Різні стандарти доброти

«Ніхто не є Добрий, крім Бога Самого». Марка 10:18

Усе у всесвіті – добро до того часу, поки узгоджується з природою Божою, і усе – зло, коли не узгоджується з нею. А. У. Тозер

Добро і зло. Ми всі знаємо різницю, вірно? Хіба не з вродженим знанням про те, що добре і що погане, ми приходимо в цей світ?

Я часто чую, як у суспільстві кажуть, що всі люди усередині добрі. Чи вірне це? Ми знаємо, що нам по серцю ті художні і документальні фільми і телепередачі, які освітлюють людську доброту. Я не знаю жодної популярної історії, роману чи фільму, де зло перемагало б добро.

Ми усі виросли, спостерігаючи, як хороші хлопці проходять через важкі випробування. Усі ополчилися проти них, їм загрожує неминуча поразка, частенько напруга не вщухає до самісінького кінця сюжету, але несподівано наші герої прориваються до перемоги і справедливості. Ми чекали цих фіналів і аплодували їм. Ми чекали, що добро завжди переможе, – адже Бог на боці добра, вірно?

Останніми роками продюсери і телеканали ініціювали тренд, представивши реаліті-шоу, що демонструють перетворення. Усе почалося з телешоу, що показують, як налаштовується атмосфера в сім’ї, повній скандалів. Ми, як приклеєні, сиділи біля екранів телевізорів, захоплюючись щедрістю філантропів, що допомагають бідним і потребуючим. Ми передчували шок учасників, коли їх життя зміниться, і ридали, коли наставав момент розв’язки та нещасні люди споглядали свій оновлений будинок. Потім починалося інше шоу, де допомагали «невдахам», що страждають на ожиріння, значно скинути вагу, потім інші, що допомогли своїм героям одягнутися із смаком, зробити зачіску, макіяж та інше.

Незабаром знаменитості підхопили тренд. Визнані артисти проклали шлях для тих, хто інакше не мав би можливості продемонструвати свої вокальні дані чи уміння танцювати. Ми аплодували, дивлячись на незнайомих нам кандидатів, що отримали шанс відразу стати сенсацією, зіркою. Яка доброта, яка щедрість і який жест доброї волі!

Будь-яка програма, що висвічує великодушність, захищає невинних або жертвує часом заради того, щоб допомогти знедоленим, миттєво набирала популярність. До цього списку увійшли передачі про поліцейських або мисливців за головами, що ловили небезпечних злочинців. Ці програми теж незабаром стали одними з найпопулярніших за кількістю переглядів.

Отже, у центрі того, що приносить нам задоволення, часто виявляється доброта людини.

Основи продажів і маркетингу учать нас, що для успішних і швидких продажів продукт повинен прекрасно виглядати, пахнути, звучати, бути приємним на смак і на дотик. Він повинен викликати позитивні емоції і почуття в покупця, дарувати йому щастя. Ми знаємо, що хороший продукт, так або інакше, знайде свого покупця. Врешті-решт навряд чи хтось захоче придбати погану річ. Тільки збочені нав’язуватимуть щось погане.

Коли ми чуємо: «він хороший чоловік» або «вона хороша жінка», ми зазвичай приймаємо цю оцінку за правду. Уразлива людина легко втратить пильність і прийматиме за надійні і вірні твердження і вчинки людей, яких вважають хорошими і добрими. Але чи завжди ці оцінки точні?

Хіба можемо ми обманюватися, називаючи хороше поганим і погане хорошим? Хіба не кожній людині відома різниця? І вже точно ми не могли б помилитися, називаючи добро злом і зло добром. Вірно?

Пригадайте історію про багатого юнака, що звернувся до Ісуса Христа. Це була чесна моральна людина. Він ніколи не коїв перелюбу або вбивства, ніколи не брехав, не крав, нікого не обманював у бізнесі. Він з повагою ставився до своїх батьків. Він був зразковим громадянином свого суспільства і, ймовірно, викликав захоплення багатьох людей. Він шанобливо звернувся до Ісуса, назвавши Його «Учителем Добрим».

Один лідер звернувся до іншого, одна добра людина назвала доброю іншу. Він шукав спільний ґрунт зі знаменитим Учителем, з Яким уперше зустрівся особисто. Можливо, він думав про себе: «Якщо я сподобаюся цьому Пророкові, звернувшись до Його доброти, то Він прихильно поставиться до мого прохання». Проте Ісус, перш ніж відповісти на питання юнака, Сам спитався його: «Чого звеш Мене Добрим? Ніхто не є Добрий, крім Бога Самого» (Мк. 10:18).

Навіщо Ісусу поправляти людину, що назвала Його добрим? Хіба Ісус не був добрим? Звісно ж, був! Чому ж Він вимовив такі слова? Чи могло бути, що «добрий» – це невірний стандарт судження? Іншими словами, чи можливо, щоб людський стандарт доброти відрізнявся від Божого?

Яку відповідь отримали б ми, якщо опинилися б на місці цього юнака і звернулися до Ісуса як до «Учителя доброго»? Я можу відповісти за себе. Я вже багато років дитя Боже, я не раз прочитував усю Біблію повністю, я годинами вивчаю Писання, молюся щодня і віддаю весь свій час служінню, і проте я отримав би ту ж саму відповідь, що і цей багатий юнак. Ісус так само сказав би мені: «Джоне, чому ти називаєш Мене добрим?» Звідки я це знаю? Дух Божий звернувся до мене приблизно так само, як Ісус до цього молодика.

Наступний запис

Шокуюча новина

Дозвольте мені пояснити. Одного разу, наприкінці 1990-х років, я летів на конференцію в Швецію. Рейс був нічний, і в Стокгольмі ... Читати далі