Праведний Йосиф

Йосиф же, чоловік Її, будучи праведним і не бажаючи ославити Її, хотів потай відпустити Її. Та щойно він помислив це, як ось ангел Господній з’явився йому уві сні, промовляючи: Йосифе, сину Давидів! Не бійся прийняти Марію, жону твою, бо зачате в Ній є від Духа СвятогоПрокинувшись, Йосиф зробив, як звелів йому ангел Господній, і прийняв жону свою” (Мф. 1:19-20,24).

Перед нами Йосиф, чоловік Марії. Ми застаємо його в дуже складній ситуації, у дуже непростому переживанні, яке настільки загострилося в його серці, що він вирішив відпустити Марію. Звичайно, будучи праведним, він не хотів би спричиняти їй неприємність і зібрався все зробити потайки, але, проте, якщо людина дійшла до такого рішення, притому людина праведна, то ясно, що цьому передувала серйозна боротьба. Звичайно, з Марією в нього були пов’язані найпрекрасніші і найпіднесені мрії та плани. Але Бог іноді веде людину не так, як та сама планує. Одного разу, я пам’ятаю, Господь сказав мені слово, від якого здригнулася усе моє внутрішнє Я: “Зміни твої плани, бо Я поведу тебе Своїм Шляхом”. У кожної людини бувають свої плани, свої поняття про життя, свої якісь наміри, але коли Бог бере людину у володіння, то тоді Він накреслює їй Свій шлях.

Тут у Йосифа дві можливості, щоб зробити цей вибір: або поступити як він вирішив, тобто поступити по плоті, або ж прийняти Марію, поступити по духу. Проблема вибору виникає в кожної людини і щодня. Ми повинні щось вибирати, а щось відкидати. Коли людина робить вибір по плоті, то вона керується двома речами: баченням і своїми почуттями. Ви резонно зауважите: “А чим же керуватися, якщо не цими речами?” Давайте подивимося, що відбувалося з людьми, які поступали, керуючись своїм баченням, своїми почуттями.

Ви пам’ятаєте історію Каїна і Авеля? яку серйозну помилку допустив Каїн, зненавидівши брата, і який тяжкий гріх він скоїв! Але з чого усе почалося? Усе почалося з того, що Бог не прийняв його жертву. Каїн стоїть перед вибором. Який вибір? Якщо жертва твоя не приймається, що тоді потрібно робити? Потрібно виправляти свої шляхи, потрібно очищати своє серце. Це вибір духовний. А от вибір плотській, за поглядом очей і під впливом емоцій: “Каїн дуже засмутився, і поникло обличчя його” (Бут. 4:5). На перше місце Каїн ставить свої почуття і, поступаючи по плоті, опиняється в дуже непривабливому становищі. Таким шляхом він приходить до падіння. А хто пам’ятає Ахитофела? Це був знаменитий радник Давида, мудра людина. Його поради прирівнювалися до Божих порад. Сталося так, що його порадою знехтували. Авессалом не послухав Ахитофела. Це викликало в його серці таку образу, що він, незважаючи на всю свою мудрість, осідлав осла, повернувся до себе додому і задушився. Значить, коли людина робить вибір по плоті, а не по духу, то вона покладається на свої почуття. Не даремно каже прислів’я: “Дай серцю волю – заведе в неволю”.

Гідний уваги ще один випадок, коли людина зробила фатальний вибір за поглядом очей. Коли Лоту треба було розстатися з Авраамом, то, дивиться, що він зробив: “Звів очі свої і побачив усю околицю Йорданську” (Бут. 13:10). Вона йому так сподобалася, що він вирішив там влаштуватися. Вибір за поглядом очей накликав на нього такі тяжкі наслідки, що ця людина втратила усі свої благословення. Кожен вільний вибирати те, що йому подобається, але наслідки цього вибору ніхто не зможе відхилити.

Втеча Лота, Ігор Мущенко

Ви можете сказати, що я навожу приклади тільки негативних емоцій. Якщо узяти позитивні емоції, то, може, вони стануть надійнішими радниками для ухвалення рішення? 2Царств 11:2: “Давид, вставши з постелі, прогулювався на покрівлі царського дому і побачив з покрівлі жінку, яка купається; а та жінка була дуже красива“. Не стану продовжувати цей сюжет про Давида з Вирсавією. Сподіваюся, усім вам це добре відомо. По плоті ці відчуття для Давида були, мабуть, дуже приємними, але які гіркі були наслідки, правда ж?

От Йосиф, так би мовити, вже однією ногою був готовий зробити крок у цей плотський бік, але тут до нього прозвучало Слово Боже. Це праведний чоловік, тому він і праведний, що все-таки, при всій принадності плотських рішень і емоційних підходів, все-таки він зміг відкинути всі заяви плоті, а ці вимоги плоті були дуже вагомі. Кожен з нас був молодий і розуміє, як це все буває непросто. І все-таки він зробив вибір по духу. Що каже про нього Слово Боже? Він поступив так, як повелів йому Ангел Господній, тобто він поступив за Словом Божим і прийняв свою дружину. Чи легко зробити вибір по духу? Звичайно, для цього потрібно розіпнути свою плоть.

Коли ми відзначаємо Різдво, то найбільше говориться про подвиг Марії, і вона того заслужила. Не даремно її ублажають усі роди, тобто її слава не тьмяніє по всій землі. Проте дуже мало говориться про роль чоловіків, а їх роль як у подіях Різдва, так і в церкві, у сім’ї, у суспільстві була і залишається ведучою. Де чоловіки негідні своєї важливої ролі, там вони упускають не просто себе, там вони упускають ім’я Господнє. Там вони бувають винні в падінні рівня і служіння церкви, і сімейного устрою, і в усьому суспільстві. Тут Йосиф, як годиться праведникові, гідно узяв на себе відповідальність за прийняте рішення, і Бог його благословив.

Як можна встояти в такій відповідальній ситуації? Павло пише: “Бо ми ходимо вірою, а не видінням” (2Кор. 5:7). Але хіба ми відкидаємо почуття? Звичайно, ні, ми ж живі люди. Тільки почуття повинні стояти на своєму місці: спочатку факт, тобто Слово Боже, потім віра, а на третьому місці почуття. Цю послідовність небезпечно порушувати. Коли Йосиф узяв на себе відповідальність, а відповідальність була немаленька, бо не просто було прийняти Марію, він розумів, якщо в його сім’ї народиться Месія, то це означає, доведеться перейняти на себе удар з боку Ірода і натиск усієї державної машини. Він усвідомлював те, що його чекає. Коли ми робимо духовний вибір, то по плоті людині може здаватися, що це пов’язане з великим ризиком, плоть тремтить. Але нам допомагає віра, яка спирається на Слово Боже, дає нам сили для послуху. Роблячи духовний вибір, людина встає на Божій бік, а Бог встає на бік цієї людини. Невипадкове одне з імен Господа – Еммануїл, тобто з нами Бог. Коли Йосиф прийняв рішення по істині, як відрадно було йому переконуватися, що Бог на його боці! Усі, хто робить вибір по плоті, з часом відчують, що означає віддалитися від Бога. Праведник не пошкодує про своє рішення. Зверніть увагу, що всі наступні одкровення були дані не Марії, а Йосифу, їх було принаймні чотири. Господь відкриває йому, що Ірод замислив убити Немовля, що потрібно тікати в Єгипет. Потім в Єгипті Господь відкривається Йосифу, коли потрібно повернутися на батьківщину. Вибір місця проживання в Галилеї був здійснений також під керівництвом Господнім. Йосиф отримав 4 доленосні одкровення і кожного разу поступав згідно Слова Божого. Коли ми поступаємо по духу, тоді Еммануїл – наше надбання, наш скарб. Не даремно, возносячись від землі, Господь сказав Своїй церкві: “Ось Я з вами по всі дні“. Отже, слава Йому, амінь.

Автор: Михайло Бурчак

Попередній запис

Праведний Йосиф

Подорож у Вифлеєм, Хосеф Брікеі Я глибоко переконаний, що праведний Йосиф – опікун маленького Ісуса та ... Читати далі

Наступний запис

Праведний Йосиф – голова Святого сімейства

Святе сімейство, Бартоломео Мурільйо Якщо повернутися ближче на початок Євангелія від Матфея, то перше, що ми ... Читати далі