Наступні благословення

У попередній частині ми з вами розглянули пророчий опис Ісуса Христа як Месії у Книзі пророка Ісаї 11:2-3: «І спочине на ньому Дух Господній, дух премудрости і розуму, дух ради і кріпкости, дух відання і благочестя; і страхом Господнім сповниться, і буде судити не за поглядом очей Своїх, і не за слухом вух Своїх вирішувати діла».

Ми бачимо тут семигранну повноту Святого Духа, сім аспектів Святого Духа: 1) Дух Господній, 2) Дух премудрості і 3) розум, 4) Дух ради і 5) кріпості, 6) Дух відання і 7) благочестя («страху Господнього»). Особливим чином пророк Ісая підкреслює останню грань. Тільки вона супроводжується додатковим коментарем. Тут сказано, що Месія (тобто Ісус) насолоджуватиметься страхом Господнім. Це була сьома і вища грань повноти Святого Духа, що проявилася в Ісусі.

Новий Завіт говорить дуже ясно, що так само Святий Дух вкладатиме страх Господній в усіх вірних, яких Він преображатимете в образ Ісуса Христа. Ми не маємо права стверджувати, що були змінені в образ Ісуса, якщо не маємо цього аспекту Святого Духа, якщо немає страху Божого всередині нас. Це проявлятиметься як у загальному житті церкви, так і в особистому житті кожного окремого вірного. Раніше ми вже розглядали приклади цього.

У цій частині ми підемо далі і подивимося на особливе благословення, яке ми отримуємо, коли плекаємо страх Господній у своєму житті. Не знаю іншого аспекту духовного життя, який приносив би із собою дорогоцінніші і прекрасніші благословення, ніж страх Господній. Багато років я роздумував над цим і досліджував це питання. Тепер я просто молюся про те, щоб бути здатним показати вам це так, щоб ви побажали того, про що я кажу.

Отже, ми поглянемо на деякі з благословень, які безпосередньо пов’язані в Писанні із страхом Господнім. Першим благословенням є мудрість. Це в Писанні підкреслюється знову і знову. От що сказане, наприклад, у Книзі Іова 28:28: «І сказав (Бог) людині: ось, страх Господній є істинна премудрість, і віддалення від зла – розум».

Отже, серцевиною істинної мудрості є страх Господній. І як ми вже переконалися: де є присутнім страх Господній, там немає нейтралітету. Страх Божий вимагає того, щоб ми відсторонилися від зла. Ми не можемо піти на компроміс із злом, і в той же час мати страх Господній.

  • Потім, Псалом 110:10: «Початок премудрости – страх Господній».

Ми не можемо навіть почати отримувати справжню мудрість, не маючи страху Господнього.

  • Притчі 1:7: «Початок мудрости – страх Господній; нерозумні тільки нехтують мудрість і наставляння».

Звідси слідує ясний висновок – кожен, у кого бракує страху Божого, є дурнем.

  • Притчі 9:10: «Початок мудрости – страх Господній, і пізнання Святого – розум».

Ми повинні розрізняти між мудрістю і тим, з чим її дуже часто плутають, наприклад, талановитістю і вченістю. Можна бути розумним, але в той же час залишатися дурнем. Можна бути освіченим, але бути освіченим дурнем.

Мені довелося працювати у сфері освіти – навчати учителів у Східній Африці впродовж п’яти років. Серед африканців я побачив надзвичайне прагнення до отримання освіті. Але час від часу мені доводилося нагадувати їм, що бути освіченим – це одне, а бути мудрим – це щось зовсім інше. Я казав для них: «Освічений розум – це прекрасно. Він як гострий ніж. Але ніж може бути спожитий як для добра, так і для зла. Одна людина може спожити цей гострий ніж, щоб відрізати скибу хліба для своєї сім’ї, тоді як інша може спожити цей ніж, щоб зарізати сусіда. Хоча це все той же самий ніж, але є різниця в його вживанні». Мудрість робить нас здатними правильно використовувати свою освіту. І неможливо знайти мудрість без страху Божого.

Далі, страх Господній приносить духовне очищення. Псалом 18:10: «Страх Господній чистий і перебуває вічно».

Зверніть увагу на те, що ніколи не прийде кінець страху Господньому – він перебуває вічно. Він не лише в тимчасовому житті, але і у вічності. І цей страх чистий. Для мене страх Господній це як антисептичний засіб – він очищає від усього нечистого і шкідливого. Він знищує шкідливий і розкладаючий вплив, який оточує нас у цьому світі. Страх Господній – це чистий страх, він створює моральну і духовну чистоту.

Потім, страх Господній дає водійство, настанову і досягнення успіху. Послухайте ще раз: водійство, настанова і досягнення успіху. От, що каже Псалом 24:12-14: «Хто та людина, що боїться Господа? Він укаже їй дорогу, яку треба обирати. Душа її буде у блаженстві (букв. «досягне значного успіху»), і рід її успадкує землю. Сила Господня – тим, що бояться Його, і завіт Свій відкриває їм».

Як ми бачимо, людину, що боїться Бога, Сам Бог учитиме шляху, який та має обрати. І душа такої людини досягне успіху. Навіть більше того, тому, хто боїться Його, Господь відкриє таємниці Свого заповіту. Бачте, усі дивовижні таємниці Божі, усе Його забезпечення для Його народу, приховані в Його завіті. Уся Біблія складається з двох завітів: Новий Завіт і Старий Завіт. Завіт – це одна з Божих таємниць, яку Він не відкриває нікому, окрім тих, хто боїться Його. Якщо ви не маєте страху Божого, ви схожі на людину, яка заглядає зовні. Ви можете бачити прояв Божої сили, можете бачити справи Божі, ви навіть можете переживати Божу роботу у вашому власному житті, але таємниця того, що відбувається, внутрішнє розуміння цього, приховане від вас.

Бачте, люди можуть бути зараховані до будь-якого коледжу, навіть теологічного. Вони можуть вивчити весь матеріал, скласти всі іспити, отримати вчений ступінь, і в той же самий час залишитися не зарахованими навіть до першого класу Божої школи. Тому що Бог обирає Собі учнів на підставі характеру. І перше, що Він шукає в тих, кого Він збирається учити, це страх Господній.

Давайте ще раз прочитаємо ці слова: Хто та людина, що боїться Господа? Він укаже їй дорогу (букв. «її Господь навчить шляху»), яку треба обирати.

Чи хочеш ти, щоб тебе учив Бог? Чи хочеш ти узнати Божі таємниці? Чи хочеш ти узнати всю глибину Його завіту, там де Бог приховав справжню силу і Свої цілі? Якщо так, то ти повинен плекати страх Господній. Цей шлях закритий для тих, хто не плекає страх Господній. Це пароль, це ключ, який відкриває нам шлях до глибоких взаємин, в яких ми дізнаємося таємниці завіту Божого.

Наступним великим благословенням, що витікає із страху Господнього, є довге і добре життя. І дійсно, є дуже багато місць у Писанні, в яких добре життя пов’язане із страхом Господнім. Давайте прочитаємо Псалом 33:12-15: «Прийдіть, діти (Бог звертається до Своїх дітей), послухайте мене, я страху Господнього навчу вас. Хто з людей бажає жити і бачити дні благі – стримуй язик свій від зла, і уста твої нехай не будуть облесливі. Ухиляйся від всього злого і роби добро, будь мирний і пильнуй того».

  • У Притчах 10:27 є таке обіцяння: «Страх Господній додає днів, літа ж нечестивих скоротяться».

Давайте повернемося до Псалму 33:12: «Прийдіть, діти, послухайте мене, я страху Господнього навчу вас».

Як бачите, страху Господньому необхідно вчитися. Бог учить цьому Своїх дітей, якщо ми хочемо вчитися. Вважаю, що ми у свою чергу несемо відповідальність за те, щоб учити страху Господньому наших дітей. Якщо ми є пастирями або духовними лідерами, то на нас лежить відповідальність, щоб учити страху Господньому народ Божий. Це те, чому потрібно бути навченим. Але, наскільки дивне те, що йде за цим: «…Хто з людей бажає жити і бачити дні благі».

Життя, багатоліття і благо. Я пам’ятаю, як моя перша дружина любила повторювати: «Що доброго в довгому житті, якщо це погане життя? Це лише додаткові роки нещастя». Слава Богу, що Він дарував їй не лише довге, але і добре життя. Вона була жінкою, що боялася Господа, це було її відмінною рисою. Запевняю вас, що це обіцяння дійсно працює.

Тут ми знову бачимо, що явною ознакою наявності страху Господнього є наступне: страх Господній не терпить жодного компромісу із злом. Бо далі сказано: «Стримуй язик свій від зла, і уста твої нехай не будуть облесливі. Ухиляйся від всього злого і роби добро».

Ти не можеш одночасно плекати страх Господній і йти на компроміс із злом.

Потім, ще одним величезним благословенням, що витікає із страху Господнього, є звільнення від інших страхів. Притчі 14:26-27: «У страху перед Господом – надія тверда, і синам Своїм Він притулок. Страх Господній – джерело життя, що віддаляє від сітей смерти».

Замисліться над цими словами. У страху Господньому – непохитна упевненість. Як бачите, цей страх не робить вас боязливою людиною. Він видаляє боязнь геть від вас. Коли ви плекаєте в собі страх Господній, це звільняє вас від інших страхів. Ви маєте непохитну упевненість. Ви маєте притулок. «Страх Господній – джерело (чи фонтан) життя, що віддаляє від сітей смерті». Це чистий фонтан прозорої води, який виходить безпосередньо від Бога, який приносить життя, здоров’я, мир, досягнення успіху, відвагу. Не знаю жодного аспекту духовного життя чи моральних якостей, які приносять більше благословень, ніж страх Господній.

Хочу запропонувати вам поміркувати над цими місцями Писання, досліджувати їх, прочитати їх самим. А потім сказати: «Господи, будь ласка, навчи мене страху Господньому, я бажаю навчитися йому».

Попередній запис

Приклад Ісуса

У попередній частині ми розглянули деякі види поширених страхів, які не є страхом Господнім. Страх Господній приносить користь і догоджає ... Читати далі

Наступний запис

Ще інші благословення

У попередній частині, ми почали розглядати ті особливі благословення, які ми приймаємо, коли плекаємо страх Господній у нашому житті. Ми ... Читати далі