрішими і щасливішими, якби від нас чогось не приховували. Я думала, наш Творець люблячий і милостивий, а насправді Він нас обманює. Він щось втаює від нас».

Щосекунди її думки прискорювалися, бажання скуштувати заборонений плід ставало сильнішим. Чим більше вона переконувала себе, що в цьому дереві є щось добре, тим більше виправдовувалося її бажання.

Ворог цілився перекрутити характер Божий в очах Єви. Якби йому вдалося, він зміг би змусити її відвернутися від Бога. Чому? Тому що Боже царювання затверджується Його характером і підтримується їм.

Цар Давид писав: «Справедливість та право – підстава престолу Твого, милість та правда обличчя Твоє випереджують!» (Пс. 89:15). Будучи царем, Давид знав, що ці риси є основою довговічного правління. Якщо цар буде милосердним, справедливим і мудрим, його царюванню не буде кінця. Якщо ж він виявиться нещирим і невірним, його царювання не триватиме вічно.

Характер Божий досконалий, але змій все одно зумів переконати Єву в зворотному. Він постарався відтворити перед нею неіснуючу реальність. Заборонене дерево він намалював добрим і приємним. За його словами, воно зробить людину мудрою, – але зовнішність буває оманливою. От чому написано: «Ми зосереджуємо свою увагу не на видимому, але на невидимому» (див. 2 Кор. 4:18). Невидиме – це Слово Боже. Його Слово справедливе і точне.

Не обманюйтесь

Ворог зміг змусити Єву відвернутися від її Творця, змінивши її погляд на характер Божий. Часто мені доводиться боротися з такими ж думками в розпал битви, коли я не бачу відповіді на свою молитву так швидко, як я сподівався. У таких випадках я нагадую собі про вірність Божу. Проходячи через труднощі, я постійно кажу собі, що проблема не в Богу, що Він нічого не приховує, Він добрий і милостивий Отець.

Змій змусив Єву повірити, що Бог приховує від неї щось добре. Якщо йому вдалося це зробити в ідеальних умовах – вдалося обдурити жінку, яку ніхто ніколи не кривдив, не насилував, не використовував, то наскільки легше завдання ворога сьогодні в грішному світі, повному образ, насильства, зла і обману? Тому апостол Яків строго попереджає нас: «Не обманюйтесь, брати мої любі!» (Як. 1:16).

Я люблю повторювати, що єдина проблема обману в тому, що він оманливий! Людина, що обманюється, усім серцем вірить, що вона права, вона не помиляється і правда на її боці. Але насправді вона помиляється, і правда не на її боці. Як це лякає!

Єва обманулася і тому впала в гріх. Яків не хоче, щоб ми наступали на ті ж граблі. Давайте розглянемо уривок повністю: «Не обманюйтесь, брати мої любі! Усяке добре давання та дар досконалий походить згори від Отця світил, що в Нього нема переміни чи тіні відміни» (Як. 1:16,17).

Яків не каже, що більшість досконалих дарів походять від Бога. Адже саме так вважають багато людей. Ні, він ясно стверджує, що всякий добрий і досконалий дар походить від Бога. Можна було б написати: «Поза волею Божою для вас немає нічого доброго». Прочитайте уважно наступне речення. Не важливо, як добре виглядає та чи інша річ, наскільки щасливим або духовним вона могла б вас зробити, скільки радості принести, скільки дати багатства і успіху, якою приємною, популярною і прийнятною вона виглядає, і т. д. Якщо вона суперечить мудрості (чи Слову Божому), врешті-решт вона знищить вас і принесе у ваше життя печаль.

Єва була впевненою, що вона здійснює правильний вибір, хороший вибір, який покращить її життя і життя її чоловіка. Цього не сталося. Якщо ви думаєте, що зараз, декілька тисяч років потому, ви стали мудрішими за Бога і краще Його знаєте, що для вас корисне, то ви так само, як і Єва, обманюєтеся і одного разу зберете гірку печаль.

Я знаю, ви можете подумати, що я негативно і вузько мислю, але зовсім ні. Я лише попереджаю вас. Ця книга повна порад про те, як дізнатися, що дійсно добре для вашого життя, служіння, бізнесу, взаємин та інших сфер життя. Проте для того, щоб проповідувати повне послання Ісуса Христа, я повинен і попереджати і учити. Павло підтверджує це, коли пише: «Його ми проповідуємо, нагадуючи кожній людині й навчаючи кожну людину всякої мудрости, щоб учинити кожну людину досконалою в Христі» (Кол. 1:28).

Без попереджень і настанов нас не можна привести до зрілості. Я бачу це так. Всякий раз, коли ми купуємо новий електронний прилад або інструмент, на першій або другій сторінці інструкції ми бачимо слова: «Увага: прочитайте перед використанням». Потім перераховується декілька попереджень від виробника про те, що можна робити або, частіше, що не можна робити з цим приладом. Попередження дані, щоб повідомити вам, як не зашкодити собі і не зіпсувати прилад, яким ви збираєтеся користуватися. Він прослужить вам значно довше, якщо ви не порушуватимете попереджень з його експлуатації. Але якщо виробник не дасть жодних попереджень, ви можете випадково зашкодити собі чи зіпсувати прилад, а потім писатимете в компанію лист з претензіями і надокучатимете співробітникам скаргами за те, що вони не попередили вас, як користуватися приладом.

Павло каже, що ми повинні звертати увагу на попередження Нового Заповіту. Якщо ми збережемо їх, то попереду нас чекають роки успішного життя в гармонії з нашим Творцем. Проте якщо ними нехтувати чи порушити їх, ми страждатимемо, як Адам і Єва. Ми писатимемо в блогах, листах, електронних повідомленнях про те, як життя несправедливе і повне труднощів, гіркоти і випробувань. Проте Бог ясно промовляє: «Вивчай Книгу настанов постійно. Роздумуй над нею день і ніч, щоб в точності виконувати усе, що в ній написане: тоді ти процвітатимеш і матимеш успіх» (Нав. 1:8, пер. з англ.).

Бог гарантує успіх і життя в процвітанні, якщо ми точно виконуватимемо усе, що написано в Його Книзі настанов. Проте в цій Книзі немає комфортного мотиваційного вчення. У ній містяться попередження.

На жаль, у наш час служителі і учителі часто уникають цих важливих попереджень. Ці частини Писання можуть сприйматися як негативні, і ми не хочемо, щоб з кафедри звучали гнітючі послання, бо вони позбавлені привабливості, вони не подобаються парафіянам церкви чи гостям конференції. Тому серед вірних ми бачимо так багато падінь, яких можна було б уникнути, якби людей учили і попереджали.

Я закликаю вас зараз повірити і прийняти істину, що поза Божою волею і Його Словом для вас немає нічого хорошого, абсолютно нічого. Якщо ви в це вірите, давайте продовжимо наше дослідження різниці між добром і Богом.

Попередній запис

Як йому вдалося?

Тепер давайте знову повернемося до мети нашого дослідження – події в Еденському саду. Ми намагаємося з'ясувати, як змій, керований дияволом, ... Читати далі

Наступний запис

Будівельні аналогії

Кожне Боже слово очищене... Приповісті 30:5 Уберегтися від помилок можна твердим знанням слова істини... Метью Генрі У цій книзі я ... Читати далі